MMA PLNajnowszeBohaterowieDan Severn? Legenda UFC – prawdziwa parterowa „Bestia”!

Dan Severn? Legenda UFC – prawdziwa parterowa „Bestia”!

127 zawodowych walk MMA, w tym ponad 100 wygranych! Prawdziwy zapaśniczy talent z wieloma amatorskimi sukcesami, a później zwycięzca turniejów UFC… Dan Severn to członek galerii sław największej amerykańskiej organizacji MMA. Fenomenalny zapaśnik pokazywał swoją moc przez blisko 20 lat kariery. Aktor, wrestler, trener… Po prostu legenda, którą warto znać!

Dan Severn, jitterymonkey.com
Foto: Dan Severn, jitterymonkey.com

Młody Dan Severn i solidna podstawa zapaśnicza

Daniel DeWayne Severn dorastał na farmie. Praca w gospodarstwie wyrobiła w nim siłę, sprawność, twardy charakter. Idąc do liceum był już dużym, silnym nastolatkiem. Grał w koszykówkę, jednak największe sukcesy odnosił w zapasach. Fenomenalny młodzieniec był uważany za niesamowity talent. Już w wieku 18 lat plasował się w czołówce amerykańskich zapaśników. Mimo że ostatecznie nie udało mu się zdobyć olimpijskich kwalifikacji 1984 i 1988, wygrywał zawody na szczeblu państwowym w stylu wolnym i klasycznym. Wchodząc do klatki UFC miał w dorobku ponad 100 różnych nagród i medali (w tym 13 mistrzostw Amerykańskiego Amatorskiego Związku Lekkoatletycznego).

„Bestia” podbija UFC!

Mierzący 188 i ważący blisko 115 kg utytułowany zapaśnik był jednym z pierwszych przedstawicieli tej dyscypliny w pierwszych latach UFC. W swoim debiucie z  Anthonym Maciasem wykonał 2 fenomenalne supleksy, po czym podał rywala duszeniem. Po kolejnym zwycięstwie nad Marcusem Bossettem Dan Severn spotkał jednak swojego pogromcę. Był nim legendarny Royce Gracie, który w trudnej walce poddał Amerykanina trójkątem nogami.

Dan Severn powrócił jednak w wielkim stylu. Wygrał UFC 5 po 3 walkach jednego wieczoru (pokonał wszystkich z nich przed czasem). Zwycięzca turnieju na kolejnej gali zmierzył się z Kenem Shamrockiem o pas „UFC Superfight Championship”, ale na początku 3 minuty odklepał gilotynę. Ale znów mieliśmy wielki powrót! Na gali Ultimate Ultimate 1995 Severn znów zdobył mistrzostwo pokonując Paula Varelansa i dwóch innych, naprawdę mocnych wojowników – Tanka Abbotta i Olega Taktarova – przyszłe legendy MMA. Niespełna pół roku później Dan zmierzył się z Kenem Shamrockiem w rewanżowym pojedynku. Wygrał niejednogłośną decyzją po 30 minutach wojny w klatce.

Severnowi udało mu się pokonać Marka Colemana w pierwszej historycznej walce o pas mistrza UFC wagi ciężkiej. Przegrał przez neck crank w pierwszej rundzie.

Dan Severn i wspaniała, bogata kariera

vivowallpaper. com
vivowallpaper.com

Po zdobyciu mistrzostwa na dwóch galach UFC i nieudanym starciu o pas Dan Severn walczył w wielu miejscach, głównie na lokalnych amerykańskich galach. Nie był przywiązany do jednej organizacji, więc był pewnego rodzaju wolnym strzelcem, ale nie narzekał na brak zainteresowania. Wystąpił nawet na pierwszym Pride, gdzie zremisował z Kimo Leopoldo – mocnym wojownikiem z trzeciej edycji UFC. Dan Severn walczył bardzo często. Jest pewnego rodzaju fenomenem zdrowia i wytrzymałości organizmu. W kwietniu 2011 roku zwyciężył swoją setną walkę w zawodowym MMA, a ostatni raz zawodowo zawalczył w tej formule w kwietniu 2012. Miał wtedy blisko 54 lata! Rekord Dana Severna to 101 zwycięstw ( w tym 60 poddań!), 19 porażek (głównie z solidnymi przeciwnikami) i 7 remisów po ciężkich bojach.

Dan Severn jako trener, wrestler i aktor!

Wojownik dość szybko zajął się trenowaniem młodych talentów. Był trenerem m.in. Rashada Evansa, Seana Sherka, Quintona „Rampage” Jacksona. Organizuje gale Danger Zone, na których walczą młodzi utalentowani wojownicy. „Bestia” do dziś występuje w zawodowym Wrestlingu (dawniej pojawiał się na galach NWA i WWF). Severn okazjonalnie gra w filmach i serialach. Wojownik opisał swoje życie w autobiografii pt. „The Realest Guy in the Room: The Life and Times of Dan Severn”.

Prawdziwy pionier zapasów w MMA!

hollywodreported. com
hollywodreported. com

Dan Severn był niezwykle groźnym zapaśnikiem w klatce UFC jeszcze przed erą Marka Colemana. Tyle mówi się o weteranach MMA, ale w przypadku Dana Severna te słowa mają szczególne znaczenie. Zwycięzca dwóch turniejów UFC to prawdziwa legenda MMA. Amerykański twardziel, prawdziwa techniczna „Bestia” może być wzorem nie tylko dla zapaśnika, ale dla każdego wojownika sportów walki.

Scrolluj dalej, albo kliknij tutaj,
by obejrzeć kolejny wpis