MMA PLNajnowszeInneZbuduj formę na wiosnę – jaki rower powinien wybrać sportowiec?

Zbuduj formę na wiosnę – jaki rower powinien wybrać sportowiec?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią możliwość na wyjazd na trasy rowerowe. Nie skorzystamy z tego, jeżeli będziemy poruszali się niedostosowanym do podłoża sprzętem. Kluczem do sukcesu jest dobry rower. Jaki model wybrać dla sportowca?

jaki rower powinien wybrać sportowiec

Czemu warto wejść w wiosnę na rowerze?

Rower to nie tylko moda, ale również cenny sport, który przyczynia się do poprawy zdrowia, a czasem nawet wzrostu adrenaliny. Zwłaszcza te profity dotyczą jazdy górskimi trasami o wyższym stopniu trudności niż miejskie ścieżki. Długotrwały wysiłek fizyczny, jaki się z tym wiąże, powoduje wydzielanie endorfin, czyli hormonów przyjemności. Z tego powodu regularne korzystanie z roweru tak bardzo wpływa na poprawę samopoczucia. Ponadto dochodzi do intensywniejszej wymiany powietrza, a tym samym do dotlenienia mózgu, dzięki czemu po powrocie z trasy zwiększa się poziom kreatywności i jesteśmy gotowi na intensywną pracę psychiczną. Wiosna natomiast to najlepszy okres, aby wdrożyć plan cotygodniowego treningu na wybranych odcinkach w najbliższej okolicy. W tej porze roku nie musimy się martwić o znaczne upały ani zbyt niskie temperatury, więc wystarczy, że zadbamy o lekki oddychający strój.

Na czym się skupić przy wyborze roweru?

Zanim zdecydujemy się na zakup wybranego modelu roweru, warto zastanowić się nad dwoma kryteriami, które mogą wpłynąć na nasz zamiar. Po pierwsze należy przeanalizować typy podłoży, po jakich najczęściej będziemy się poruszać nowym sprzętem. Zarówno sam rodzaj nawierzchni, czy będzie to asfalt, czy może kamieniste ścieżki, jak i wymagania terenu, czyli stosunek wzniesień do płaskich odcinków są istotne. W ramach tego wyznacznika należy wyróżnić modele:

  • górskie MTB;
  • trekkingowe;
  • city/urban;
  • cross/fitness;
  • szosowe;
  • gravel.

Ponadto znajdziemy również rowery elektryczne czy wersja specjalnie przygotowane dla najmłodszych. Jeżeli chcesz zapoznać się z każdym z nich, pomoże Ci w tym kolekcja rowerów na Sportano.pl.

Drugie kryterium, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę, to cena. Warto zastanowić się nad maksymalną wysokością kwoty do przeznaczenia na zakup dopasowanego do naszych potrzeb modelu. Rowery górskie przystosowane do jazdy w trudnych warunkach są zazwyczaj droższe niż ich typowo miejskie odpowiedniki. Nie należy pomijać w tym podsumowaniu kosztów związanych z dobraniem niezbędnego wyposażenia. Jeżeli wybieramy się na bardziej wymagające i długie trasy, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria, w tym kask, oddychającą odzież czy wygodny i trwały bidon.

Rower górski – czym się charakteryzuje?

Rower górski to świetny wybór dla pasjonatów tras niosących ze sobą garść adrenaliny. Sportowcy, którzy decydują się na jazdę w górskich warunkach, wybierają właśnie te modele, gdyż odznaczają się one znaczną odpornością na wstrząsy oraz świetnie radzą sobie na kamienistych ścieżkach. Rowery te charakteryzują się szerokimi oponami, które przyczyniają się do amortyzacji nierówności, co wiąże się z łatwiejszą jazdą. Co ważne, jeżeli preferujemy węższe opony, bez problemu je wymienimy. W modelach górskich zauważymy zazwyczaj bardziej pancerną konstrukcję. Wytrzymałe rowery MTB odznaczają się mocniejszymi obręczami czy solidniejszą ramą. Jednym z elementów, który może się różnić pomiędzy poszczególnymi rowerami tego typu, jest geometria ramy. W niektórych przypadkach będzie ona przystosowana do siedzenia w pozycji pochylonej, a w innych może pozwalać na wyprostowaną pozycję.

Rowery trekkingowe – co je wyróżnia?

