MMA PLNajnowszeBez kategoriiFreddie Roach: Chórzysta – Karaluch

Freddie Roach: Chórzysta – Karaluch

Gamrot - Dos Anjos

img_1149.JPG

Freddie Roach (na zdjęciu razem z Manny Pacquaio), postać która ostatnio zasłynęła w świecie MMA różnymi wypowiedziami na temat pana i władcy wagi ciężkiej Fedora Emelianenko przed walką z Andreiem Arlovskim. Gadkę o braku techniki bokserskiej, dających się przewidzieć kombinacjach, “niemęskiej” walce w parterze Fedor skomentował prostym stwierdzeniem: “Czasami trener jest po to aby znaleźć słabe strony przeciwnika a czasami po to aby wmówić swojemu podopiecznemu, że jego przeciwnik ma słabe strony”.

Wypowiedź rosyjskiego mistrza niejako wiąże się z filozofią Roacha odnośnie podobieństwa między Fedorem a Mike’iem Tysonem, to znaczy takiej, że ich przeciwnicy przegrywali walki już przed wyjściem do ringu z powodu strachu. Freddie Roach nie jest jednak rzecznikiem prasowym Arlovskiego ani jego oficjalnym motywatorem. Spójrzmy nieco głębiej w CV trenera boksu ‘Pitbulla’.

Roach jest bardzo znaną postacią w świecie boksu a najbardziej popularny jest chyba na Filipinach, my jednak jako fani MMA żyjący w Polsce mamy prawo nie wiedzieć do końca o kogo chodzi. Roach w swoim życiu nie tylko gadał o walce i trenował. Ma za sobą bogatą karierę zawodniczą, stoczył 53 profesjonalne walki bokserskie (wcześniej 150 walk amatorskich). Jego pełny rekord to 39 zwycięstw (15 przez KO), 13 przegranych, 1 walka nierozstrzygnięta. Z niewiadomych dla mnie przyczyn jego przydomkiem ringowym był ‘Karaluch’ (‘La Cucaracha’) bądź ‘Chórzysta’. ‘Karalucha’ mogę jeszcze zrozumieć; nazwisko (karaluch z ang. cockroach) i nawet trochę wygląd ale ‘The Choir Boy’ za bardzo kojarzy mi się z aferą “Poznańskich Słowików” no ale to już inny temat. Może to zdjęcie trochę wyjaśni.

roach_freddie.jpg

Roach większość swojej kariery spędził w wadze lekkiej, zaczynając ją imponującą passą, z pierwszych 27 walk wygrał 26. Ciężko mówić o jego słynnych zwycięstwach ale ma na koncie kilka słynnych porażek. Przegrał m.in. z byłym mistrzem wagi super lekkiej Bobby Chaconem i byłymi czempionami wagi lekkiej Gregiem Haugenem i Hectorem Chamacho Sr. Jego trenerem był legendarny Eddie Futch, człowiek odpowiedzialny za przygotowanie takich zawodników jak Joe Frasier, Ken Norton, Larry Holmes i  Trevor Berbick – czterech z pięciu ludzi na świecie, którym udało się pokonać Muhammada Aliego.

‘Karaluch’ znany był z twardego stylu i mocnej postawy w ringu. Roach często przyjmował na siebie mocne ciosy aby potem wyprowadzić jeszcze mocniejszą kontrę co nie zawsze sprawdzało się podczas walki. Ostatnią wygraną w swojej karierze odniósł kosztem filipińskiego zawodnika Arnela Arrozala.

Jako trener ‘The Choir Boy’ poszedł już bardziej w ślady swojego mentora. Freddie Roach trenował wielu mistrzów zawodowego boksu, wśród jego byłych i obecnych podopiecznych znajdziemy takie nazwiska jak Mike Tyson, Bernard Hopkins, Israel Vazquez, James Toney, Dimitri Kirilov, Virgil Hill. Współpracował też z Wladimirem Klitschko. Ostatnim największym sukcesem Roacha w świecie boksu jest przygotowanie Manny’go Pacquiao do zwycięskiej walki z Oscarem De La Hoyą (Freddie współpracował z Golden Boyem przed walką z Floydem Mayweatherem Jr.). Roach związany jest z Pacquiao od 2001 roku, Manny jest obecnie uważany za jednego z najlepszych bokserów P4P na świecie.

mannyroach.jpg

Roach jest właścicielem Wildcard Boxing Club w Los Angeles. Wielu uważa go za najlepszego trenera boksu na świecie dzisiejszych czasów, został wyróżniony nagrodą dla najlepszego szkoleniowca przez Boxing Writers Association of America w 2003, 2006 i 2007 roku. Jako trener ma także swoje miejsce w World Boxing Hall of Fame i w California Boxing Hall of Fame.

Swoją przygodę z MMA Roach zaczął krótką współpracą z Andersonem Silvą w 2008 roku, ostatnio na stałe współpracuje z byłym mistrzem UFC Andreiem Arlovskim. Wpływ treningów z ‘Karaluchem’ na stójkę ‘Pitbulla’ mogliśmy wszyscy zobaczyć podczas pojedynku z Benem Rothwellem na gali Affliction: Banned.

Chociaż MMA to nie boks a Roach gada dużo głupot to jeśli miałbym czegoś zazdrościć Arlovskiemu to nie jego byłej dziewczyny a właśnie trenera boksu.

Scrolluj dalej, albo kliknij tutaj,
by obejrzeć kolejny wpis