MMA PLTyper BetclicPowstał pierwszy film Papaya New Directors dla Betclic Studios. To historia Karola Bieleckiego [WIDEO]

Powstał pierwszy film Papaya New Directors dla Betclic Studios. To historia Karola Bieleckiego [WIDEO]

W środę (23 sierpnia) premierę miał pierwszy film krótkometrażowy zrealizowany dla Betclic Studios w ramach współpracy z międzynarodowym konkursem młodych twórców, Papaya New Directors. „Stereopsis” opowiada o kontuzji i rehabilitacji Karola Bieleckiego, słynnego, polskiego piłkarza ręcznego, który stracił oko podczas gry. Betclic Studios to dom produkcyjny i platforma wideo wiodącego bukmachera w Polsce. Produkuje filmy o ludziach, którzy wyznaczyli w życiu własny kurs i odważyli się dokonywać niezwykłych rzeczy.

historia Karola Bieleckiego
Foto: Betclic

Historię Bieleckiego za pomocą dokumentalnej, ale zarazem artystycznej formy, opowiedział reżyser Michał Sierakowski. Twórca związany z poprzednimi edycjami konkursu Papaya New Directors stworzył poruszającą, bogatą w kreatywne, wizualne zabiegi historię opartą o narrację samego bohatera. Za zdjęcia do filmu odpowiada Marianna Klein, operatorka z Papaya Roster. Jej koncentrujące się na emocjach bohatera, minimalistyczne kadry nadają historii osobisty charakter, portretując Bieleckiego w nieoczywisty dla sportowca sposób.

„Stereopsis” jest pierwszym z siedmiu filmów zrealizowanych w ramach współpracy Betclic i Papaya New Directors. Będą to nie tylko produkcje dokumentalne, ale także reklamowe i teledyski. Projekt wniesie branded content dostarczany przez Betclic na jeszcze wyższy poziom. Betclic łącząc siły z liderem w branży produkcji wideo w Polsce chce umocnić swoją pozycję w tej dziedzinie. To także kolejna inwestycja w młode talenty, ciekawe pomysły i wizje spójne z brand claimem Betlic: „wybierz swój kurs”.

– Choć to historia, którą 13 lat temu żyła cała Polska, bardzo chcieliśmy ją przypomnieć i przedstawić od mniej znanej strony. Karol Bielecki dokonał rzeczy niewyobrażalnej. Dzięki uporowi i ciężkiej pracy zaprzeczył głosom ekspertów, zdrowemu rozsądkowi i co najważniejsze medycynie, która w zasadzie nie dawała mu szans na wznowienie kariery 

– mówi Bartłomiej Płoskonka, country manager Betclic Polska.

– Karol wybrał swój kurs i został jednym z najlepszych sportowców w historii. Dzięki Betclic Studios jego historię lepiej poznają nie tylko kibice w Polsce, ale także zagranicą – dodaje.

– To nasz pierwszy wspólny projekt, ale już dziś możemy powiedzieć, że koncept, który tworzymy razem z Betclic jest wymarzonym wyzwaniem dla młodych twórców i twórczyń. „Stereopsis”jest najlepszym dowodem na to, że przez poszukiwanie innego, oryginalnego podejścia i formy, możemy osiągnąć unikatową perspektywę i dodać artystyczny wymiar do gatunku dokumentalnego. A to dopiero początek, bo przed nami kolejne projekty, które powstaną w ramach konkursu

– mówi Marta Frączek, Creative Head, Papaya New Directors.

– Opowiadając historię Karola, zależało mi, żeby wydobyć przede wszystkim jego perspektywę. Chciałem, żeby widz poczuł, że jesteśmy w stanie pokonać wiele przeciwności, nie musimy się poddawać, tylko konsekwentnie iść swoją drogą. W filmie starałem się też oddać wrażenie utraty oka, wykorzystując różne zabiegi formalne i bawiąc się optyką, żeby choć przez chwilę widz poczuł ten dyskomfort, a potem poprowadzić narrację przez proces odzyskiwania sprawności. Ciekawe było też wejście w świat samej dyscypliny, bo dobrze pamiętam te emocje, jakie wywoływały mecze, gdy Karol grał w reprezentacji 

– powiedział Michał Sierakowski, reżyser „Stereopsis”.

