MMA PLBohaterowieOleg Taktarov! Gdy siła starej rosyjskiej szkoły sportów walki podbijała UFC…

Oleg Taktarov! Gdy siła starej rosyjskiej szkoły sportów walki podbijała UFC…

Foto: Oleg Taktarov (niebieskie spodenki), alchetron.com

Fedor Emelianenko nie był pierwszym wojownikiem sambo, który podbijał świat MMA. Oleg Taktarov to zwycięzca UFC 6, jeden z najlepszych parterowców lat 90’. 14 poddań na 17 zwycięstw (bardzo często ze znacznie większymi i silniejszymi rywalami) – lepszej reklamy nie trzeba. Oleg Taktarov to również aktor grający w filmach, serialach i podkładający głos w grach komputerowych (m.in. Battlefied 3).

Pierwsze pojedynki i angaż do UFC

Oleg Taktarov rozpoczał karierę MMA z bardzo dobrą podstawą wyniesioną z wieloletnich treningów judo i sambo. Pierwsze zawodowe pojedynki to zwycięstwa na zawodach White Dragon odbywających się w Rydze. Rosjanin szybko pokonał wszystkich 3 przeciwników. Taktarov nieustannie rozwijał swoje umiejętności i półtora roku później wystąpił na UFC 5. Był nazwany „rosyjskim niedźwiedziem”. Taktarov tak wspomina tamten czas:

„Teraz ta nazwa brzmi dobrze, ale kiedyś… Zostałem wtedy tak nazwany przez menedżera pochodzącego z Teksasu. On myślał, że Teksas to stolica świata. Niewiele wiedział o istnieniu innych miejsc. Wiedział tylko, że w Rosji są niedźwiedzie i wódka, ale nie mógł nazwać mnie „rosyjską wódką”.”

Rosjanin w pierwszym pojedynku szybko poradził sobie z Erniem Verdicią poddając go duszeniem w trzeciej minucie walki. Tego samego wieczoru Taktarov musiał uznać wyższość Dana Severna. Po rozcięciu na twarzy Rosjanina niestety nie zezwolono na dalszą walkę.

Mistrzostwo UFC 6 i wielka kariera wojownika

Oleg Taktarov, mmahalloffame.com
Oleg Taktarov, mmahalloffame.com

Oleg Taktarov pokazał pełnię swoich możliwości na kolejnym turnieju UFC. Do gali przygotowywał się w Lions Den trenując z Kenem Shamrockiem. Przygotowania nie poszły na marne. Zdobył mistrzostwo poddając duszeniami trzech rywali jednego wieczoru. Drugi pojedynek, w którym Taktarov w 9 sekund poddał gilotyną Anthony’ego Maciasa był najszybszym poddaniem w historii organizacji. Do historii przeszedł również bój Taktarova z Davidem Tankiem Abbottem. Mimo dużej przewagi fizycznej Amerykanina i jego dominacji przez dużą część boju, to Taktarov był górą. Poddał rywala w 17 minucie pojedynku, gdy obydwaj wojownicy byli już bardzo mocno wyczerpani. Wysiłek był tak wielki, że mistrz zasłabł chwilę po zwycięstwie.

Niespełna 2 miesiące po UFC 6 Rosjanin znów zawitał do oktagonu. Taktarov zmierzył się ze swoim przyjacielem, Kenem Shamrockiem, a pojedynek zakończył się remisem po 33 minutach wielkiego boju. W grudniu Rosjanin wystąpił w kolejnym turnieju. W pierwszym pojedynku poddał „Taktarovem” Dave’a Beneteau. Drugi bój to cenna wygrana na punkty z Marco Ruasem. W finale turnieju doszło do rewanżu z Danem Severnem. Również tym razem lepszy był Amerykanin – wygrał jednogłośną decyzją po 30 minutach rywalizacji.

Oczywiście Taktarov kontynuował swoją karierę. Najczęściej poddawał rywali, choć zanotował również 1 wygraną przez TKO. Od rozstania z UFC przegrał tylko z 3 rywalami – Ryushi Yanagisawą (na punktu), z Ryanem Gracie (KO) i z Garym Goodridgem (KO). Zakończył występy z rekordem 17-5-2.

Oleg Taktarov jako aktor

Oleg Taktarov jako aktor, movieinsider.com
Oleg Taktarov jako aktor, movieinsider.com

Taktarov oczywiście potrafił odnaleźć się w czasie schyłku kariery i po jej zakończeniu. Od 1997 roku Rosjanin zajmował się aktorstwem. Zagrał w ponad 30 filmach amerykańskich i rosyjskich (m.in. w Bad Boys II, Miami Vice oraz Predators), w 7 serialach (m.in. w JAG) i podkładał głos w grach komputerowych. Najczęściej grał role rosyjskich agentów i żołnierzy. Gracze komputerowi mogą kojarzyć jego głos z gry Battlefield 3 (Dimitri Mayakovsky).

Te wspaniałe poddania…

Warto obejrzeć archiwalne pojedynki Rosjanina. Oleg Taktarov był jednym z wielu grapplingowych pionierów MMA lat 90’. Niezwykłe duszenia i dźwignie na nogi były wizytówką „rosyjskiego niedźwiedzia”. Skromny, opanowany, z dobrym poczuciem humoru i geniuszem w swojej płaszczyźnie walki – to prawdziwy wzór oldschoolowego wojownika.