MMA PLBohaterowieWieża K-1 i MMA! Semmy Schilt – wielki wojownik!

Wieża K-1 i MMA! Semmy Schilt – wielki wojownik!

Foto: Semmy Schilt vs. Badr Hari, photo via classiccombatsports.blogspot. com

Jeden z najbardziej utytułowanych zawodników K-1. Występował również w MMA, choć ze zmiennym szczęściem. Zawsze potrafił zrobić użytek ze swoich fenomenalnych warunków fizycznych. 212 cm wzrostu, nawet do 130 kg wagi, całkiem przyzwoita technika i koordynacja ruchowa jak na takiego giganta siały spustoszenie na ringach całego świata.

Semmy Schilt – lista osiągnięć!

Czterokrotny mistrz K-1 World Grand Prix i zwycięzca Glory Heavyweight Grand Slam Tournament. Posiadacz pasów K-1 i Glory w wagach superciężkiej i ciężkiej. Semmy Schilt zakończył karierę z rekordem 43 zwycięstw, 6 porażek i 1 remis. Toczył wielkie boje z wieloma innymi czołowymi zawodnikami K-1. Jego wyższość musieli uznać m.in.:  Remy Bonjasky, Ernesto Hoost, Jerome LeBanner, Peter Aerts (w 2 na 5 walk), Badr Hari (w 1 na 2 walki). Mimo że w MMA szło mu trochę słabiej (26-14-1), warto pamiętać, że nie ograniczał się on tylko do swojej dziedziny i z odwagą podejmował wyzwania.

Semmy Schilt – karateka

Holender rozpoczynał treningi w wieku 8 lat pod okiem swojego ojca – instruktora karate. Semmy Schilt był utytułowanym karateką. Trzykrotnie zdobywał mistrzostwo Holandii full contact, dwukrotnie zostawał mistrzem Europy. Wygrywał na prestiżowych turniejach w Japonii. Mimo że w późniejszym okresie zawodniczej kariery poświęcił się K-1 i MMA, jest dyrektorem technicznym Ashihara International Karate Organisation (AIKO) i honorowym dyrektorem technicznym Sei Budokai. W obu stylach ma 6 DAN. Posiada również 9 DAN w karate w International Budokai Kan (IBK).

Semmy Schilt – solidny zawodnik MMA

Mimo że holenderski gigant jest raczej kojarzony z K-1, szybciej rozpoczął karierę MMA. Zadebiutował na Pancrase w 1996 roku. Zwycięstwa przeplatał porażkami, ale po 3 latach startów tytuł mistrza Pancrase w kategorii open. Przyszedł czas na inne federacje. Schilt odbył 2 pojedynki w UFC. W pierwszym pokonał Pete Williamsa przez TKO w 2 rundzie. W drugim przegrał z Joshem Barnettem przez balachę w 1 rundzie. Najciekawsze pojedynki toczył jednak w japońskim Pride FC. Wygrywał tam z solidnymi przeciwnikami (np. z  Akirą Shojim, Ganem McGee). Musiał jednak uznać wyższość czołówki (Fedora Emelianenki, Antonio Rodrigo Nogueiry, Josha Barnetta, Sergeya Kharitonova). Ostatni pojedynek Schilta w MMA to wygrana z Siala-Mou Siligą na K-1 Dynamite 2008 przez poddanie w 1 rundzie. Co ciekawe, wojownik z solidną stójkową bazą na 26 wygranych poddawał rywali aż 9 razy.

Legenda K-1

Solidny zawodnik MMA przeszedł do historii K-1 jako jeden z najbardziej utytułowanych wojowników. Zadebiutował w 2002 roku (w 6 lat od pierwszego startu MMA) i wkrótce pokazał się z naprawdę dobrej strony. W drugim pojedynku zremisował z samym Ernesto Hoostem, a w czwartej zawodowej walce pokonał Remy’ego Bonjaskiego. Przegrał natomiast z Alexeyem Ignashovem przez nokaut w pierwszej rundzie. W 2005 roku wygrał K-1 WGP w Paryżu i w tym samym roku powtórzył sukces na Światowym Grand-Prix w Tokio. Rozpoczął się okres dominacji Schilta na światowych ringach.

Raz na jakiś czas przegrywał (trzykrotnie z Peterem Aertsem, raz z Badrem Harim i raz z Hong Man Choiem), jednak radził sobie z wieloma innymi rywalami. Potwierdzały to 2 kolejne wygrane GP w Jokohamie (2007 i 2009),  5 lat w posiadaniu pasa K-1 w wadze superciężkiej i 2 lata mistrzostwa Glory w kategorii ciężkiej. Karierę uwieńczyło zwycięzstwo na  Glory Heavyweight Grand Slam Tournament w Tokio z 2012 roku.

Semmy Schilt – postrach ringów!

Semmy Schilt zakończył karierę w 2013 roku ze względów zdrowotnych w wieku niespełna 40 lat. W najlepszych latach dominował na światowych ringach. Miał swoich pogromców (3 przegrane, ale też 2 wygrane z Peterem Aertsem), ale „rozdawał karty” przez większość lat swoich występów.