MMA PLNajnowszeInneJak działa recepta elektroniczna?

Jak działa recepta elektroniczna?

Recepta elektroniczna jest już od wielu lat podstawową formą wystawiania recept lekarskich — to właśnie taki dokument uzyskamy, jeśli zdecydujemy się na wyrobienie recepty online. Stanowi ona z pewnością ciekawą alternatywę dla tradycyjnych recept, a w wielu przypadkach okazuje się być rozwiązaniem znacznie wygodniejszym niż tradycyjne druczki wystawiane przez lekarzy.

Jak działa recepta elektroniczna?

Jak uzyskać e-receptę nie wychodząc z domu?

Kolejnym plusem recepty elektronicznej jest fakt, iż dokument taki możemy uzyskać bez wychodzenia z domu. Aby otrzymać receptę online, wystarczy skorzystać z teleporady lekarskiej. Teleporada zaś to nic innego jak konsultacja lekarska dokonana na odległość — na przykład za pomocą internetu. 

Aby uzyskać receptę elektroniczną, podobnie, jak w przypadku tradycyjnej konsultacji lekarskiej, niezbędne będzie przeprowadzenie wywiadu lekarskiego. Pozwoli on określić lekarzowi, z jakiego rodzaju objawami mamy do czynienia i jakiego typu lekarstwo mogłoby nam pomóc. Lekarz zdecyduje również na tej podstawie, czy występują przesłanki do przedłużenia e-recepty, czy też powinniśmy zrezygnować z dalszego przyjmowania leków. Pamiętajmy zatem, aby dokładnie opisać lekarzowi wszelkie trapiące nas dolegliwości.

Warto podkreślić, że podczas telekonsultacji otrzymać można nie tylko receptę online, lecz także skierowanie na konkretne badanie, czy też zwolnienie lekarskie popularnie zwane L4. Oczywiście, uzyskanie żadnego z tych dokumentów nie jest gwarantowane — decyzję o jego wydaniu podejmuje specjalista po poznaniu naszych objawów i odbyciu wywiadu lekarskiego.

Czym jest e-recepta?

E-recepta to po prostu nowocześniejsza wersja tradycyjnego dokumentu wystawianego przez lekarza. Z jej uzyskaniem wiążą się takie same uprawnienia — po uzyskaniu recepty elektronicznej możemy zrealizować ją w każdej aptece na terenie całego kraju. Do wystawiania recept elektronicznych uprawnieni są wszyscy lekarze — także ci przyjmujący na odległość.

Co więcej, podobnie, jak miało to miejsce w przypadku tradycyjnych recept, lekarz może przepisać także specyfik pomagający na dolegliwość, która nie jest przedmiotem jego specjalizacji. Oznacza to, że onkolog może przepisać leki na nadciśnienie; kardiolog może wypisać receptę na tabletki pomagające w przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego, a internista może zapisać specjalistyczne krople do oczu. 

Oczywiście, w pierwszej kolejności powinniśmy zawsze konsultować się z tymi lekarzami, których specjalizacji dotyczy nasza dolegliwość. Jest to jednak bardzo korzystna wiadomość dla osób przewlekle chorych, które potrzebują wyrobić kolejną receptę na przyjmowane leki — mogą tego dokonać przy okazji wizyty u dowolnego specjalisty. Podkreślmy jednak, że zawsze lekarz przeprowadzi z nami wywiad medyczny lub będziemy musieli wypełnić specjalny formularz. Nie jest tak, że otrzymamy e-receptę tylko z tego powodu, że się po nią zgłosiliśmy.

Jak wygląda e-recepta online?

W zależności od tego, na jaką formę kontaktu się zdecydujemy, recepta elektroniczna może zostać przesłana do nas w formie krótkiego kodu w wiadomości sms lub załącznika w wiadomości e-mail. Zależy to od tego, w jaki sposób otrzymaliśmy e-receptę.

Jeśli bowiem zdecydujemy się na e-receptę w formie krótkiego kodu sms, wówczas taki kod możemy spisać na kartkę lub po prostu udać się z telefonem do wybranej przez siebie apteki. Po podaniu tegoż kodu farmaceuta szybko odnajdzie w systemie zapisaną nam receptę i wyda niezbędny lek. Do odbioru będzie także konieczny nasz numer PESEL. Oczywiście, odbiór leków możemy zlecić bliskiej nam osobie — powinna ona jednak posiadać komplet tych danych.

