Historia KSW – jak mieszane sztuki walki zyskały popularność w Polsce?
Amerykański sen zrealizowany na polskiej ziemi. Tak w skrócie można opisać historię sukcesu Martina Lewandowskiego i Macieja Kawulskiego. Stworzyli oni federację mieszanych sztuk walki, która wprowadziła ten sport pod strzechy. Poznajcie historię KSW.
Początki KSW
Pomysł stworzenia federacji mieszanych sztuk walki zrodził się w głowach Macieja Kawulskiego oraz Martina Lewandowskiego w 2003 roku. Ten pierwszy był już pasjonatem tego sportu, natomiast drugi dopiero wchodził do świata MMA. Spotkanie obu, które zaaranżowała ich wspólna znajoma, doprowadziło do powstania jednej z najmocniejszych organizacji MMA na świecie.
Pierwsza gala KSW odbyła się 27 lutego 2004 r. w restauracji Champions w Warszawie.
Odbył się na niej 8-osobowy turniej wagi półciężkiej, który wygrał reprezentant taekwondo – Łukasz „Juras” Jurkowski. Starcia były zakontraktowane na trzy rundy. Pierwsza liczyła 10 minut, natomiast dwie następne po 5 minut (tak jak w legendarnej PRIDE).
Druga gala KSW odbyła się 7 października 2004 r. w tym samym miejscu. Po raz drugi odbył się turniej, który tym razem wygrał Antoni Chmielewski, pokonując Jurkowskiego przez balachę w pierwszej rundzie. Ta gala była też ważna w historii organizacji, ponieważ po raz pierwszy transmitowała ją telewizja Polsat na kanale Polsat Sport. Pierwszym raz galę KSW komentował Andrzej Janisz.
KSW zyskuje popularność, a organizatorzy zmieniają lokalizację
Kolejne dwie gale odbyły się w 2005 r. również w hotelu Marriott w Warszawie. Na KSW 3, swój kolejny turniej wygrał Antoni Chmielewski, który znowu poddał „Jurasa”. Ciekawostką jest fakt, że na tej gali zadebiutował Marcin Zontek. Na KSW 4 wystąpił również Igor Pokrajac, który musiał uznać wyższość „Jurasa”.
Z kolei KSW 5 to pierwsza gala obsadzona mocnymi nazwiskami ze świata mieszanych sportów walki. Odbyła się w restauracji Wook bedącej częścią hotelu Marriott 6 marca 2006 roku. To właśnie wtedy swój debiut w MMA zaliczył Maciej Górski. Na gali wystąpili również: Piotr Bagiński, Francis Carmont, Robert Jocz oraz ponownie „Juras”.
Pierwsza gala KSW na Torwarze
Jedną z przełomowych gal dla federacji była niewątpliwie KSW 6. Kawulski i Lewandowski jako miejsce kolejnej gali tym razem wybrali największą halę w Warszawie – Torwar. Gościem honorowym tej gali był Alistair Overeem. Na tej samej gali debiutowali również Michał Materla oraz Krzysztof Kułak. Martin Zawada pokonał „Jurasa” a ich rewanż po blisko 12 latach odbędzie się na KSW 42.
KSW 7 ponownie odbyła się na Torwarze.
Największym wygranym tej gali był Antonio Mendes, który pokonał kolejno: Jocza, Materlę i Zawadę. Na gali ponownie wystąpił Górski i Kułak. W walce wieczoru w MMA zadebiutował Przemysław Saleta, który szybko musiał odklepać duszenie zza pleców Rosjanina. Warty odnotowania jest fakt, że na gali zadebiutował najlepszy zawodnik federacji – Mamed Khalidov.
Na KSW 8 zadebiutował Karol Bedorf, który najpierw pokonał Carmonta a później przegrał z obecnym zawodnikiem UFC, Alexem Olejnikiem. Pierwszy event zorganizowany przez KSW poza Warszawą była gala KSW Eliminacje, która odbyła się we wrocławskiej hali Orbita.
