Samart Payakaroon – Muhammad Ali tajskiego boksu!
150 walk w muay thai, 23 pojedynki w boksie. Czterokrotnie mistrzostwo stadionu Lumpinee (prestiżowa nagroda w Tajlandii), a nawet bokserskie mistrzostwo WBC w wadze superkoguciej. Samart Payakaroon jest nazywany Muhammadem Alim muay thai. To jedna z największych legend tego twardego sportu.
Samart Payakaroon – techniczny geniusz
Urodzony w 1962 roku wojownik nie miał łatwych początków. Rozpoczął treningi w wieku 7 lat. 6 lat później później przeprowadził się do miasta Pattaya, gdzie trenował pod okiem Yodtonga Senanana. Był bardzo wysoki, ale również bardzo szczupły i nie imponował siłą fizyczną. Miał słabą kondycję. Braki nadrabiał wyśmienitą techniką. Miał niezłą koordynację ruchową oraz świetny refleks. W doskonały sposób nauczył się wykorzystywać swój wzrost (190 cm) i zasięg ramion. Zdobył pierwsze mistrzostwo Lumpinee w wieku 17 lat. Ogólnie sztuka ta udała mu się 4 razy w latach 1980-1981 w kategoriach od 105 do 126 funtów. Już na początku swojej kariery pokonał dotychczas niepokonanego Nongkhaia Sor Prapasorna, wyszarpał zwycięstwa w starciach z Namponem Nongkeephahuyutem. Gdy osiągnął szczyt swoich możliwości, zapragnął… rozpocząć karierę bokserską!
Samart Payakaroon i bokserska droga na szczyt
Pierwszy zawodowy pojedynek w boksie Samart Payakaroon odbył w 1982 roku. Jak wiadomo, przechodzenie z boksu tajskiego do boksu wcale nie musi być łatwe. Samart musiał zmienić sposób poruszania się. Zmienił również pozycję (z praworęcznej na leworęczną). Radził sobie wyśmienicie, pokonywał kolejnych rywali i już w styczniu 1986 zawalczył o pas z faworyzowanym Meksykaninem Lupe Pintorem. Pokonał go przez nokaut w piątej rundzie i został mistrzem kategorii superkoguciej. Pod koniec tego samego roku obronił mistrzostwo w starciu z Juanem Mezą nokautując go w ostatniej rundzie. Samart Payakaroon został znokautowany w kolejnej obronie pasa. Mistrzostwo odebrał mu Jeff Fenech. Samart wrócił na zwycięską ścieżkę, jednak zakończył bokserską karierę po nieudanej próbie zdobycia pasa WBA w wadze piórkowej z Eloy Rojasem.
Ikona pięknego stylu walki
Samart Payakaroon pokazał, że da się osiągać sukcesy zarówno w boksie tajskim, jak też w boksie. Miał niepowtarzalny styl walki. W muay thai celnie dystansował rywali idealnie wymierzonymi frontalnymi kopnięciami. Miał szybkość, timing i świetną pracę nóg. Prowokował rywali udawanym zachwianiem równowagi po to, by nokautować ich jednym kontrującym uderzeniem. Rzadko wdawał się w klincz, umiejętnie unikał morderczych kolan i łokci. W boksie burzył stereotypy – zawodnik mauy thai opanował uniki głową. Wykorzystywał również swój niezwykły refleks. W obronie pasa z Juanem Mezą po serii pięknych uników znokautował pretendenta jednym celnym lewym prostym.
Samart Payakaroon – aktor i piosenkarz
Legendarny wojownik wykorzystał swoją sławę jako piosenkarz pop i aktor jeszcze w czasie swoich zawodniczych startów. Wydał 3 płyty. Śpiewał o karierze bokserskiej i nieszczęściach w kontaktach z kobietami. Jako aktor Payakaroon występował od 2000 roku. Grał głównie w filmach akcji. W 2015 roku powstał film biograficzny. Do dziś jest rozpoznawalny w całej Tajlandii i uważany przez jednego z najlepszych wojowników w historii państwa.
Legenda „Muhammada Aliego muay thai”
Samart Payakaroon trenuje nową generację bokserów tajskich. Udziela wywiadów, narzeka na brak finezji współczesnych fighterów, krytykuje poziom sędziowania oraz powiązania muay thai ze środowiskiem przestępczym. Mimo że minęło już sporo lat od jego ostatniej walki, eksperci są zgodni: nie było bardziej utalentowanego zawodnika w historii tego sportu.