Mackenzie Dern oddała rywalce również część bonusu za zwycięstwo

Foto: Esther Lin / MMAFighting
Foto: Esther Lin / MMAFighting

Znaczne przekroczenie limitu kategorii słomkowej przez Mackenzie Dern (7-0) przed UFC 224 spowodowało spore poruszenie. Zawodniczka wniosła na wagę 123 funty, podczas gdy limit wagowy kategorii słomkowej dla walk niemistrzowskich wynosi 116 funtów.

Większość zawodników UFC posiada kontrakty, wedle których otrzymują podstawowe wynagrodzenie, a w razie zwycięstwa ich gaża jest podwajana. Wyjątkiem są jedynie niektórzy mistrzowie i inne gwiazdy organizacje, którzy posiadają tzw. „płaskie” kontrakty z ustalonym wynagrodzeniem niezależnym od wyniku pojedynku.

W przypadku, gdy dany zawodnik nie zrobi wagi, a jego rywal pomimo to przyjmie walkę otrzymuje pewien procent jego wynagrodzenia (zazwyczaj 20 lub 30%). Udział ten dotyczy jednak jedynie wynagrodzenia podstawowego. Cały bonus za wygraną trafia mimo wszystko do zwycięzcy pojedynku.

Jednak w związku z tym, że przekroczenie limitu wagowego było znaczne (7 funtów), Dern musiała zapropnować rywalce dodatkową rekompensatę, o czym opowiedziała we wczorajszej audycji The MMA Hour.

„Trzydzieści procent od mojego podstawowego wynagrodzenia. To jest to co wymaga komisja i UFC, jeśli ktoś nie zrobi wagi. Jednak dodatkowo, tak tylko między mną i rywalką wynegocjowałyśmy, aby doprowadzić do pojedynku, że w razie mojego zwycięstwa przekaże 15 % mojego bonusu za zwycięstwo.”

 

Podstawowe wynagrodzenie Mackenzie Dern za tę walkę wynosiło 29 tysięcy dolarów. Oznacza to, że łącznie mogła zarobić 58 tysięcy dolarów. Siedem funtów „nadwagi” kosztowało więc zawodniczkę 13 050 dolarów. Amanda Cooper otrzymała 8 700 dolarów z tytułu 30% kary nałożonej na rywalkę oraz 4 350 dolarów w ramach wynegocjowanej części bonusu za wygraną Dern.

Ponadto niewypełnienie limitu wagowego automatycznie wyeliminowało Dern z grona potencjalnych kandydatów do otrzymania dodatkowego bonusu w wysokości 50 tysięcy dolarów.

Jak przyznała zawodniczka, gdy rozpoczynała tzw. „fight week” przed UFC 224 jej waga wynosiła 139.5 funta. W pewnym momencie komisja nie zezwoliła zawodnicze na dalsze zbijanie wagi.

Organizacja UFC zaprosiła Mackenzie Dern do UFC Performance Institue, gdzie zamierzają pomóc zawodniczce, aby do takiej sytuacji nie doszło w przyszłości.