MMA PLNajnowszeNagrody MMA.PLNagrody MMA.pl 2023: Nokaut Roku – Krzysztof Głowacki nokautuje z dołu. Co za debiut byłego mistrza świata w boksie! [WIDEO]

Nagrody MMA.pl 2023: Nokaut Roku – Krzysztof Głowacki nokautuje z dołu. Co za debiut byłego mistrza świata w boksie! [WIDEO]

Nagrody MMA.pl 2023: Nokaut Roku

Wybór mógł być tylko jeden. Krzysztof Głowacki (1-0) w swoim zawodowym debiucie na gali XTB KSW Colloseum 2 dokonał czegoś naprawdę spektakularnego.

Nokaut Roku 2023

Popularny “Główka” to naprawdę wybitny bokser. W 2015 roku znokautował Marco Hucka zdobywając w ten sposób pas WBO w kategorii junior ciężkiej. Tytuł obronił jeszcze w starciu z Stevem Cunninghamem a odebrał mu go dopiero nie byle kto jak sam Oleskandr Usyk. Po tej porażce Polak wygrał kilka walk i w 2018 roku wziął udział w turnieju World Boxing Super Series. Jednogłośnie zwycięstwo nad Maximem Vlasovem dało mu nie tylko awans do półfinału, ale również tymczasowy pas WBO. Kilka miesięcy później Usyk przeszedł do królewskiej dywizji a Głowacki został pełnoprawnym mistrzem. Polski pięściarz stracił jednak pas w pojedynku z Mairisem Briedisem. Odbyło się to w skandalicznych okolicznościach, gdyż Łotysz uderzył rywala łokciem. Ostatnie podejście Głowackiego do zdobycia pasa mistrza świata miało miejsce w 2021 roku. Wówczas to przed czasem pokonał go jednak Lawrence Okolie. Łącznie “Główka” w zawodowym boksie stoczył 36 walk, z których wygrał aż 32.

Nic dziwnego, że debiut tak wybitnego sportowca w MMA odbił się sporym echem. Głowacki od razu podpisał kontrakt z KSW a swoją pierwszą walkę w nowej formule zaplanowano mu na Stadionie Narodowym w Warszawie. Jego rywalem były inny debiutant również wywodzący się z boksu – Patryk Tołkaczewski (0-1). Dwukrotny mistrz Polski w kategoriach młodzieżowych popularność zdobył jednak głównie dzięki walkom na gołe pięści w GROMDZIE. Na gali GROMDA 5 doszedł aż do finału, gdzie pokonał go Bartłomiej “Balboa” Domalik. Potem “Gleba” wygrał jeszcze supefight na gali GROMDA 8 oraz cały turniej na gali GROMDA 10.

Cała walka trwała niespełna 100 sekund. Wydawało się, że Tołkaczewski jest w dogodnej sytuacji, by szybko ją skończyć. “Gleba” znalazł się bowiem w dosiadzie i rozpuścił ręce. Nagle leżący Głowacki wystrzelił perfekcyjnym lewym sierpowym na szczękę, po którym oponent momentalnie stracił przytomność. “Główka” uderzył jeszcze dwa razy, ale nie było już to potrzebne. Sędzia wkroczył i przerwał pojedynek.

Nokaut Roku 2023

Krzysztof Głowacki vs. Patryk Tołkaczewski, XTB KSW Colloseum 2

Nokaut Głowackiego doceniono nie tylko w Polsce. Skończenie to otrzymało bowiem nominację w kategorii Nokaut Roku w prestiżowym plebiscycie World MMA Awards. Ostatecznie zwyciężył Leon Edwards za swój high kick w starciu z Kamaru Usmanem z gali UFC 278 w sierpniu 2022 roku (okres brany pod uwagę obejmował drugą połowę 2022 roku i pierwszą połowę 2023 roku – przyp. red.). Sama nominacja dla “Główki” stanowi już jednak spore wyróżnienie.

Krzysztof Głowacki zaliczył prawdziwe “wejście smoka” do nowej dyscypliny. Zadeklarował, że kończy z boksem i w pełni skupia się obecnie na MMA. Dodatkowo wczoraj poinformowano, że zawodnik został ukarany w związku z wykryciem niedozwolonej substancji podczas ostatniej walki bokserskiej. Jego licencja pięściarska została zawieszona na 4 lata. Z niecierpliwością czekamy na jego kolejną walkę. Potwierdził bowiem, że jest piekielnie groźny absolutnie w każdej sytuacji.

Wyróżnienia:

Zwycięzca w tej kategorii był absolutnie niekwestionowany. Poza tym postanowiliśmy wyróżnić jednak jeszcze kilka efektownych nokautów, które miały miejsce w 2023 roku.

Maruszak vs. Bujkowski, FEN 49

Piwowarczyk vs. Sudolski, KSW 86

Kowal vs. Nowak, Strife 3

Rajewski vs. Siraj, KSW 78

Bartosiński vs. Szczepaniak, KSW 81

Khalidov vs. Askham, KSW Colloseum 2

Materla vs. Paczuski, KSW Colloseum 2

Kuberski vs. Leśko, KSW 88

Wójcik vs. Da Silva, KSW 88

Scrolluj dalej, albo kliknij tutaj,
by obejrzeć kolejny wpis