MMA PLCiekawostkiGrecy organizują brutalne nazistowskie turnieje MMA. Cykl zyskuje coraz większą popularność

Grecy organizują brutalne nazistowskie turnieje MMA. Cykl zyskuje coraz większą popularność

Grecja nie jest szczególnie rozpoznawalnym krajem, jeśli chodzi sporty walki. Od kilku lat w kraju pojawia się jednak impreza MMA, która przyciąga coraz więcej fanów. Problem w tym, że event jawnie łączony jest z neonazistowskimi poglądami. Sprawę szerzej opisał portal blodyelbow.com

Wspomniana impreza to Festiwal Pro Partia. Po raz pierwszy odbył się on w 2014 roku. Organizatorem przedsięwzięcia jest Pro Partia, czyli neonazistowski klub mający swoją siedzibę w Atenach. Członkowie stowarzyszenia mają przeszłość w różnych organizacjach o podobnych poglądach na czele z partią Złoty Świt, która w 2019 roku osiągnęła bardzo niski procent w wyborach parlamentarnych, a następnie przestała działać.

Mimo tego festiwal trwa od 2014 roku, choć pomiędzy 2015, a 2018 roku nie zanotowano żadnego oficjalnego eventu. Po raz ostatni gala MMA odbyła się 14 kwietnia 2019 roku. Według informacji podanych przez blodyelbow.com impreza okazała się sporym sukcesem, gdyż przyciągnęła do siebie kilkuset fanów. Podczas eventu doszło do pięciu pojedynków. Sam klub opublikował z wydarzenia krótkie podsumowanie w formie wideo. Co ciekawe, każdy uczestnik gali ma zasłoniętą twarz, a jeden z sędziów występuje w kominiarce.

Problem, jaki uwydatnia się podczas imprez, to fakt, że udziału w nich nie biorą tylko Grecy. Podczas ostatniego Pro Partia Fest do walki stanęli Francuz, Węgier, dwóch Czechów, Słowak oraz Szwed. Taka różnorodność daje do zrozumienia, iż event zatacza coraz szersze kręgi i ujawnia coraz więcej osób o bardzo radykalnych i niebezpiecznych poglądach. Szczególnie tyczy się to francuskiego “Pride France”, które współdziałało przy organizacji przedsięwzięcia.

Na samych galach działalność Pro Partii jednak się nie kończy. Mianowicie klub organizuje także letnie obozy, w których uczestnicy mogą trenować mieszane sztuki walki, ale również i wziąć udział w ideologicznych dyskusjach. Choć nie wiadomo dokładnie, jak przebiegają takowe rozmowy, istnieje spore ryzyko przekonywania uczestników do poglądów nawet sprzecznych z prawem.

Obecnie Pro Partia nie zamierza zatrzymywać się w swoich działaniach, co zresztą potwierdziła w oświadczeniu dotyczącym ostatniej zorganizowanej przed siebie imprezy. Grecka grupa ma jednak swoich wrogów w postaci White Tiger Muai Thai Camp, na którego czele stoi Ilias Lamprou. Trener zapowiedział bowiem bezpośrednią walkę z nazistowskim ruchem.