MMA PLNajnowszeCiekawostkiŚwiatowa federacja IMMAF-WMMAA zdradza kulisy rozstania z PLMMA i włączenie w swoje struktury MMA Polska

Światowa federacja IMMAF-WMMAA zdradza kulisy rozstania z PLMMA i włączenie w swoje struktury MMA Polska

19 czerwca 2019 roku potwierdzono przyjęcie do IMMAF-WMMAA  nowo utworzonego stowarzyszenia MMA Polska. Zastąpiło ono dotychczasowego członka IMMAF, czyli PLMMA (prawidłowo powinno być PFMMA – przyp. red.) jako polski regulator MMA w ramach światowych struktur.

MMA Polska członkiem IMMAF
Foto: fot. Paulina Czarnecka

Początek PLMMA był obiecujący, co można było zaobserwować w zdobyciu srebrnego i brązowego medalu na Mistrzostwach Świata IMMAF w 2014 roku . Później jednak nastąpił brak zrozumienia dla wprowadzania procedur medycznych w 2015 roku. Skutkiem tego byl fakt, iż Polska była jedynym krajem zdyskwalifikowanym z European OPen 2015 z powodu kompletnego braku dokumentacji medycznej.

Obawy rosły wraz z rosnącą w kolejnych latach świadomością podstawowych wymagań członków.

PLMMA na krótko przegrupowała się z pasjonatami i działaczami dołączającymi do składu, ale ich próby wprowadzenia wiarygodnej struktury poszły na marne. Bez wsparcia sponsorów i bardzo potrzebnego przywództwa, działo się niewiele, a komunikacja z PLMMA malała aż w końcu zanikła.

Kwestią, która przeważyła szalę było porozumienie PLMMA z Polską Federacją Kickboxingu. Chciano utworzyć Polskie Zrzeszenie MMA. Proces ten właściwie uruchomił “przycisk” zawieszenia Polski ramach IMMA -WMMA. Poza tym w IMMAF – WMMMA panowało przekonanie, iż wielkość MMA w Polsce zasługuje na oddzielną narodową federację.

Przedstawiciele PLMMA nie byli obecni na dwóch ostatnich Zgromadzeniach Ogólnych IMMAF. Brak komunikacji w kwestiach członkowskich, rozwoju sportu MMA oraz aktywnego podążania za strategią IMMAF-WMMAA na rzecz uznania sportu, doprowadził w rezultacie do zawieszenia.

Wprowadzono specjalne środki mające na celu wsparcie administracji dla PLMMA. Mimo to  nie zostały spełnione wymogi, zamiast tego utrzymywał się brak dobrego zarządzania i struktury członkowskiej, a także minimalny udział w międzynarodowych mistrzostwach. Eryk Waleck podróżował samotnie w celu wzięcia udziału w zawodach European Open 2018, bez trenerów czy jakichkolwiek członków kadry narodowej. Walecki zdobył złoty medal w juniorskiej kategorii piórkowej i był wspierany przez trenerów drużyny szwedzkiej (na zdjęciu poniżej).

2018 European Open – od lewej Jorgen Hamberg, Eryk Walecki, Christer Ringblom

Stało się oczywiste, że rozległa społeczność MMA w Polsce wymagała mocnego przywództwa w celu zjednoczenia wszystkich grup. Kilku interesariuszy zwróciło się do IMMAF-WMMAze swoimi obawami. Wyrazili oni również chęć zmiany scenerii polskiego MMA.

Zainteresowane strony zwróciły się do IMMAF-WMMAA z planem pracy na rzecz rządowego uznania, wraz z rozwojem sportu i sporym udziałem w mistrzostwach, budując silną bazę amatorską dla przyszłości polskiego MMA.

IMMAF-WMMAA wybrało współpracę z MMA Polska i Martinem Lewandowskim dzieląc wspólne wartości sportowe. Wiarygodna ścieżką dla polskich amatorów da im szansę na zdobywanie medali i doświadczenia w olimpijskiej atmosferze podczas turniejów mistrzowskich IMMAF – WMMAA.

Stowarzyszenie MMA Polska spotkało się z dużym uznaniem Zarządu IMMAF-WMMAA i wywołało pozytywne emocje wśród członków z całego świata.

[tłumaczenie artykułu z oficjalnej strony federacji IMMAF-WMMAA]

Scrolluj dalej, albo kliknij tutaj,
by obejrzeć kolejny wpis