MMA PLtypowanieTypowanie redakcyjne #196: UFC on ESPN+ 24: Blaydes vs. Dos Santos

Typowanie redakcyjne #196: UFC on ESPN+ 24: Blaydes vs. Dos Santos

Foto: UFC
Foto: UFC

Zapraszamy na sto dziewięćdziesiątą szóstą edycję naszego typowania redakcyjnego. W tej odsłonie przeanalizowaliśmy wybrane walki karty głównej UFC on ESPN+ 24, która odbędzie się w Raleigh. W walce wieczoru Curtis Blaydes podejmie Juniora dos Santosa.


Curtis Blaydes vs. Junior dos Santos

Szymon Frankowicz: Były mistrz wagi królewskiej Junior dos Santos wraca do klatki by zmierzyć się z niebezpiecznym Curtisem Blaydesem. Dla “Cigano” będzie to próba odbudowania się po porażce z Francisem N’Gannou, który na gali UFC on ESPN 3 potrzebował zaledwie 71 sekund by skończyć Brazylijczyka. Dos Santos to jeden z najlepszych stójkowiczów w swojej dywizji. Nokautował w swojej karierze takich zawodników jak Mirko “Cro Cop”, Fabricio Werdum, Frank Mir czy Mark Hunt. Połączenie umiejętności bokserskiej z żelazną kondycją dało mu nawet tytuł mistrzowski po gali UFC on FOX 1, na której zdetronizował panującego wówczas Caina Velasqueza. Niestety, rewanż obnażył jego duże braki w zapasach i pas stracił.

Na swoje nieszczęście jego przyszły rywal swoje zapasy ma na bardzo wysokim poziomie, zatem czeka nas typowe zestawienie uderzacz kontra parterowiec. Curtis karierę w UFC zaczął od porażki z N’Gannou, ale potem zanotował serię wygranych nad takimi zawodnikami jak Daniel Omielańczuk, Mark Hunt czy Alistair Overeem. Kiedy Amerykanin był już o krok od walki o pas, wtedy zestawiono go w nieoficjalnym eliminatorze kolejny raz z Francisem, a ten wybił Curtisowi z głowy w 45 sekund starcie o tytuł. Blaydes to bardzo wytrzymały na ciosy zawodnik, który najniebezpieczniejszy jest walcząc w parterze z góry, dysponuje on bowiem mocarnym ground &pound.

Taktyka na ten pojedynek dla obu zawodników wydaje się oczywista: Brazylijczyk musi za wszelką cenę utrzymać walkę w stójce i tam szukać nokautu, Amerykanin zaś będzie musiał dużo klinczować i sprowadzać przeciwnika na matę. Czyj gameplan okaże się zatem skuteczniejszy? Wydaje mi się, że Amerykanin ze swoją żelazną szczęką nie da się łatwo znokautować, i po którymś z obaleń zaleje rywala gradem ciosów. TYP: Curtis Blaydes przez TKO w 2 rundzie.

Katarzyna Wilkosz: Curtis jest rozpędzony zwycięstwami, m.in. nad Overeemem, Huntem i ostatnio Abdurakhimovem. Jego jedyne dwie wpadki w karierze zawodowej to Francis N’Gannou. Jeżeli wygra najbliższą walkę, prawdopodobnie pojawią się głosy o trylogię. Sobotni rywale są w podobnym wieku, mają podobne warunki fizyczne i dobre nazwiska na koncie. Co ich różni, to to, że JDS ma dużo więcej doświadczenia. Jeżeli chodzi o Curtisa, połowa z zadawanych przez niego uderzeń była w parterze. JDS zdecydowanie bardziej woli stójkę, i dlatego może na tym polec. Wydaje się, że JDS dostał Blaydesa na odbudowę po ostatniej porażce z ich pogromcą. Przy całej sympatii i osiągnięciach Juniora uważam, że czasy świetności ma już jednak za sobą. TYP: Blaydes przez decyzję

Curtis Blaydes: Katarzyna, Jan, Maciej, Szymon, Bartosz, Krystian

Junior dos Santos: Michał C


Rafael dos Anjos vs. Michael Chiesa

Bartosz Cieśla: Zdecydowanym faworytem bukmacherów w co-main evencie gali w Raleigh jest Rafael dos Anjos. Choć też uważam Brazylijczyka za faworyta to kurs na Chiesę w granicach 3,0 uważam za odrobinę przesadzony. Amerykanin jest bowiem zawodnikiem bardzo solddnym. „Maverick” wygrał swoje dwie ostatnie walki – z Carlosem Conditem i Diego Sanchezem. Jest on znakomitym parterowcem. Na macie jest bardzo kreatywny. Aż 11-krotnie poddawał swoich rywali. Trzeba jednak pamiętać, że dos Anjos w parterze również radzi sobie wyśmienicie. Wydaje mi się, że z jego umiejętności w tej płaszczyźnie rywalowi może być ciężko go poddać.

Brazylijczyk to jednak również znakomity striker i wydaje mi się, że w tym aspekcie może właśnie zyskiwać przewagę. Były mistrz wagi lekkiej powinien mieć tu przewagę nawet pomimo przewagi warunków fizycznych rywala. Dos Anjos dawno nie wygrywał po ciosach, dlatego też stawiam, iż pojedynek dotrwa do decyzji. Brazylijczyk przywykł do walki na dystansie 5 rund, dlatego też 3 rundy nie powinny stanowić dla niego żadnego problemu. Ważne może okazać się tu również doświadczenie zdobyte w pojedynkach z najlepszymi zawodnikami na świecie. TYP: Rafael dos Anjos przez decyzję.

Rafael dos Anjos: Jan, Maciej, Michał C, Bartosz, Szymon, Katarzyna

Michael Chiesa: Krystian


Jordan Espinosa vs. Alex Perez

Jordan Espinosa: Maciej, Szymon

Alex Perez: Jan, Michał C, Bartosz, Krystian, Katarzyna


Hannah Ciffers vs. Angela Hill

Hannah Ciffers: Michał C, Katarzyna, Krystian

Angela Hill: Bartosz, Jan, Maciej, Szymon


Jamahal Hill vs. Darko Stosic

Jamahal Hill: Bartosz, Katarzyna, Krystian

Darko Stosic: Maciej, Szymon, Jan, Michał C


Podawajcie w komentarzach swoje typy!