Co ciekawe podczas tego wydarzenia swoje pierwsze walki dla federacji stoczył Jan Błachowicz.
W KSW rozpoczyna się „Era Pudziana”
Pierwszą galą transmitowaną przez otwarty Polsat było KSW 11, ale największy przełom nastąpił na kolejnej edycji 9 grudnia 2009 r. Walką wieczoru KSW 12 było bowiem słynne starcie Pudzian vs. Najman.
Według danych telewizyjnych, tego wieczoru galę oglądało 6 milionów ludzi. Niestety sama walka nie przyspożyła wielu emocji. Mariusz Pudzianowski bez problemu zbił Najmana w mniej niż minutę i tuż po walce mógł przygotowywać się do kolejnego pojedynku.
Ciekawostką jest fakt, że na tej samej gali dwie walki przegrał Daniel Omielańczuk.
Różal debiutuje w MMA
Na KSW 15 zadebiutował Marcin „Różal” Różalski, który wcześniej z sukcesami startował w kickboxingu.
Pierwszą galą federacji w Ergo Arenie było KSW 16. Na to wydarzenie włodarze wystawili wszystkich swoich najmocniejszych zawodników. Swoje walki wygrali Mamed Khalidov, Michał Materla, Jan Błachowicz czy Artur Sowiński. Przegraną poniósł jednak Pudzian, którego poddał James Thompson.
26 listopada 2011 r. odbyła się słynna gala KSW 17. Dlaczego słynna?
Podczas rewanżu Pudzianowskiego z Thompsonem sędziowie pomylili kartki i pierwotnie wskazali jako zwycięzcę Pudziana, natomiast później starcie uznano jako nieodbyte. Bardzo zdenerwowany Anglik krzyczał do mikrofonu słynne „Fu***ng joke”. Ponadto od tej gali włodarze zaczęli nagradzać bonusami za nokaut, poddanie oraz walkę wieczoru.
Łódzkie KSW 19 było miejscem jednej z najlepszych walk w historii federacji. Michał Materla po morderczym boju wygrał na punkty z Jayem Silvą. Po raz pierwszy w historii odbyła się walka kobiet – Marta Chojnoska poddała Paulinę Suską. Gwiazdą wieczoru był jednak Pudzianowski, który bez problemu odprawił znanego journeymana – Boba Sappa.
Od KSW 20 wprowadzono walki trzyrundowe. Do tej pory zawodnicy KSW walczyli po dwie rundy po 5 minut. Zmiana nie dotyczyła jedynie Mariusza Pudzianowskiego, który zagwarantował sobie taki zapis w kontrakcie. Pudzian potrzebował jednak niecałej rundy, żeby odprawić Piliafasa. Gala była pierwszą emitowaną w systemie PPV.
Wielka zmiana w KSW – klatka zastępuje ring
Do gali KSW 27 walki odbywały się na białym ringu. Od tego wydarzenia walki odbywają się w okrągłej klatce (włodarze zapowiadali gale specjalne w klasycznym ringu, ale takowe nigdy się nie odbyły). Na tej gali po raz pierwszy mistrzem został Borys Mańkowski, który poddał Aslambka Saidova.
Na KSW 29 doszło do długo wyczekiwanej walki pomiędzy Mariuszem Pudzianowskim a polską legendą MMA – Pawłem Nastulą. „Pudzian” wygrał po 3-minutowej dogrywce na punkty. Była to również pierwsza gala KSW na największej hali w Polsce – Tauron Arenie w Krakowie.
Drwal w KSW.
Kolejna legenda polskiego MMA – Tomasz Drwal zadebiutował w KSW na 31. edycji. W walce o pas musiał jednak uznać wyższość Michała Materli, który złapał go w krucyfiks i zasypał ciosami. Nagrodę za nokaut wieczoru KSW 31 otrzymał Mariusz Pudzianowski, który ciężko znokautował Rollesa Gracie.
Pierwsza gala poza granicami kraju.