Fatalna kontuzja Bieleckiego. Stracił oko podczas meczu

– Dowiedziałem się, że nie ma szans na uratowanie mojej gałki ocznej. Trzeba wstawić protezę i wtedy będę mógł zacząć nowe życie. To życie na pewno nie będzie mogło już być związane ze sportem, bo piłka ręczna jest zbyt szybka i twarda, by grać z jednym okiem – wspomina Karol Bielecki w „Stereopsis”.

Bielecki to jeden z najlepszych zawodników w historii polskiego szczypiorniaka. Siedmiokrotny mistrz Polski, Wicemistrz Świata (Niemcy 2007) i dwukrotny brązowy medalista mundialu (Chorwacja 2009, Katar 2015) zaliczył aż 259 spotkań w reprezentacji Polski, w których zdobył 962 bramki. Był wielką gwiazdą kadry Bogdana Wenty, której mecze przyciągały przed ekrany telewizorów miliony widzów.

Karierę Bieleckiego przerwała koszmarna kontuzja, o której wieść obiegła cały sportowy świat. 11 czerwca 2010 roku, podczas meczu towarzyskiego reprezentacji z Chorwacją, Polak został trafiony przez rywala kciukiem w twarz, w wyniku czego stracił lewe oko. Dla profesjonalnego sportowca taka kontuzja oznacza koniec kariery – odbudowanie widzenia peryferyjnego (to dzięki niemu dostrzegamy obiekty, na których nie jest skupiony nasz wzrok) do poziomu pozwalającego na powrót do uprawiania sportu na najwyższym poziomie jest niemożliwe. Tak też było w przypadku Bieleckiego, który kilka dni po meczu ogłosił, że nie wróci już na boisko.

Bielecki udowodnił jednak, że w jego słowniku nie ma takiego słowa jak „niemożliwe”. Dzięki zastosowaniu nowatorskich technik rehabilitacyjnych i tytanicznej pracy, 28-letni wówczas zawodnik już kilka tygodni po wypadku, który miał zakończyć jego karierę, wrócił do gry. To właśnie o urazie i rehabilitacji opowiada w „Stereopsis”.

Film obejrzeć można za darmo na platformie Betclic Studios oraz kanale YouTube bukmachera.

Betclic Studios – dokumenty o inspirujących historiach

Betclic Studios to dom produkcyjny i platforma wideo stworzona przez czołową markę bukmacherską w Polsce – Betclic. W ramach projektu młodzi, utalentowani twórcy tworzą krótkometrażowe filmy dokumentalne o ciekawych, inspirujących historiach ze świata sportu, kultury i nie tylko. W 2023 roku na polskim rynku powstały trzy produkcje Betclic Studios.

„Looney” opowiada historię Marka Rybowskiego, słynnego, trójmiejskiego grafficiarza, o którym mówi się, że „pokolorował Gdańsk”. „SONYA” to opowieść o DJ SONYI, utalentowanej, polskiej DJ-ce, która żyje i tworzy w Dubaju. Bohaterem „Lipka” jest Rafał Lipiński, jeden z najlepszych dunkerów na świecie (dunk to dyscyplina sportowa polegająca na wykonywaniu efektywnych wsadów do kosza), który mimo wielkich sukcesów w swojej dyscyplinie postanowił poświęcić się nowej pasji i rozpoczął studia medyczne, by zostać lekarzem.

[informacja prasowa]

Zobacz także:

Gala Silesian MMA 11 już we wrześniu w Mysłowicach. Znamy pierwsze zestawienia!

Już 23 września w hali MOSiR w Mysłowicach odbędzie się gal Silesian MMA 11. Organizatorzy odkryli już pierwsze karty i przedstawili kilka zestawieniem.

UFC on ESPN+ 83 – wyniki ważenia. Brzeski znacznie lżejszy do rywala, Oleksiejczuk również w limicie.

Za nami ważenie przed galą UFC on ESPN+ 83 w Singapurze. Wszyscy uczestnicy szczęśliwie zmieścili się w założonych limitach wagowych, w tym również dwaj reprezentanci Polski – Łukasz Brzeski i Michał Oleksiejczuk.

Scrolluj dalej, albo kliknij tutaj,
by obejrzeć kolejny wpis