Niepokojący wywiad Wanderleia Silvy – legendarny Brazylijczyk z symptomami wstrząśnienia mózgu

42-letni weteran świata mieszanych sztuk walki, Wanderlei Silva (35-14-1) udzielił niedawno portalowi Vale Tudo niepokojącego wywiadu, w którym przyznał, że ma osiem na dziesięć symptomów wstrząśnienia mózgu. Sprawą ma zająć się teraz Komisja Sportowa stanu Kalifornia (CSAC).

Silva przyznał, że ma problemy związane ze zmianą nastroju, trudnościami w zasypianiu, chwilowymi amnezjami czy popadaniem w złość i wg niego, jest to skutek charakterystycznego, agresywnego stylu walki. Brazylijczyk jednocześnie dał radę aktualnym trenerom mieszanych sztuk walki:

„Za moich czasów wierzyłem, że im więcej przyjmiesz ciosów, tym więcej będziesz mógł później ich wytrzymać. I odwrotnie – im mniej ciosów przyjmiesz, tym mniej ich wytrzymasz w trakcie walki.

Teraz wiem, że to działa inaczej. A wszystkim, którzy mają młodych podopiecznych mam apel – nie pozwalajcie swoim uczniom przyjmować zbyt dużo ciosów na głowę! Musicie znaleźć odpowiednie momenty na sparingi, ale nie mogą one być codziennością.”

Wywiad ten nie przeszedł bez echa w strukturach Komisji Sportowej stanu Kalifornia (CSAC), która teraz uważnie sprawdzi zdolność Silvy do kontynuowania kariery w MMA. Oto co na ten temat mówi dyrektor wykonawczy CSAC Andy Foster:

„Będziemy musieli upewnić się, że jest neurologiczne sprawny. Jeśli wojownicy mówią takie rzeczy w prasie, to musimy podejmować czynności wyjaśniające ich stan zdrowotny. Silva będzie mógł tutaj walczyć, jeśli tylko zostanie dopuszczony przez lekarzy.”