MMA PLNajnowszeBohaterowieSiłacz i wojownik sportów walki – Gary Goodridge i smutny los weterana

Siłacz i wojownik sportów walki – Gary Goodridge i smutny los weterana

Jeden z najbrutalniejszych nokautów pierwszych lat UFC, mistrzostwa świata w siłowaniu się na rękę i choroba po zakończeniu kariery. Gary Goodridge to sportowiec, który poświęcił swoje zdrowie karierze wojownika MMA i K-1.  Kiedyś „Big Daddy” błyszczał, po zakończeniu występów zmagał się z encefalopatią bokserską i z depresją.

Gary Goodridge gotowy do boju, bleacherreport. com
Foto: Gary Goodridge gotowy do boju, bleacherreport. com

Armwrestling i boks – Gary Goodridge na początku sportowej drogi

Zwycięstwa nad samym Johnem Brzenkiem i Sharonem Remezem, 9 mistrzostw świata najważniejszych armwrestlingowych organizacji i 11-krotna dominacja w kraju – tak wielka siła musiała imponować. Gary Goodridge urodził się w 1966 roku w Trynidad i Tobago, lecz jako dziecko wyemigrował do Kanady. Pracował jako spawacz w fabryce Hondy, jednak później zajął się sportem. Będąc jednym z najlepszych armwrestlerów lat 80’ i 90’ równocześnie rozwijał bokserską pasję reprezentując Kanadę w pojedynkach amatorskich.

Gary Goodridge w UFC – niesamowity debiut i wielkie boje na pierwszych galach organizacji

Gary Goodridge - brutalny nokaut, reddit. com
Gary Goodridge – brutalny nokaut, reddit. com

Każdy zawodnik chciałby mieć taki debiut. Gary Goodridge w 13 sekund brutalnie znokautował Paula Herrerę na UFC 8. Herrera nieudanie wszedł w nogi, Goodridge z łatwością przeszedł do pozycji krucyfiksu i piekielnym łokciami znokautował rywala. Tego samego wieczoru wygrał przez TKO z Jerrym Bohlanderem, by w końcu ulec Donowi Fryew turnieju wagi ciężkiej. “Big Daddy” zawalczył dla UFC jeszcze 4 razy. Jego ostateczny rekord dla organizacji to 3-4, jednak warto pamiętać, że dwukrotnie pokonał go Don Frye prezentujący w tych czasach dobra formę i raz Mark Coleman, przyszły mistrz UFC.

Gary Goodridge w Japonii

Najwięcej pojedynków stoczył w japońskich organizacjach. Był weteranem Pride, na którym walczył już od pierwszej gali, gdzie znokautował Olega Taktarova w pierwszej rundzie. Mimo że nie zawsze udawało mu się pokonać najlepszych zawodników (porażki z Igorem Vovchanchynem, Antonio Rodrigo Nogueirą i z Fedorem Emelianenko), pięknie prezentował się w starciu z rywalami z niższej półki odnosząc częste zwycięstwa w pierwszych rundach pojedynków. Na Pride Shockwave 2003 udanie zrewanżował się Donowi Frye za dwie porażki w UFC. Pokonał go przez nokaut w 39 sekundzie idealnym wysokim kopnięciem na głowę.”Big Daddy” walczył również na galach K-1 Hero’s, jednak z czasem zaczął tracić formę. Z rekordem 23-22-1 zakończył karierę MMA w 2010 roku po 7 porażkach z rzędu.

Gary Goodridge – kariera K-1

Warto wspomnieć, że Goodridge występował również w sportach typowo uderzanych. Mimo że radził sobie gorzej niż w MMA, w lipcu 2005 roku zwyciężył w turnieju K-1 World GP na Hawajach. Pokonał wszystkich trzech rywali. Ostatnio pojedynek w K-1 to porażka z gigantycznym Hong Man-Choiem w sierpniu 2007 roku. W szeroko rozumianym kickboxingu rekord wojownika to 12-24-2.

Gary Goodridge, życie osobiste i problemy zdrowotne

W 2011 roku wydał biografię, w której opisał zawodowe i prywatne życie zawodnika MMA i K-1. Po zakończeniu kariery przeżył załamanie nerwowe. W jednym z wywiadów przyznał się do myśli samobójczych wynikających z kalectwa, którego nabawił się w klatkach i w ringu. Był znokautowany co najmniej 24 razy, przyjął mnóstwo mocnych ciosów, w efekcie czego po latach zaczęła się rozwijać encefalopatia bokserska. Tylko dzięki lekom i terapii udało się zapanować nad depresją. Zawodnik dokumentował przebieg choroby nagraniami wrzucanymi do sieci (są dostępne na Youtube).

Gary Goodridge w lipcu 2018 roku ogłosił przejście na Islam.

Scrolluj dalej, albo kliknij tutaj,
by obejrzeć kolejny wpis