MMA PLNajnowszeCiekawostkiCzy to najbardziej dziwaczne sztuki walki na świecie? Poznaj mongolskie zapasy!

Czy to najbardziej dziwaczne sztuki walki na świecie? Poznaj mongolskie zapasy!

Czy są takie osoby, którym zdarzyło się powiedzieć na coś niezrozumiałego, że jest “mongolskie”? Jeśli tak, to być może źle odbiorą one określenie mogolskie zapasy. Okazuje się jednak, że taka odmiana sportu istnieje właśnie w Mongolii. Czym jednak ona się cechuje i dlaczego to tak szanowana dyscyplina sportu walki?

Mongolskie zapasy to określenie na coś słabego
Foto: annajaklewicz.pl

Choć faktycznie mówimy o zapasach, to jednak finalnie Mongołowie wymyślili szereg różnych zasad, które sprawiają, że ich wersja dość mocno różni się od klasycznego podejścia do tego sportu. Najważniejsza kwestia dotyczy tego, iż w Mongolii nie obowiązują kategorie wagowe. Tym samym może dojść do dość kuriozalnie wyglądających potyczek.

eternal-landscapes.co.uk

Sama walka okraszona jest szeregiem rytuałów. Mianowicie każdy z zawodników przywdziewa na siebie tradycyjny strój, cechujący się butami do kolan oraz kamizelką odsłaniającą pierś. Drugie odzienie ma swoją legendę w tym, że niegdyś zawody wygrała kobieta przebrana za mężczyznę. Nie wiadomo jednak ile jest w tym prawdy. Ponadto zapaśnicy zakładają na siebie sznur, który jest przedmiotem istotnym szczególnie dla przeciwnika. W elemencie ubioru występuje także czapka, która zdejmuje się jeszcze przed pojedynkiem i przekazuje sekundantowi.

montsame.mn

Kolejny rytuał stanowi samo wejście. Zapaśnik zaczyna specjalny taniec, mający symbolizować mitycznego orła. Następnie dochodzi do pojedynku. W nim rywale mają za zadanie tak ciągnąć za sznurek oponenta, by ten upadł na kolano. Podczas mogolskich pojedynków nie dochodzi do punktowania, a walka trwa tak długo, aż jeden z zawodników wygra. Czasem skraca się czas starcia za pomocą rzutu sędziowskiego, po którym wygrany wznawia pojedynek od konkretnego chwytu. Inną formą przyspieszenia wydarzeń jest pozwolenie walczącym złapania innych części garderoby. Potyczki sędziowane są przez dwóch sekundantów. Gdy dojdzie do zakończenia walki, przegrany musi przejść pod ramieniem przeciwnika. Zwycięzca z kolei również ma do odbycia stałe elementy rytuału. Tych jest kilka.

Najważniejszymi zmaganiami w Mongolii są zawodny Naadam. Podczas imprezy do zapasów przystępuje 512 zawodników, którzy walczą w systemie pucharowym. Podczas turnieju zawodnicy mogą otrzymać specjalne rangi. 5 zwycięstw daje przydomek “Sokoła”, siedem – “Słonia”, dziewięć – “Lwa”. Zwycięzca całych zawodów otrzymuje z kolei miano “Niezwyciężonego Tytana”.

Scrolluj dalej, albo kliknij tutaj,
by obejrzeć kolejny wpis