Nagrody MMA.pl 2019 ŚWIAT: Walka roku #3 – Kelvin Gastelum vs. Israel Adesanya

Foto: Esther Lin, MMA Fighting
Foto: Esther Lin, MMA Fighting

„Walka roku”


Trzecie miejsce w kategorii „Walka roku” w światowym MMA wędruje do  Kelvina Gasteluma  oraz Israela Adesanyi za walkę, którą panowie stoczyli na gali UFC 236 w Atlancie.


13 kwietnia 2019 roku w State Farm Arena w Atlancie odbyła się gala UFC 236. Co ciekawe po raz pierwszy w historii UFC miały na niej miejsce dwie walki o tymczasowe pasy mistrzowskie. Obydwie okazały się naprawdę wspaniałymi pojedynkami za co potem zostały nagrodzone bonusami za Walkę Wieczoru.

W co-main evencie gali o tymcasowy pas wagi średniej mierzyli się ze sobą Kelvin Gastelum i Israel Adesanya. Gastelum miał walczyć o właściwy pas mistrzowski kilka miesięcy wcześniej z Robertem Whittakerem. Kłopoty zdrowotne mistrza spowodowały odwołanie tamtego pojedynku, a potem ustanowienie pasa tymczasowego. Z drugiej strony Adesanya zachowywał wciąż nieskazitelny rekord i zbudował sobie serię pięciu zwycięstw w UFC.

Pojedynek okazał się prawdziwą gratką dla fanów. Adesanya skrzętnie korzystał z przewagi warunków fizycznych. Mimo to Gastelum potrafił skrócić dystans i mocno zachwiać swoim rywalem w pierwszej rundzie. W kolejnej rundzie to jednak Amerykanin zaliczył nokdaun.

Mocne ciosy padały z obu stron. Oglądaliśmy interesujące wymiany. Raz to Adesanya dyktował tempo walki, a później Gastelum zaliczył skuteczne obalenie. Na potężne cepy Gasteluma rywal odpowiadał również  mocnymi ciosami. W ostatniej piątej rundzie Adesanya posłał rywala na deski. Gastelum wstał i uzyskal klincz, lecz w wkrótce ponownie został ‚usadzony”. Ostatecznie jednak walka dotrwałą do syreny kończącej.

Po znakomitym pojedynku sędziowie uznali, że lepszy był Israel Adesanya. Wszyscy punktowali walkę identycznie – 48-46 na korzyść Nigeryjczyka,