Pierwszą galą poza granicami Polski było KSW 32, które odbyło się 31 października 2015 r. Duet Lewandowski&Kawulski zdecydował się zorganizować galę na Wyspach Brytyjskich. Wybór padł konkretnie na halę Wembley w Londynie. Na gali pas mistrzowski zdobył Tomasz Narkun, po raz drugi pas obronił Mańkowski a Różal został odprawiony ciosami przez McSweeneya.
Khalidov vs. Materla
Na KSW 33 odbyło się najbardziej wyczekiwane starcie w polskim MMA – Michał Materla podjął w obronie pasa Mameda Khalidova. Czeczen zaskakująco szybko odprawił Polaka i wygrał przez KO w pierwszej rundzie. Na tej gali pierwszy występ zanotowała Ariane Lipski. Natomiast „Kornik” zdobył pas wagi piórkowej z Kleberem Koike Erbstem.
Pudzianowski vs. Różalski
Kolejnym starciem na które czekało wielu kibiców było zestawienie „Różala” z „Pudzianem”. Do tej walki doszło na KSW 35. Różal sensacyjnie poddał Pudzianowskiego. Gala wzbudziła również kontrowersje ze względu na werdykt w walce Khalidova z Azizem Karaoglu oraz piosenkę do której wychodził Turek. Pas w wadze lekkiej zdobył Mateusz Gamrot, który pokonał mocnego Mansoura Barnaoui.
Do jednego z najbardziej medialnych starć w historii KSW doszło podczas 37. edycji, na której „Pudzian” zmierzył się z „Popkiem”. Pudzianowski bez żadnych problemów pokonał Mikołajuwa. W walce wieczoru Karol Bedorf został zdetronizowany przez Fernando Rodriguesa. Ponadto Mańkowski obronił pas z Maguirem a Marcin Wrzosek został mistrzem kategorii piórkowej, pokonując „Kornika”.
KSW Koloseum
27 maja 2017 roku doszło do największej gali MMA w historii Europy oraz drugiej na świecie – KSW 39. Na Stadionie Narodowym zasiadło tego dnia 57 tysięcy 766 widzów. Karta walk była najmocniejszą w historii federacji. Odbyło się aż pięć walk o pas: Fernando Rodrigues Jr. vs. Marcin Rozalski, Tomasz Narkun vs. Marcin Wójcik, Mateusz Gamrot vs. Norman Parke, Marcin Wrzosek vs. Kleber Koike Erbst oraz Ariane Lipski vs. Diana Belbita.
Walką wieczoru był pojedynek dwóch mistrzów: Borysa Mańkowskiego i Mameda Khalidova, nieznacznie lepszy w tym starciu był Czeczen. Co-main eventem było starcie dwóch byłych strongmenów – Mariusz Pudzianowski pokonał Tyberiusza Kowalczyka. Na tej gali zadebiutował również brązowy medalista olimpijski z Londynu – Damian Janikowski. Odbył się również głośny freakfight Popek vs Burneika. Karta walka była najdłuższa w historii federacji, liczyła 11 walk.
Federacja nie zwolniła tempa po swoim największym sukcesie i następna gala odbyła się po raz kolejny poza granicami Polski.
Tym razem Kawulski z Lewandowskim zorganizowali event w stolicy Irlandii – Dublinie. KSW 40 odbyło się w 3Arena. Walką wieczoru była walka Pudzianowskiego z Jayem Silvą, który w ostatniej chwili zastąpił Jamesa McSweeneya. Co-main eventem był rewanż Gamrota z Parke, które zakończyło się po kolejnym faulu Polaka. Ostatecznie walka została uznano jako „no contest”.
Ostatnia do tej pory gala KSW odbyła się 23 grudnia 2017 r. w katowickim Spodku. W walce wieczoru KSW 41 niespodziewanie Borys Mańkowski został zdominowany przez Roberto Soldica. Co-main eventem był kolejny freak-fight, tym razem Popek został pokonany przez Tomasza Oświecińskiego. Ponadto Kleber Koike Erbst poddał „Kornika”.