MMA PLNajnowszeBohaterowieOleg Taktarov! Gdy siła starej rosyjskiej szkoły sportów walki podbijała UFC…

Oleg Taktarov! Gdy siła starej rosyjskiej szkoły sportów walki podbijała UFC…

Fedor Emelianenko nie był pierwszym wojownikiem sambo, który podbijał świat MMA. Oleg Taktarov to zwycięzca UFC 6, jeden z najlepszych parterowców lat 90’. 14 poddań na 17 zwycięstw (bardzo często ze znacznie większymi i silniejszymi rywalami) – lepszej reklamy nie trzeba. Oleg Taktarov to również aktor grający w filmach, serialach i podkładający głos w grach komputerowych (m.in. Battlefied 3).

Oleg Taktarov (niebieskie spodenki), alchetron.com
Foto: Oleg Taktarov (niebieskie spodenki), alchetron.com

Pierwsze pojedynki i angaż do UFC

Oleg Taktarov rozpoczał karierę MMA z bardzo dobrą podstawą wyniesioną z wieloletnich treningów judo i sambo. Pierwsze zawodowe pojedynki to zwycięstwa na zawodach White Dragon odbywających się w Rydze. Rosjanin szybko pokonał wszystkich 3 przeciwników. Taktarov nieustannie rozwijał swoje umiejętności i półtora roku później wystąpił na UFC 5. Był nazwany „rosyjskim niedźwiedziem”. Taktarov tak wspomina tamten czas:

„Teraz ta nazwa brzmi dobrze, ale kiedyś… Zostałem wtedy tak nazwany przez menedżera pochodzącego z Teksasu. On myślał, że Teksas to stolica świata. Niewiele wiedział o istnieniu innych miejsc. Wiedział tylko, że w Rosji są niedźwiedzie i wódka, ale nie mógł nazwać mnie „rosyjską wódką”.”

Rosjanin w pierwszym pojedynku szybko poradził sobie z Erniem Verdicią poddając go duszeniem w trzeciej minucie walki. Tego samego wieczoru Taktarov musiał uznać wyższość Dana Severna. Po rozcięciu na twarzy Rosjanina niestety nie zezwolono na dalszą walkę.

Mistrzostwo UFC 6 i wielka kariera wojownika

Oleg Taktarov, mmahalloffame.com
Oleg Taktarov, mmahalloffame.com

Oleg Taktarov pokazał pełnię swoich możliwości na kolejnym turnieju UFC. Do gali przygotowywał się w Lions Den trenując z Kenem Shamrockiem. Przygotowania nie poszły na marne. Zdobył mistrzostwo poddając duszeniami trzech rywali jednego wieczoru. Drugi pojedynek, w którym Taktarov w 9 sekund poddał gilotyną Anthony’ego Maciasa był najszybszym poddaniem w historii organizacji. Do historii przeszedł również bój Taktarova z Davidem Tankiem Abbottem. Mimo dużej przewagi fizycznej Amerykanina i jego dominacji przez dużą część boju, to Taktarov był górą. Poddał rywala w 17 minucie pojedynku, gdy obydwaj wojownicy byli już bardzo mocno wyczerpani. Wysiłek był tak wielki, że mistrz zasłabł chwilę po zwycięstwie.

Niespełna 2 miesiące po UFC 6 Rosjanin znów zawitał do oktagonu. Taktarov zmierzył się ze swoim przyjacielem, Kenem Shamrockiem, a pojedynek zakończył się remisem po 33 minutach wielkiego boju. W grudniu Rosjanin wystąpił w kolejnym turnieju. W pierwszym pojedynku poddał „Taktarovem” Dave’a Beneteau. Drugi bój to cenna wygrana na punkty z Marco Ruasem. W finale turnieju doszło do rewanżu z Danem Severnem. Również tym razem lepszy był Amerykanin – wygrał jednogłośną decyzją po 30 minutach rywalizacji.

Oczywiście Taktarov kontynuował swoją karierę. Najczęściej poddawał rywali, choć zanotował również 1 wygraną przez TKO. Od rozstania z UFC przegrał tylko z 3 rywalami – Ryushi Yanagisawą (na punktu), z Ryanem Gracie (KO) i z Garym Goodridgem (KO). Zakończył występy z rekordem 17-5-2.

Oleg Taktarov jako aktor

Oleg Taktarov jako aktor, movieinsider.com
Oleg Taktarov jako aktor, movieinsider.com

Taktarov oczywiście potrafił odnaleźć się w czasie schyłku kariery i po jej zakończeniu. Od 1997 roku Rosjanin zajmował się aktorstwem. Zagrał w ponad 30 filmach amerykańskich i rosyjskich (m.in. w Bad Boys II, Miami Vice oraz Predators), w 7 serialach (m.in. w JAG) i podkładał głos w grach komputerowych. Najczęściej grał role rosyjskich agentów i żołnierzy. Gracze komputerowi mogą kojarzyć jego głos z gry Battlefield 3 (Dimitri Mayakovsky).

Te wspaniałe poddania…

Warto obejrzeć archiwalne pojedynki Rosjanina. Oleg Taktarov był jednym z wielu grapplingowych pionierów MMA lat 90’. Niezwykłe duszenia i dźwignie na nogi były wizytówką „rosyjskiego niedźwiedzia”. Skromny, opanowany, z dobrym poczuciem humoru i geniuszem w swojej płaszczyźnie walki – to prawdziwy wzór oldschoolowego wojownika.

Scrolluj dalej, albo kliknij tutaj,
by obejrzeć kolejny wpis