MMA PLtypowanieTypowanie redakcyjne #182: UFC on ESPN+ 19: Jędrzejczyk vs. Waterson

Typowanie redakcyjne #182: UFC on ESPN+ 19: Jędrzejczyk vs. Waterson

Foto: UFC
Foto: UFC

Zapraszamy na sto osiemdziesiąta pierwszą edycję naszego typowania redakcyjnego. W tej odsłonie przeanalizowaliśmy walki z karty głównej UFC on ESPN+ 19, która odbędzie się w Tampie na Florydzie. W walce wieczoru tego wydarzenia zmierzą się Joanna Jędrzejczyk i Michelle Waterson.


Joanna Jędrzejczyk vs. Michelle Waterson

Szymon Frankowicz: Joanna Jedrzejczyk powraca do klatki po 10 miesiącach od nieudanej próby zdobycia pasa kategorii muszej. Jej przeciwniczką będzie ostatnia pogromczyni Karoliny Kowalkiewicz, będąca na fali trzech zwycięstw Michelle Waterson. Nie jest żadną niespodzianką, że jest to eliminator do pasa, który jest w posiadaniu Weile Zhang.

Polki raczej nikomu przedstawiać nie trzeba, nasza duma i pierwsza mistrzyni UFC z naszego kraju. W ostatnich 4 walkach przegrała 3 pojedynki, z czego 2 z Namajunas o pas kategorii słomkowej i ostatnio z Valentiną. Michelle jest jednak w gazie. Amerykanka wypunktowała ostatnie 3 rywalki i jest o krok od walki o pas.

Dla Polki walka z Waterson jest bardzo dobrą szansą na przetarcie i stylistycznie pasuje Asi, ponieważ Amerykanka to głównie stójkowiczka. Owszem, często decyduje się “Karate Hottie” na sprowadzenia, ale Joanna powinna sobie poradzić z jej próbami.

Niestety, w momencie jak to piszę istnieje duże prawdopodobieństwo, że Polka może nie zrobić wagi, co może przyczynić się do anulowania pojedynku. Jeśli zaś uda się zmieścić w limicie, to Joanna będzie wycieńczona ścinaniem wagi i nie wiadomo jak to wpłynie na jej dyspozycję w walce. Niemniej pozostaje trzymać kciuki za pewne zbicie wagi i wyjście Asi do klatki w pełni sił. Jeśli to się uda, to Jędrzejczyk powinna pewnie trafiać rywalkę w stójce i skończyć ją ciosami w rundzie mistrzowskiej. TYP: Joanna Jędrzejczyk przez TKO w 4. rundzie

Joanna Jędrzejczyk: Maciej, Sebastian, Mateusz P, Szymon, Krystian, Bartosz

Michelle Waterson: Michał C, Jan, Patryk


Cub Swanson vs. Kron Gracie

Patryk Glowacki: Cub Swanson to jeden z tych zawodników, który niezależnie od werdyktu i formy przykuwa uwagę fanów. Bardzo widowiskowy fighter stanie przed szansą przerwania fatalnej serii 4 porażek z rzędu. Być może kolejna przegrana sprawi, iż Amerykanin pożegna się z UFC.

Zadanie dla Swansona nie zapowiada się jednak jako łatwe. Naprzeciw niespełna 36-latka stanie pięć lat młodszy Kron Gracie. Brazylijczyk jest na początku swojej drogi w MMA, mając na koncie pięć wygranych pojedynków. Imponuje za to fakt, w jaki sposób zawodnik pokonał swoich rywali. Za każdym razem znalazł on bowiem sposób, by jego oponent odklepał. Ostatnim skalpem Gracie był Alex Caceres.

Na pewno fighter z Kraju Kawy nie jest jeszcze w pełni doświadczonym zawodnikiem, co może skutecznie przeszkadzać mu w pojedynku z Amerykaninem. Swanson ma sporo atutów po swojej stronie, szczególnie, dopóki walka pozostanie w stójce. Być może Cub w pewnym momencie jednak się „podpali”, a to da okazję Gracie do sprowadzenia i tam szybkiego zakończenia pojedynku. TYP: Kron Gracie przez poddanie w 3. rundzie

Cub Swanson: Szymon

Kron Gracie: Jan, Mateusz, Sebastian, Bartosz, Maciej, Patryk, Krystian, Michał C


Niko Price vs. James Vick

Krystian Młynarczuk: Ciekawa walka trafiła ostatecznie do karty głównej gali w Tampie. Szukający zwycięstwa po trzech kolejnych porażkach James Vick zmierzy się z Niko Pricem. Obaj fighterzy preferują walkę w stójce. Vick oczywiście jest nieco wyższy od rywala, ale według statystyk panowie dysponują podobnym zasięgiem. “The Hybrid” to typ zawodnika, który lubi mieć inicjatywę, Vick zazwyczaj bazuje na walce w dystansie, gdzie stara się wykorzystywać swoje warunki fizyczne. Obaj bywają jednak niezbyt schludni w swoich poczynaniach co skutkuje częstymi nokdaunami czy zwrotami akcji .

