MMA PLNajnowszeInneGlukozamina – jak działa, jak stosować i czy naprawdę pomaga trenującym sztuki walki?

Glukozamina – jak działa, jak stosować i czy naprawdę pomaga trenującym sztuki walki?

Glukozamina uważana jest za jeden z topowych suplementów dla trenujących sztuki walki Każdy, kto bierze udział w MMA i sportach walki, powinien zdecydowanie rozważyć suplementację glukozaminą w celu utrzymania zdrowych stawów. Dlaczego właśnie glukozamina?

Glukozamina

Ból stawów jest rzeczą naturalną, gdy trenujesz jakikolwiek sport walki, a choroba zwyrodnieniowa stawów jest wysoce prawdopodobna, im dłużej uprawiasz ten sport. Fizyczna natura sztuk walki przyspiesza zużycie stawów, co sprawia, że tym ważniejsza jest suplementacja czymś, co wspiera zdrowie stawów. Siarczan glukozaminy i siarczan chondroityny są powszechnie uznawane za dwa najbardziej korzystne suplementy wspierające zdrową chrząstkę. Glukozamina ma naturalne właściwości przeciwzapalne. Pomaga w leczeniu powszechnych objawów chorób takich jak zapalenie stawów czy zapalenie kości i stawów.

Czym właściwie jest glukozamina?

Zasadniczo, jest to aminocukier, który występuje naturalnie w kościach zwierząt, szpiku kostnym, skorupiakach, grzybach i płynach wokół naszych stawów. Jest on produkowany w organizmie przez chondrocyty znajdujące się w chrząstce w celu wytworzenia zdrowych tkanek stawowych.

Jak działa glukozamina?

Organizm wykorzystuje glukozaminę do produkcji innych substancji chemicznych, które biorą udział w budowie ścięgien, więzadeł, chrząstek i płynów otaczających stawy. Stawy są tłumione przez otaczający je płyn i chrząstkę. U niektórych osób z chorobą zwyrodnieniową stawów chrząstka rozpada się i staje się cieńsza. Powoduje to częstsze tarcie, ból i sztywność stawów. Uważa się, że stosowanie glukozaminy może zwiększyć gęstość chrząstki i płynu otaczającego stawy, a przynajmniej zapobiegać degradacji tych substancji.

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje glukozaminy:

  • Chlorowodorek Glukozaminy
  • Siarczan glukozaminy

Chlorowodorek glukozaminy

Chlorowodorek glukozaminy jest formą referencyjną glukozaminy ze względu na swoją prostotę, której działanie nie zostało wykazane jako całkiem korzystne. Wiele badań, w których uczestnicy badania stosowali ten rodzaj glukozaminy nie opisują żadnych znaczących wyników i zalecają stosowanie innej formy glukozaminy.

Siarczan glukozaminy

Siarczan glukozaminy ma lepszą chłonność w porównaniu z czystą glukozaminą z nieznanych powodów. Siarczan glukozaminy wydaje się być jednym z najbardziej popularnych suplementów diety dla sportowców i jest również stosowany przez sportowców z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Glukozamina jest naturalnym związkiem występującym w organizmie, znanym ze swojej roli w budowaniu chrząstki, sprężystej tkanki, która amortyzuje stawy. Gdy sportowcy sztuk poddają swoje ciała intensywnym treningom, chrząstka może się zużywać, prowadząc do dyskomfortu i obniżonej wydajności. Wielokrotnie wykazano, że suplementacja glukozaminą pomaga uzupełnić zmniejszone zapasy, potencjalnie pomagając w utrzymaniu i naprawie chrząstki, a liczne badania sugerują, że suplementacja glukozaminą może zmniejszyć ból stawów i poprawić mobilność, co czyni ją cennym sprzymierzeńcem dla osób ćwiczących, które chcą utrzymać intensywność treningu, jednocześnie zmniejszając ryzyko komplikacji związanych ze stawami.

[artykuł sponsorowany]

Scrolluj dalej, albo kliknij tutaj,
by obejrzeć kolejny wpis