MMA PLNajnowszeTyper BetclicTypowanieTypowanie redakcyjne XTB KSW 89. Sprawdź jak typujemy walki Bartosiński vs. Parnasse czy Pawlak vs. Materla

Typowanie redakcyjne XTB KSW 89. Sprawdź jak typujemy walki Bartosiński vs. Parnasse czy Pawlak vs. Materla

Zapraszamy na dwieście osiemdziesiątą siódmą edycję naszego typowania redakcyjnego. W tej odsłonie wytypowaliśmy pojedynki z gali XTB KSW 89. Ostatnią galę największej polskiej organizacji MMA zwieńczą dwie walki mistrzowskie. Czeka nas też mnóstwo innych ciekawych pojedynków i ciekawe debiuty w KSW.

Typowanie redakcyjne KSW 89
Foto: KSW

Dodatkowo prezentujemy kursy bukmacherskie wystawione przez naszego partnera, legalną firmę bukmacherską –Betclic. Bukmacher jest wiarygodnym podmiotem, który spełnia wszystkie wymogi polskiego prawa. I pamiętajcie – udział w zakładach dozwolony jest po ukończeniu 18 roku życia.

Załóż konto na Betclic – zakład bez ryzyka do 200 zł


Adrian Bartosiński vs. Salahdine Parnasse 

Oskar Wojewódka: Intrygujące zestawienie. Salahdine Parnasse może dokonać rzeczy wielkiej i zostać pierwszym zawodnikiem w historii KSW, który jednocześnie zasiada na tronach trzech różnych kategorii wagowych.

W ostatnim starciu Francuz pewnie wygrał z Robertem Ruchałą, zdobywając tytuł kategorii piórkowej. Teraz przyszedł czas na podbój dywizji półśredniej, gdzie władze sprawuje Adrian Bartosiński.

Nieznacznym faworytem bukmacherów jest aktualny mistrz kategorii do 170 funtów – i w moich oczach również.

Adrian Bartosiński ma przewagę gabarytów i tężyzny fizycznej. W parterze ułomkiem nie jest, a nawet powinien tam rozdawać karty! Jednak najmocniejszą stroną Bartosa jest ogromna siła rażenia tj. piekielna moc w rękach.

Szczerze powiedziawszy,odporność na ciosy Salahdina Parnassa – przynajmniej dla mnie – jest mocno podejrzana – wszak młodzian padał na deski po ciosach Roberta Ruchały, czyli zawodnika rywalizującego w kategorii piórkowej.

Z tego właśnie powodu stawiam na Adriana Bartosińskiego, który prędzej czy później upoluje Francuza, wygrywając przed czasem. TYP: Adrian Bartosiński przez KO/TKO w 3. rundzie

Adrian Bartosiński: Oskar, Jakub, Hubert, Arkadiusz, Bartosz, Mateusz

Salahdine Parnasse: Maciej


Paweł Pawlak vs. Michał Materla

Bartosz Cieśla: Co-main event gali w Gliwicach to mistrzowskie starcie w kategorii średniej, w którym mamy jednak dość wyraźnego faworyta. Powiem szczerze, że trudno się dziwić takim przewidywaniom bukmacherów.

Pawlak to zawodnik ze sporym doświadczeniem zdobytym w wielu znaczących organizacjach. „Plastinho” walczył m.in. dla UFC, ACA a także największych polskich organizacji. Pojawił się w klatce FEN a potem zarówno w Babilon MMA jak i KSW zdobył pasy mistrzowskie. Aktualnie Pawlak może pochwalić się wyśmienitą serią 9 walk bez porażki (8 zwycięstw i remis). W samej tylko Federacji KSW pokonał Damiana Janikowskiego, Cezariusza Kęsika, Toma Breese’a i Tomasza Romanowskiego. To zawodnik, który lubi walczyć w stójce. Wyprowadza mocne ciosy i często korzysta również z kopnięć. Doskonale potrafi utrzymywać walkę w odpowiednim dla siebie dystansie. Nie boi się też przenieść walki do parteru, gdzie skupia się głównie na ground&pound.

Materla to z pewnością żywa legenda Federacji KSW. Zawodowo walczy już 20 lat a w KSW zadebiutował jeszcze w 2006 roku. Będzie to już jego trzydziesta walka dla największej polskiej organizacji. Dotychczasowy bilans w KSW to 22 zwycięstwa i zaledwie 7 porażek. Obecnie „Cipao” ma już 39 lat i najlepsze lata ma z pewnością za sobą. Przypomnijmy, że zawodnik ten był mistrzem KSW w latach 2012-2015. Mimo wszystko nadal utrzymuje się w całkiem niezłej formie i przegrywa jedynie z naprawdę wybitnymi zawodnikami jak Khalidov, Askham czy Soldić. W ostatnich latach niemiło zaskoczyła chyba jedynie porażka z „Pudzianem”. Materla potrafi mocno uderzyć o czym niedawno przekonał się choćby Paczuski. Wcześniej jednak był też poważnie naruszony. „Cipao” to przede wszystkim znakomity specjalista od parteru, który w tej płaszczyźnie czuję się naprawdę wyśmienicie.

