MMA PLNajnowszeBez kategoriiFedor Emelianenko [Listopad 2005]

Fedor Emelianenko [Listopad 2005]

fedor.jpgWywiad z Fedorem Emelianenko przeprowadzony dla japońskiego magazynu sportowego "Sports Number" [przetłumaczone na angielski przez Igor S]

Itw: Oglądając twoje walki, zawsze jesteśmy zaskoczeni tym, jak potrafisz zachować spokój.

Gamrot - Dos Anjos

Fedor: Kiedy jestem w ringu, wyzbywam się wszelkich emocji. Nauczyłem się tego podczas treningów.

Itw: Wyzbywasz się emocji? Wydaje się, że większość zawodników okazuje jakieś emocje…

Fedor: Są zawodnicy, którzy bardzo ekscytują się przed walką, jednak dla mnie najodpowiedniejsza jest droga, którą obrałem. Jeżeli nie potrafię poradzić sobie z tym, co dzieje się w mojej głowie, wówczas nie będę w stanie dać z siebie wszystkiego. Nie mam stopnia naukowego, ale w pewnym sensie jestem naukowcem/psychologiem, gdyż zdołałem opracować system, dzięki któremu można wyzbyć się emocji. Kiedy zająłem się tym tematem, bardzo pomogły mi rozmowy z trenerami na temat ich doświadczeń.

Itw: Twoje opanowanie, niezmienny wygląd – wydaje się, że to pokazuje, iż jesteś profesjonalistą.

Fedor: I fani to wiedzą, poza tym nie mogę zmienić mojego stylu. Nie chcę przypominać Boba Sappa. (śmieje się)

Itw: Ponoć w pierwszej rundzie PRIDE Grand Prix, użyłeś chwytu, aby zakończyć walkę z Markiem Colemanem, i zrobiłeś to celowo gdyż nie chciałeś zrobić mu krzywdy.

Fedor: Szanuję go. Jesteśmy dobrymi przyjaciółmi, od kiedy występujemy w PRIDE, i naprawdę nie chciałem go skrzywdzić w trakcie walki. Jednak musiałem wygrać, aby przejść dalej. Dlatego stwierdziłem, że jeśli będę miał szansę, użyję chwytu, aby odnieść zwycięstwo.

Itw: Japońscy fani byli zaskoczeni, że tak dobrze radzisz sobie z wykonywaniem chwytów.

Fedor: Dziękuję. Aby usatysfakcjonować fanów, powinienem zrobić nawet więcej.

Itw: Twoje stylem bazowe to judo oraz sambo. Czy kiedykolwiek miałeś jakieś wątpliwości, czy będziesz w stanie poradzić sobie w MMA?

Fedor: Zmiany w treningu, podporządkowane pod nowe zasady nie były dla mnie problemem. Poza tym, od kiedy zacząłem występować w RINGS, zacząłem się także uczyć bojowego sambo.

Itw: Czy to prawda, że dotychczas zaprezentowałeś tylko połowę swego potencjału? Czy masz jeszcze więcej technik, których do tej pory nie mieliśmy okazji oglądać?

Fedor: W ringu wybierasz techniki, które muszą zostać użyte, podejmujesz natychmiastowe decyzje. Nadal jest wiele technik, których nie wykonałem podczas walk, ale mam nadzieję, że będę w stanie zademonstrować je w niedalekiej przyszłości.

Itw: Uważam, że przed walką opracowujesz strategię, która pozwoli Ci odnieść zwycięstwo. Co odgrywa ważniejszą rolę – strategia walki, czy błyskawiczne decyzje podejmowane w trakcie pojedynku?

Fedor: Zasadniczo, staram się stosować do planów, które opracowali moi trenerzy przed walką. Jednak – zależnie od pojedynku – czasem plan musi ulec zmianie w trakcie walki. W tym wypadku, decyduję, które rozwiązanie jest najodpowiedniejsze.

Itw: Możesz to robić, ponieważ masz doskonale opanowane podstawowe techniki. Zazwyczaj nie wykonujesz chwytów, jednak dzieje się tak nie, dlatego, że nie chcesz z nich skorzystać, mam rację? Podam przykład, jakim jest Rickson Gracie.

Fedor: To nie jest tak bardzo istotne. Prawdę mówiąc, styl, który lubię stosować najbardziej to atakować, bić mojego rywala, kiedy leży na ringu, gdyż jest to najbardziej efektowna droga do odniesienia zwycięstwa.

Itw: Mówi się, że twoi przeciwnicy powinni Cię obalić, abyś znalazł się na plecach, i próbować wygrać z górnej pozycji. Jak wyglądałaby twoja taktyka w takiej sytuacji?

Fedor: W tym wypadku, lepiej byłoby próbować założyć chwyt. Aczkolwiek, zależnie od sytuacji, możliwe jest także zadawanie ciosów.

Itw: Zadawać ciosy leżąc na plecach… czy to technika rodem z sambo?

Fedor: Nie, to mój osobisty sposób na zachowanie podczas walki. Nie musiałem jeszcze używać tego stylu, jednak, kiedy będzie trzeba, chciałbym go pokazać w trakcie konfrontacji.

Itw: Twój trener Voronov mówi, że dotychczas zaprezentowałeś jedynie 50% swego potencjału.

Fedor: (uśmiecha się) Zawsze wierzę w to, co mówi mój trener.

Itw: Czujesz swoją własną siłę?

Fedor: Z pewnością. Jednak – szczerze mówiąc – nie sądzę, aby moja wola była w jakimkolwiek stopniu mocniejsze, w porównaniu do innych ludzi. Chcę prowadzić normalne życie w społeczeństwie, nie chcę, aby poświęcano mi jakąś szczególną uwagę.

Tłumaczenie: Detonate

Scrolluj dalej, albo kliknij tutaj,
by obejrzeć kolejny wpis