Nowe wieści w sprawie Michała Materli: „W Polsce stosuje się areszt w sposób mechaniczny, decyzja jest wydawana zbyt szybko.”

Foto: KSW
Foto: KSW

Mamy kolejne wieści w sprawie Michała Materli. Przypominamy, że były mistrz KSW został zatrzymany 14 grudnia 2016 roku i pozostaje w areszcie. „Cipek” został o oskarżony obrót narkotykami i udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Sęk polega jednak na tym, że konkretnych zarzutów brak, a Materlę obciążają jedynie zeznania świadka pośredniego. Udało nam się porozmawiać z bratem, a zarazem managerem zawodnika Norbertem Sawickim, który przekazał kilka nowych faktów w sprawie byłego mistrza wagi średniej.

„Został złożony wniosek o przedłużenie sankcji o kolejne trzy miesiące. Następna rozprawa odbędzie się 6 czerwca [Aktualnie areszt Michała Materli kończy się 7 czerwca – przyp. red.]. Dochodzą mnie słuchy – bo tego nie wiemy formalnie – że jest bardzo dużo osób wzywanych w sprawie Michała. Idzie to tak daleko, że są wzywane osoby które prowadzą sklepy w okolicy domu Michała i są pytani o Michała, i to czy kiedykolwiek widzieli, by zachowywał się podejrzliwie bądź sprzedawał narkotyki.”

Manager dodaje również, że aktualnie nie ma żadnych świadków bezpośrednich, a na Materli w dalszym ciągu ciążą zeznania tzw. świadka pośredniego.

„Jak na razie nie ma świadków bezpośrednich. Świadek pośredni pomawia, iż ktoś dał jednemu i drugiemu po 50 gramów kokainy czy amfetaminy, a Michał miał to sprzedać w dyskotece. Tymczasem Pani Prokurator ich nie przesłuchuje jako świadków, mimo że sąd dwukrotnie to nakazał.”

Norbert Sawicki zdradził jakie kroki mają zamiar podjąć tej sprawie.

„Dotarłem do takiego dokumentu, który mówi, że Polska miała 350 spraw w Strasburgu z tytułu stosowania bezpodstawnego stosowania aresztu, a aż 92% przegrała. Bardzo ważne jest stwierdzenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, że w Polsce stosuje się areszt w sposób mechaniczny, czyli w taki sposób, że decyzja o areszcie jest wydawana zbyt szybko, bez zbadania wszystkich okoliczności i tak samo jest przedłużana. No i niestety ja mam takie poczucie, że w tej sprawie jest podobnie i będziemy walczyć o to, żeby sąd jednak nie przedłużył aresztu poprzez przedstawienie poręczenia majątkowego oraz poręczenia społecznego czyli oświadczenia osób bardzo wiarygodnych publicznie, które ręczą, że Michał będzie się stawiał na każde wezwanie sądu i Policji.”

To jednak nie koniec działań obozu Materli.

„Chcę też powiedzieć, że Rzecznik Praw Obywatelskich został poinformowany przez Prokuraturę, że nic złego się nie dzieje oraz że oni działają zgodnie z prawem. Złożyłem skargę na Panią Prokurator, a Pan Mecenas złożył również skargę dyscyplinarną, ale nic się niestety nie dzieje, w związku z czym dochodzimy do takiego momentu, gdzie ja się zastanawiam nad tym żeby złożyć doniesienie do Prokuratury na działania i zaniechania Pani Prokurator jako niedopełnienie obowiązków (Art. 231 kk § 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3). Obecnie rozważam i przygotowuję się do tego, żeby złożyć pozew przeciwko Pani Prokurator o naruszenie dóbr osobistych Michała. Chodzi o materiał wideo z zatrzymania Michała, przez który został on już publicznie skazany przez wiele osób.”

Jak widać sytuacja jest rozwojowa. Będziemy starali się przekazywać na bieżąco informacje o sytuacji Michała Materli. Najbliższa rozprawa w jego sprawie zaplanowana jest na 6 czerwca.

Możliwość komentowania jest wyłączona.