Robert Whittaker vs. Luke Rockhold w planach na UFC 221

Problemy zdrowotne aktualnego mistrza kategorii średniej Georgesa St. Pierre’a (26-2) zmuszają organizację do szukania innych rozwiązań na szczycie dywizji do 185 funtów. Jak informuje dziennikarz MMAFighting Ariel Helwani prowadzone są wstępne rozmowy na temat zestawienia mistrza tymczasowego Roberta Whittakera (19-4) ze sklasyfikowanym obecnie na 3. miejscu w rankingu UFC kategorii średniej Lukiem Rockholdem (16-3). Walka miałaby się odbyć w ojczyźnie Whittakera tzn. w australijskim Perth na gali UFC 221, która będzie mieć miejsce 11 lutego.

Whittaker stoczył jak dotąd 12 pojedynków w UFC, wygrywając 10-krotnie. Porażki odnosił jednak jeszcze w kategorii półśredniej, w tym ostatnią z Stephen Thompsonem (14-2-1) na UFC 170. Po przejściu do kategorii średniej pozostaje niepokonany i może się obecnie pochwalić imponującą serią 7 zwycięstw, w tym ostatnich ze ścisłą czołówką kategorii średniej: Derekiem Brunsonem (18-5), Ronaldo „Jacare” Souzą (24-5, 1 N/C) i Yoelem Romero (12-2). Pojedynek z ostatnim miał miejsce na gali UFC 213. Po pokonaniu Kubańczyka Whittaker zdobył pas tymczasowy kategorii średniej.

Rockhold był już mistrzem UFC. Pas zdobył na gali UFC 194 wygrywając przez techniczny nokaut w 4. rundzie z Chrisem Weidmanem (14-3). Planowano zestawić rewanż, jednak Weidaman wypadł z tej walki na skutek kontuzji. W zastępstwo wszedł Michael Bisping (30-8) i niespodziewanie odebrał tytuł Rockholdowi. Po utracie pasa zawodnik powrócił we wrześniu tego roku, gdy pokonał przez TKO w 2. rundzie Davida Brancha (21-4) na gali UFC Fight Night 116.