Biorąc pod uwagę fakt, że Vick ma nóż na gardle będzie starał się być nieco bardziej zachowawczy, wydaje mi się jednak, ze Price może to wykorzystać i jedna z jego szarż dosięgnie szczeki rywala. Jeśli tak się nie stanie, jego większa aktywność tak czy siak powinna przynieść mu tryumf. TYP: Niko Price przez TKO, runda 2.

Nico Price: Bartosz, Sebastian, Krystian, Michał C, Jan

James Vick: Patryk, Szymon, Mateusz P, Maciej


Mackenzie Dern vs. Amanda Ribas

Bartosz Cieśla: Niepokonana specjalistka od parteru Mackenzie Dern powraca do klatki po kilkunastomiesięcznej przerwie spowodowanej macierzyństwem. Ribas to utalentowana zawodniczka, która dysponuje solidnymi umiejętnościami w parterze. Raczej nie będą one jednak wystarczające, aby rywalizować w tej płaszczyźnie z Dern.

Brazylijka będzie musiała robić wszystko, aby utrzymać walkę na nogach, być szybka i agresywna. Ostatnia walka Mackenzie Dern pokazała jednak, że dysponuje ona naprawdę mocnym ciosem jak na wagę słomkową, dlatego też absolutnie nie można jej tu lekceważyć.

Kluczową sprawą będzie to, czy Dern zdoła obalić rywalkę. Jeśli tak to powinna moim zdaniem po raz kolejny skończyć swoją rywalkę przed czasem.Wiem, że kobiece MMA często bywa nieprzewidywalne a tu dodatkowym czynnikiem jest dłuższa przerwa Dern. Mimo wszystko postawię na to, iż po tym pojedynku. TYP: Mackenzie Dern przez poddanie w 1. rundzie

Mackenzie Dern: Patryk, Szymon, Mateusz P, Krystian, Bartosz, Maciej, Michał C, Sebastian

Amanda Ribas: Jan


Matt Frevola vs. Luis Pena

Krystian Mlynarczuk: Frevola vs Pena może być całkiem przyjemnym dla oka pojedynkiem. “Steamrolla” wraca do rywalizacji po zwycięstwie nad Jalinem Turnerem, przedtem zremisował po widowiskowej walce z Lando Vannatą. Jego rywalem będzie dysponujący świetnymi warunkami fizycznymi reprezentant Włoch – Luis Pena, który ma aktualnie na koncie dwie wiktorie.

Obaj zawodnicy maja swoje atuty w stójce, Pena lubi atakować długimi ciosami jak również w klinczu ozywać swoich kolan. Frevola często walczy z kontry, lecz moim zdaniem ma niezły timing i umie w odpowiednim momencie wystrzelić potężną bombą. Amerykanin walczy na swoim terenie, bowiem aktualnie trenuje własnie w Tampie, gdzie odbędzie się gala.

Obaj fighterzy to dość eksplozywni zawodnicy i być może będziemy świadkami skończenia przed czasem, wydaje mi się jednak ze bardziej prawdopodobnym scenariuszem będzie wygrana Włocha przez decyzję. Pena będzie akcentował swoja przewagę obalając rywala, gdyż moim zdaniem zapaśniczo jest lepszy od rywala, musi mieć się jednak na baczności, gdyż Frevola może jednym ciosem np. przy rozerwaniu klinczu, zgasić mu światło. Finalnie jednak faworyzuje Luisa Penę. TYP: Luis Pena przez decyzję

Matt Frevola: Michał C, Bartosz, Patryk, Mateusz P, Jan

Luis Pena: Sebastian, Maciej, Krystian, Szymon


Eryk Anders vs. Gerald Meerschaert

Bartosz Cieśla: Pojedynek otwierający kartę główną gali UFC w Tampie to starcie dwóch zawodników, którzy co prawda są po zwycięstwie, jednak radzą sobie ostatnio ze zmiennym szczęściem.

Powszechnie wiadomo, że Anders dysponuje nokautującym ciosem. “Ya Boi” wygrał przez (T)KO aż 8 spośród 11 swoich zawodowych walk. Wymiana ciosów w stójce może być więc nie najlepszym pomysłem. Zwłaszcza, gdy pamiętamy, iż Meerschaertt świetnie czuje się w parterze, o czym przekonał się choćby Oskar Piechota. Łącznie “GM3” wygrywał przez poddania aż 21 razy w karierze.

Mimo wszystko Anders nigdy w karierze nie został jeszcze poddany. Myślę, że kluczowa może okazać się tu dobra obrona przed obaleniami w wykonaniu tego zawodnika. Wydaje mi się, że zatrzyma ewentualne próby przeniesienia walki do parteru i utrzyma walkę na nogach. Tam powinien trafić mocnym ciosem i jeśli będzie to konieczne, dopełnić dzieła zniszczenia. TYP: Eryk Anders przez TKO w 1. rundzie

Eryk Anders: Jan, Sebastian, Mateusz P, Bartosz, Szymon, Michał C, Maciej, Krystian, Patryk

Gerald Meerschaert: 


Podawajcie w komentarzach swoje typy!