MMA PLNajnowszeBohaterowie„Urywał nogi” lowkickami! Rob Kaman – legenda kickboxingu!

„Urywał nogi” lowkickami! Rob Kaman – legenda kickboxingu!

Nazywali go „Pan lowkick” na cześć jego dewastującej broni, jaką były piekielnie mocne, niskie kopnięcia. Ale nie tylko nimi siał spustoszenie. Rob Kaman to 9-krotny mistrz świata w różnych form kickboxingu. Holenderski wojownik bił się 21 lat i dosłużył się wspaniałego rekordu 97-12-1.

Rob Kaman, axkickboxing.com
Foto: Rob Kaman, axkickboxing.com

A miał być piłkarzem…

Robert Kaman urodził się w 1960 roku i jego nastoletnie lata przypadały na czas naprawdę mocnej gry holenderskiej reprezentacji w piłce nożnej. Młodzieniec trenował piłkę w młodzieżówce Ajaxu Amsterdam. Był dobrym zawodnikiem, jednak mimo wszystko coś go kierowało w kierunku sportów indywidualnych. To było przeznaczenie. Rob Kaman rozpoczął treningi sportów walki w wieku 16 lat. Najpierw było to Pentjak Silat (sztuka walki pochodząca z Indonezji). Po 3 latach treningów młody wojownik przerzucił się na muay thai i kickboxing pod okiem Jana Plasa (pioniera kickboxingu w Holandii).

Rob Kaman – król nokautów

https://www.youtube.com/watch?v=sFtW5cjrxm0

Holenderski zawodnik oczywiście wygrał znaczną większość ze swoich amatorskich walk. Najczęściej nokautował rywali. Radził sobie naprawdę dobrze. W wieku 23 lat Rob Kaman został pierwszym europejskim mistrzem świata WKA, gdy znokautował w 3 rundzie Johna Moncayo. Zdobywał kolejne mistrzostwa i udanie ich bronił. Walczył m.in. w Holandii, Tajlandii, Japonii, Francji.

Dewastował rywali swoimi lowkickami rodem z piekła, ale owczywiście potrafił też naprawdę mocno i celnie uderzyć, o czym świadczą wygrane przez TKO/KO po uderzeniach rękoma (Rob Kaman na 97 wygranych walk aż 77 zakończył przed czasem). Dwukrotnie pokonał samego Ernesto Hoosta, późniejszą legendę K-1. Ich druga walka, w której Kaman znokautował Hoosta do dziś pozostaje jedną z najwspanialszych walk w historii kickboxingu. „Pan lowkick” pokazał swoje wielkie umiejętności pokonując również Marka Piotrowskiego, wielką legendę polskiego kickboxingu przez TKO w 7 rundzie.

Oczywiście, Rob Kaman był uważany za jednego z najlepszych zawodników w Europie i na świecie. Świadczą o tym nie tylko mistrzostwa świata różnych federacji, ale również wspaniały, techniczny styl walki i zwycięstwa nad najgroźniejszymi rywalami. Oto lista mistrzowskich tytułów Kamana:

  • 1995 K-2 France Grand Prix ’95 Champion
  • 1992-94 I.S.K.A. Oriental Rules Light Heavyweight World Champion
  • 1992 I.S.K.A. Full Contact Super Middleweight World Champion
  • 1992 W.K.A. Full Contact Super Light Heavyweight World Champion
  • 1990 I.M.T.F.(currently I.M.F.) Muay Thai Light Heavyweight World Champion
  • 1989-90 W.K.A. Full Contact Light Heavyweight World Champion
  • 1988-89 W.K.A. Full Contact Light Heavyweight World Champion
  • 1984 P.K.A. Full Contact European Champion
  • 1983-87 W.K.A. Full Contact Middleweight World Champion
  • I.K.B.F. Full Contact Light Heavyweight World Champion

Rob Kaman… w MMA!

Ciekawostką jest też fakt, że Rob Kaman stoczył walkę MMA. Pokonał w 3 rundzie Nobuaki Kakudę. Co ciekawe, nie znokautował go w stójce, ale decydujący cios zadał w parterze (kolano na głowę rywala). Była to jednak jednorazowa przygoda, bo Holender, do końca kariery walczył już w kickboxingu. Po zakończeniu kariery trenował takich zawodników MMA jak Brandon Vera i Jason Miller.

Rob Kaman –  moc, technika, inteligencja. Legenda!

Rob Kaman, axkickboxing.com
Rob Kaman, axkickboxing.com

Rob Kaman zakończył karierę w październiku 1999 roku, gdy pokonał na punkty Alekseya Ignashova. Zawiesił rękawice na kołku z klasą. Uznał, że to jego rywal jest prawdziwym zwycięzcą i to jemu oddał puchar. Widzowie na hali przywitali i pożegnali Kamana owacją na stojąco.

Rob Kaman z pewnością może być uznany za wielką legendę sportów uderzanych. Technika, inteligencja, siła i te piekielnie mocne lowkicki – to wzór wojownika dla kolejnych pokoleń.

Scrolluj dalej, albo kliknij tutaj,
by obejrzeć kolejny wpis