Walka mistrzowska jest zakontraktowana na pięć rund. Jeśli przeciągnie się dłużej to może być to na korzyść Pawlaka, który jest młodszy i w ostatnich lat zaprawił się w tak długich bojach. Mimo wszystko uważam, że pojedynek skończy się szybciej, być może nawet już w pierwszej rundzie. „Plastinho” powinien mocnymi ciosami naruszyć pretendenta a mocne ground&pound sprawi, że sędzia przerwie walkę. TYP: Paweł Pawlak przez TKO w 1. rundzie

Paweł Pawlak: Bartosz, Jakub, Oskar, Mateusz, Maciej

Michał Materla: Arkadiusz, Hubert


Tomasz Romanowski vs. Damian Janikowski 

Jakub Hennig: Kolejne starcie dywizji średniej. Kolejne postacie z samego szczytu rankingu do 84kg. Damian Janikowski vs. Tomasz Romanowski. Kto odniesie triumf i prawdopodobnie zostanie kolejnym pretendentem do tytułu mistrzowskiego? Nasz olimpijczyk, Damiano czy kowadłoręki Tomek?

Damian Janikowski (9-5) ostatnio pokonał lekko faworyzowanego Kęsika. Teraz znów staje w roli underdoga. Czy zawodnik “Skra Sport” wróci z Gliwic tarczą czy na tarczy? Czy jego fenomenalna gra zapaśnicza zapewni mu zwycięstwo nad…

Tomasz Romanowski (18-9, 1NC) ,zabijaka z “Berserker Team Stargard”, wraca do oktagonu po porażce w walce o pas z Pawłem Pawlakiem. Chce jak najszybciej znów mieć możliwość zmierzenia się z czempionem, więc zapewni Janikowskiemu ostrą przejażdzkę. W bijatyce czuje się jak ryba w wodzie, czy to będzie kluczem do zwycięstwa?

Bukmacherzy faworyzują Romanowskiego i ja także uważam, że to on ma większe szanse na wygraną. Pomimo pierwszej klasy zapasów i siły, którą dysponuje Janikowski, “Tommy” wygra ten pojedynek. Usadzi Damiana na czterech literach, a następne dobije to w parterze. TYP: Tomasz Romanowski, TKO

Tomasz Romanowski: Jakub, Maciej, Arkadiusz, Bartosz, Oskar

Damian Janikowski: Mateusz, Hubert


Rauli Tutarauli vs. Marcin Held

Maciej Święch: Kariera Marcina Helda to wyjątkowy przypadek jak na polskie standardy. Zwiedzone największe światowe federacje, przebojowa kariera w Bellatorze, dość niefortunna przygoda z UFC, świetne walki w ACA i sinusoida w PFL. Kolejny rozdział tej historii napiszę się w KSW i mam osobiście wielką nadzieję, że Marcin namiesza. Na start dostaje bardzo mocnego Raula Tutarauliego, ale umówmy się, że jakikolwiek zawodnik na przetarcie byłby w tym przypadku nieporozumieniem. Po stronie Marcina Helda będzie bardzo mocny grappling i to w tej płaszczyźnie upatrywałbym jego zwycięstwa, lub klucza do dowiezienia bezpiecznej decyzji. Swoje umiejętności w tej płaszczyźnie pokazał poddając ostatnio Gurama Kutateladze. Widziałem opinię Arbiego Shamaeva, który stwierdził, że fakt, że Raul z łatwością potrafi obalać swoich rywali może w tym wypadku działać na jego niekorzyść. Ciężko się z tym nie zgodzić. Trzeba także pamiętać, że Held poprawił w ostatnich latach swoją stójkę, co pokazał między innymi w walce z Natanem Schulte na PFL.

Tutarauli jak na razie nie zachwycił w KSW. W pierwszym pojedynku został w efektowny sposób poddany przez Romana Szymańskiego, w drugim na pełnym dystansie wypunktował Donovana Desmae. Po jego stronie – mocny cios. Jeśli podłączy Polaka, to ten może być w tarapatach. Wydaje mi się jednak, że Marcin jest na tyle nie rozbity (mimo ogromnego doświadczenia), że Gruzinowi nie uda się go znokautować. W tej walce postawię na Marcina Helda, który w mojej opinii zwycięży przez poddanie.
Typ: Marcin Held: Poddanie, runda 2.

Rauli Tutarauli: Mateusz

Marcin Held: Maciej, Oskar, Bartosz, Hubert, Arkadiusz, Jakub


Andrzej Grzebyk vs. Madars Fleminas 

Andrzej Grzebyk: Hubert, Mateusz, Oskar, Arkadiusz, Jakub, Bartosz, Maciej

Madars Fleminas: 


Szymon Bajor vs. Viktor Pešta 

Szymon Bajor: Oskar, Bartosz

Viktor Pešta: Maciej, Mateusz, Jakub, Hubert, Arkadiusz


Sebastian Rajewski vs. Wilson Varela 

Sebastian Rajewski: Arkadiusz, Bartosz, Jakub, Oskar, Hubert

Wilson Varela: Maciej, Mateusz


Łukasz Charzewski vs. Ahmed Vila 

Łukasz Charzewski: Bartosz, Mateusz, Arkadiusz, Maciej, Oskar, Hubert, Jakub

Ahmed Vila: 


Emilia Czerwińska vs. Natalia Baczyńska-Krawiec

Emilia Czerwińska : Hubert, Jakub, Bartosz, Arkadius, Oskar, Hubert

Natalia Baczyńska-Krawiec: Mateusz


Wojciech Kazieczko vs. Michał Domin 

Wojciech Kazieczko: Hubert, Bartosz, Oskar

Michał Domin: Jakub, Arkadiusz, Maciej, Mateusz


Pojedynki gali XTB KSW 89 można obstawiać u naszego partnera – Betclic.

Podawajcie w komentarzach swoje typy!

Scrolluj dalej, albo kliknij tutaj,
by obejrzeć kolejny wpis