MMA PLNajnowszeInneSuplementacja na stawy, a treningi sztuk walki

Suplementacja na stawy, a treningi sztuk walki

Sztuki walki to zdecydowanie widowiskowy, intensywny i wymagający sport, który naraża zawodników na liczne urazy i kontuzje.

Suplementacja na stawy a treningi sztuk walki

Dlatego niezwykle ważna jest dbałość o siłę, wytrzymałość i ogólny dobry stan fizyczny. Tu obok odpowiedniej diety, stylu życia i czasu przeznaczonego na regenerację pomocna jest także suplementacja. Dobrym wyborem na pewno okazuje się BCAA, witaminy i minerały, które mogą wesprzeć wytrzymałość i samopoczucie sportowców.

Trenując sztuki walki, warto również pamiętać o stawach, które stale są narażone na obciążenia i stany zapalne. Obok ćwiczeń wzmacniających mięśnie stabilizujące stawy, dbałości o poprawną technikę, zaleca się również stosowanie suplementów na stawy. W zależności od ich składu, suplementy na stawy można podzielić na kompleksowe, kolagenowe i jednoskładnikowe.

Substancje zawarte w suplementach na stawy znacząco wspierają ich prawidłowe funkcjonowanie. W przypadku kontuzji pomagają przyspieszyć proces gojenia uszkodzonych tkanek i powrót do codziennej aktywności i uprawiania sportu. Na rynku dostępne jest mnóstwo substancji, które obiecują takie efekty, dlatego poniżej przybliżamy specyfikę najpopularniejszych suplementów na stawy oraz to jak działają.

Kolagen

To funkcjonalny suplement diety przeznaczony do maksymalnej pielęgnacji układu mięśniowo szkieletowego. Kolagen występuje w chrząstce i ścięgnach naturalnie i jest powiązany z ich elastycznością. Wpływa na ruchomość i regenerację tkanek, zapewniając ochronę i wsparcie dla naszego układu ruchu. Kolagen typu II jest jednym z głównych białek w chrząstce. Kolagen na stawy jest dostępny w formie proszku, shotów czy kapsułek.

MSM

MSM, czyli metylosulfonylometan  jest powszechnie spotykany w ciele, zwłaszcza jako część kości oraz stawów. MSM bierze udział w naturalnym tworzeniu kolagenu w organizmie i jak wykazują badania, zmniejsza stany zapalne i hamuje rozpad chrząstki elastycznej. Może również wpłynąć na zmniejszenie dolegliwości bólowych. MSM wspiera również zakres ruchu stawów, jak i prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowo-szkieletowego u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Glukozamina

Glukozamina to aminocukier, który występuje naturalnie w organizmie człowieka. Ma korzystny wpływ na kondycję stawów, ze względu na fakt, iż stanowi budulec związków występujących w chrząstce stawowej.  Najczęściej kojarzona jest ze wspomaganiem odporności i wytrzymałości stawów kolanowych. W suplementacji, często łączona jest ze wspomnianym wcześniej MSM oraz chondroityną.

Siarczan glukozaminy

Siarczan glukozaminy jest wykorzystywany przez organizm do tworzenia niezbędnych związków, takich jak glikozaminoglikany i glikoproteiny, które służą jako materiał budulcowy w tworzeniu chrząstki i innych części układu mięśniowo-szkieletowego. Jest łatwo przyswajalny przez wspomniane tkanki, a w suplementacji, podobnie jak sama glukozamina najlepiej sprawdza się z MSM i chondroityną. Występuje w owocach morza takich jak np. Krewetki czy też skorupiaki, skąd też najczęściej jest pozyskiwany w suplementach. Siarczan glukozaminy zażywać można zarówno w formie tabletek jak i proszku.

Boswellia Serrata

Dostępne w kapsułkach Boswellia Serrata jest źródłem kwasu bosweliowego o wysokim stężeniu, który stosowany jest w celu wspomagania funkcjonowania układu mięśniowo-szkieletowego. Kwas bosweliowy ma również działanie przeciwzapalne, dzięki czemu łagodzi ból i obrzęk w obrębie stawów, a także ułatwia swobodny ruch. Oprócz tego, że jest często stosowany przez sportowców, bywa zalecany również w walce z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Wiadomym jest, że w sporcie nie ma dróg na skróty, a suplementy nie przyczynią się do magicznego uniknięcia ciosów, ale z pewnością wspomogą intensywność treningów i ułatwią proces regeneracji. 

[współpraca reklamowa]

Scrolluj dalej, albo kliknij tutaj,
by obejrzeć kolejny wpis