Perfekcja radzieckich zapasów, legenda stylu wolnego Aleksandr Medved!
Brutalna siła przegrywała z szybkością i techniką tak jak blisko 190-kilogramowy Chris Taylor uległ kilkadziesiąt kilogramów lżejszemu Aleksandrowi Medvedowi na IO w Monachium (1972). Radziecki wojownik jest uważany za jednego z najlepszych sportowców w historii stylu wolnego. Zdobył 3 złote medale olimpijskie z rzędu i przez lata zdominował zapaśnicze maty całego świata.
„W Ameryce jest wielu milionerów, ale w Związku Radzieckim jest tylko jeden Medved” – tak radziecki zapaśnik odmawiał zawodowych wrestlerskich pojedynków, które zaproponowano mu w 1972 roku po zdobyciu trzeciego złota olimpijskiego. Mógł zarabiać miliony na coraz popularniejszym amerykańskim show, wybrał wierność ojczyźnie i skromniejszy styl życia. Był jednym z wielu niezwykłych sportowców z bloku wschodniego, który nie wyjechał do Stanów Zjednoczonych, by robić zawodową karierę. Wolał pokonywać sportowców „wujka Sama” na neutralnych zapaśniczych matach mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich.
Aleksandr urodził się 16 września 1937 roku w Białej Cerkwii na terenie Ukraińskiej SSR. Od dziecka rozwijał swoją siłę jako młody drwal. Pomagał swojemu ojcu w wycince drzew. Zaczął trenować zapasy dopiero w wieku 19 lat, gdy poszedł do wojska. Radzieccy trenerzy szybko poznali się na talencie młodego żołnierza. 5 lat po rozpoczęciu treningów pierwszy raz został mistrzem Związku Radzieckiego. Później powtórzył ten wyczyn siedmiokrotnie. Medved był również siedmiokrotnym mistrzem świata i trzykrotnym mistrzem Europy. Największymi sukcesami były jednak igrzyska olimpijskie. Medved jest jednym z czterech zapaśników, którzy w XX wieku zdobyli trzy złote medale igrzysk.
Na IO w Tokio (1964) wojownik był bezkonkurencyjny w kategorii półciężkiej. Cztery lata później w Meksyku przydarzyła mu się kontuzja, która niejednego zapaśnika wyeliminowałaby z walki. Aleksandr samodzielnie nastawił zwichnięty palec (!) w starciu z Niemcem Wilfriedem Dietrichem, po czym wygrał starcie i znów stanął na najwyższym stopniu podium, tym razem w wadze ciężkiej. W 1972 roku w Monachium Medved przeszedł do historii. Zdobył złoto w wadze superciężkiej. W tej kategorii miał słabe warunki fizyczne mimo 190 cm wzrostu i 105 kg wagi. Szczególnie gdy w półfinale zmierzył się z Chrisem Taylorem, amerykańskim gigantem wyższym o 6 cm, ale cięższym o kilkadziesiąt kilogramów. Medved precyzyjnym, perfekcyjnym ruchem potrafił wyciąć giganta. Kolejny raz szybki i techniczny Dawid pokonał wielkiego i silnego Goliata.
Radziecki zapaśnik dominował w swoich kategoriach. W latach 1962-1972 przegrał tylko jedno starcie. Niedługo po IO w Monachium zakończył karierę. Został trenerem radzieckiej, a później białoruskiej kadry narodowej, napisał dwie książki o aktywności fizycznej. W uznaniu swoich zasług został wybrany przez FILA najlepszym zapaśnikiem XX wieku w stylu wolnym.
Żródła:
Britannica.com
Thenational.ae
Belarus.by
Myhero.com
Flowrestling.org