Jeżeli zaś wybraliśmy e-receptę w formie mailowej, wówczas w niedługim czasie od telekonsultacji lekarz prześle na nasz adres e-mail specjalną wiadomość z załącznikiem w formacie pliku PDF. Plik ten zawiera kod kreskowy, który farmaceuta musi zeskanować, aby uzyskać dostęp do danych z recepty. Dokument ten możemy zatem wydrukować na kartce papieru lub pokazać wyświetlający go ekran naszego urządzenia farmaceucie podczas wizyty w aptece. 

E-recepta na środki antykoncepcyjne

Wiele osób zastanawia się, czy możliwe jest uzyskanie recepty online na pigułki antykoncepcyjne, zwłaszcza te popularnie zwane „tabletkami dzień po.” Uzyskanie takiego specyfiku za pomocą recepty elektronicznej jest jak najbardziej możliwe. Podobnie, jak w przypadku recepty na każdy inny medykament, dokument taki powinniśmy uzyskać w kilkanaście minut.

Nie możemy jednak zapominać, że aby uzyskać e-receptę na tabletki dzień po będziemy musieli najpierw wypełnić odpowiedni formularz. Po zapoznaniu się z jego treścią specjalista, jaki przyjmie nas w ramach telekonsultacji podejmie decyzję dotyczącą wystawienia nam recepty. Pamiętać przy tym powinniśmy, że e-recepta na środki antykoncepcyjne może zostać wystawiona nie tylko przez ginekologa, ale i każdego innego lekarza; również takiego nieposiadającego specjalizacji.

Czy e-recepta uzyskana online jest bezpieczna?

Tak. Jest to dokument wystawiany przez licencjonowanych, dyplomowanych lekarzy, który zostanie zaakceptowany w każdej aptece dookoła kraju. Dostęp do danych z naszej e-recepty jest w pełni poufny – nikt niepowołany nie wejdzie w ich posiadanie. Jeśli zaś to my zgubimy czy usuniemy wiadomość z e-receptą, skorzystać będziemy mogli z Internetowego Konta Pacjenta, aby odzyskać dostęp do tych danych. Nie ma więc konieczności powtórnego kontaktu z lekarzem tylko po to, aby jeszcze raz wypisał on straconą receptę.

Oczywiście, receptę elektroniczną możemy zrealizować tylko raz. Kiedy więc wykupimy już niezbędne nam leki, nie będziemy mogli wykorzystać jej ponownie, nawet, jeśli ich zapas się nam skończy. W takiej sytuacji konieczna będzie ponowna e-konsultacja. 

Podsumowanie

Możliwość telekonsultacji online połączona z wyrobieniem e-recepty to usługa adresowana do każdego, niezależnie od doskwierających nam dolegliwości. W znaczący sposób przyczynia się do naszej wygody, lecz pamiętajmy, że – podobnie, jak w przypadku wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim – nie możemy być nigdy pewni, że zostanie nam wystawiona. Lekarz przyjmujący podczas telekonsultacji ma prawo odmówić wystawienia e-recepty, czy też zwolnienia lekarskiego, jeśli uzna, że nic nie wskazuje na to, byśmy faktycznie jej potrzebowali.

[artykuł sponsorowany]

Zobacz także:

Mamed Khalidov z uznaniem o Pudzianie przed XTB KSW 77. Bardzo poruszające słowa legendy!

Mamed Khalidov z wielkim uznaniem wypowiedział się o Pudzianie przed ich walką, do której dojdzie już w najbliższą sobotę 17 grudnia na gali XTB KSW 77 w Arenie Gliwice.

Ostre słowa Pudzianowskiego przed XTB KSW 77: Jeden z nas może nie wrócić do domu!  Co wy na to?

Już w najbliższą sobotę dojdzie do wyczekiwanego pojedynku pomiędzy Mariuszem Pudzianowskim, a Mamedem Khalidovem. Będzie to main event XTB KSW 77, która odbędzie się w Gliwicach. Ostre słowa Pudzianowskiego pojawiły się w trailerze starcia legend.

Scrolluj dalej, albo kliknij tutaj,
by obejrzeć kolejny wpis