Rowery trekkingowe w odróżnieniu od górskich przystosowane są do szybszej jazdy na asfaltowych podłożach. Pozwalają na to węższe opony oraz koła o średnicy 28 cali. Większości przypadków spotykamy się z modelami pozwalającymi na utrzymanie wyprostowanej pozycji za kierownicą, jednak mogą się zdarzyć egzemplarze o delikatnie innej geometrii ramy. Co ciekawe rowery trekkingowe zazwyczaj wyposażone są przez producenta we wszelkie niezbędne akcesoria, w tym:

  • błotniki;
  • bagażnik;
  • stopkę;
  • oświetlenie dynamo;
  • ergonomiczną kierownicę;

Te dwa ostatnie udogodnienia pojawiają się w wyższych modelach. Czasami spotkamy się również z dołączoną pompką. Co jednak najważniejsze rowery tego typu są równie wytrzymałe, jak ich góralskie odpowiedniki. Ich konstrukcja jest delikatnie słabsza, co przejawia się w mniejszym przekroju ram czy średnicy goleni amortyzatora, jednak nie wpływa to znacząco na podatność na uszkodzenia.

Rowery cross/fitness – dla kogo?

Rowery crossowe to idealny wybór dla sportowców, którzy chcą spędzać czas zarówno na wymagających terenach, jak i od czasu do czasu korzystać z dobrodziejstw krajobrazowych ścieżek rowerowych po mniej ekstremalnych trasach. W teorii znajdują się bardzo blisko kategorii rowerów trekkingowych, jedyną większą różnicą jest brak akcesoriów. Powszechnie jednak uznaje się je za rozwiązanie łączące w sobie cechy zarówno miejskich, jak i górskich modeli. Odznaczają się one nieco agresywniejszą geometrią, co zmusza do jazdy w pozycji pochylonej. Koła w tym wypadku zazwyczaj mają średnicę 28 cali, natomiast szerokość opon oscyluje pomiędzy 38 a 44 milimetrami. w przypadku rowerów cross/fitness możemy mówić o amortyzacji na poziomie 55-65 milimetrów skoku, co okazuje się wystarczającą wielkością do jazdy po podłożach asfaltowych czy szutrowych.

Jakie elementy wpływają na jakość jazdy rowerem?

Istnieje kilka istotnych elementów, na które powinien zwracać uwagę każdy sportowiec poszukujący idealnego roweru dopasowanego do jego pasji. Na samym początku należy wziąć pod uwagę podłoże, które charakteryzuje najczęściej wybierane przez nas trasy, jednak nie tylko. Kryterium, które powinno zwrócić naszą uwagę, nawiązując do komfortu jazdy, jest geometria ramy.  Od niej zależy jaką pozycję będziemy przyjmować w trakcie pokonywania kolejnych kilometrów. Ponadto należy skupić się również na typie napędu oraz różnicach w systemach hamulcowych poszczególnych modeli. Dzięki dokładnemu sprawdzeniu tych parametrów jazda rowerem będzie przyjemna i komfortowa.

[artykuł sponsorowany]

Zobacz także:

UFC 284 – wyniki

Czas na kolejną numerowaną galę UFC, która tym razem odbędzie się w australijskim Perth. Jej ozdobą będzie starcie na szczycie rankingu bez podziału na kategorie wagowe – Alexander Volkanovski vs. Islam Makhachev.

Robert Ruchała odpowiada niezadowolonemu Danielowi Rutkowskiemu: To KSW tak zarządziło, kto by odmówił?

W sieci pojawił się wywiad, w którym Robert Ruchała, czyli najbliższy pretendent do tymczasowego pasa mistrzowskiego KSW kategorii do 66 kilogramów odpowiada niezadowolonemu ze starcia z udziałem Ruchały, Danielowi Rutkowskiemu.

Michael Chandler chwali Gamrota: Pod kątem talentu nie brakuje mu absolutnie niczego!

Michael Chandler w najnowszym materiale UFC wypowiedział się o top piętnaście zawodników w kategorii lekkiej. Amerykanin w superlatywach wypowiedział się o naszym reprezentancie Mateuszu Gamrocie. Chandler zaś wbił szpilkę mówiąc o stójce Armana Tsarukyana.

Scrolluj dalej, albo kliknij tutaj,
by obejrzeć kolejny wpis