MMA PLNajnowszeBez kategoriiPrzed RIZIN FF: trochę historii organizacji PRIDE

Przed RIZIN FF: trochę historii organizacji PRIDE

Pride FC była najlepszą, oraz najbardziej popularną federacją MMA na świecie. Posiadała także rekord największej ilości widzów oglądających galę Shockwave/Dynamite w roku 2002 – oglądalność wyniosła wtedy 70 tys. ludzi oglądających galę na żywo. Kolejny rekord padł podczas gali Pride Final Conflict 2003 – 67,450 ludzi.

W marcu roku 2007 DSE sprzedało PRIDE braciom Feritta – właścicielom Zuffy, która promuję organizację UFC. Więcej o ostatnim akcencie poniżej.

TROCHĘ HISTORII PRIDE

Pierwsza gala Pride odbyła się w 1997 roku, jak wszyscy pamiętamy galę promowała walka Nobuhiko Takady, z Ricksonem Gracie i przyciągnęła aż 47tys fanów z całego świata.
Po sukcesie pierwszej gali Pride, promotorzy zdecydowali się robić następne regularnie odbywające się gale MMA. Rok później doszło do rewanżu pomiędzy Takadą, i Ricksonem. Popularność Pride wzrastała, przez co podpisano kontrakty z Fuji Television, oraz nowo założonym kanałem satelitarnym SKY PerfectTV.

W roku 2000 Pride zdecydowało się na pierwsze GP w historii organizacji – dwu częściowy turniej miał wyłonić najlepszego fightera na świecie.Widowisko składało się, z udziałem 16 zawodników. Po pierwszej turze zostało 8 fighterów, którzy walczyli na kolejnej gali o mistrzostwo. Druga runda turnieju została puszczona na żywo w USA. Jak wszyscy wiemy turniej wygrał Mark Coleman pokonując w finale Igora Vovchanchyna.

W sierpniu 2002 roku władze Pride połączyły się z kolejną japońską organizacją K-1, i zrobili wspólnie największą/najlepszą galę w historii MMA Shockwave – przyszło na nią ponad 70 tys. ludzi.

13 stycznia 2003 roku, Pride znalazło się w kropce. Powodem tego była dziwna śmierć prezydenta DSE – Naoto Morishita, który został znaleziony w hotelu ze skręconym karkiem. Chodziły słuchy, że to Yakuza[japońska mafia] zabiła go. Po ciężkim czasie dla DSE, Nobuyuki Sakakibara został jej nowym prezydentem.

W 2003 roku Pride wypuściło serię gal Bushido – które zajmowało się głównie lżejszymi wagami, i na trochę innych zasadach.

Również w roku 2003 Pride wróciło do robienia kolejnych serii Grand Prix – zaczynając od GP wagi średniej, na Total Elimination 2003 i Final Conflict 2003. Grand Prix w 2004 było dla zawodników wagi ciężkiej, 2005 dla średniej, a Grand Prix w roku 2006 było OPEN(dla wszystkich wag).

Japońska organizacja cały czas odnosiła sukcesy, robiąc średnio 10 gal rocznie, zbijając K-1 na boczny tor w statystykach. Pierwsza gala w USA odbyła się 21 października 2006 pod nazwą: PRIDE 32: The Real Deal. Gala miała miejsce w Thomas & Mack Center w Las Vegas, przyszło na nią 11,727 osób. Była to pierwsza gala Pride organizowana poza granicami Japonii.

5 czerwca 2006 roku, Fuji Network zerwało kontrakt telewizyjny z Pride, całkiem możliwe, że przyczyniła się do tego Japońska mafia. Pride zostało wtedy tylko SKY PerfectTV.

Na końcu 2006 roku chodziły plotki, że na gali noworocznej Pride pojawi się Mike Tyson – miał walczyć w Pride na zasadach boksu z którymś z zawodników tej organizacji. Jak wiadomo Mike Tyson w Japonii walczyć nie mógł, przez jego kartotekę kryminalną, i walka miała odbyć się w Chinach, a transmitowana w Saitama Super Arena na telebimach, niestety do walki nie doszło.

29 listopada 2006 roku Pride ogłosiło, iż zawiesza działanie gal Bushido – od tamtego czasu zawodnicy lżejsi walczyli w normalnych galach Pride.

KONIEC PRIDE

Według doniesień Yahoo Japan był to ostatni akt w historii PRIDE FC. Po tym jak właściciel ZUFFA Lorenzo Fertitta wykupił chylące się ku ruinie imperium PRIDE i liczne grono fanów miało jeszcze cień nadziei, zostało teraz przypieczętowane, co wydawało się nieuchronne. Jamie Pollack, zatrudniony przez ZUFFA jako doradca prawny, który krótko po wykupieniu przybył do Japonii, aby zarządzać nowo powstałym holdingiem PRIDE Worldwide, zamknął drzwi oddziału i zwolnił telefonicznie wszystkich pracowników PRIDE Worldwide!

Sasahara, japoński szef PR PRIDE usprawiedliwiał się przed fanami: “Jest mi bardzo przykro z powodu tego faktu. Jestem wściekły, że nowi amerykańscy szefowie PRIDE tak oszukali nas i fanów na całym świecie! Zdałem się na obietnice Lorenzo Fertitty, zapewniał, że gale PRIDE będą na nowo organizowane. To powtarzałem sam wszystkim fanom, a teraz widzicie, co się stało!” Wrota jednej z najpotężniejszych organizacji MMA w historii zostały ostatecznie zamknięte. Po okresie zawieszenia i masowej ucieczce prawie wszystkich gwiazd do UFC i HERO*S, amerykański Oktagon przejął monopolową pozycję w tym sporcie, co jednak wzbudziło niechęć u starych fanów, którzy wyrośli na pięknie i tradycji PRIDE…

 

Scrolluj dalej, albo kliknij tutaj,
by obejrzeć kolejny wpis