MMA PLNajnowszeBez kategoriiRola Cutmana w zabezpieczaniu dłoni

Rola Cutmana w zabezpieczaniu dłoni

W nawiązaniu do artykułu “Team Alpha Male wyjaśnia zalety posiadania „Stitcha” w narożniku” chciałbym zwrócić uwagę na to jak bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie dłoni zawodnika przed urazami. I jak ważne jest wiązanie dobrego „tejpa”.

Dlaczego „Stitch” przywiązuje wagę do tego czy zawodnik jest strikerem/grapplerem lub którą pięścią uderza mocniej ? Zapraszam!

Pierwszym z najważniejszych punktów wiązania dłoni jest nadgarstek. Składa się z ośmiu kości głównych, ułożonych w dwóch ściśle do siebie przylegających szeregach. Posiada bardzo skomplikowaną budowę anatomiczną która potrafi przysporzyć wielu problemów w razie kontuzji.

Źle zabezpieczony lub niezabezpieczony może spowodować kontuzje które dzielimy na:

Urazowe:
Złamania- przerwanie ciągłości kości,
Zwichnięcia – utrata łączności powierzchni stawowych z torebką stawową,
Stłuczenia – uszkodzenie wewnętrznej struktury tkanki kostnej,
Skręcenia – przekroczeniu fizjologicznego zakresu ruchu w stawie.

Przeciążeniowe:
Mikro-urazy powodujące stany zapalne, ból i ograniczenia ruchomości.

Złamania i zwichnięcia z uszkodzeniem torebki stawowej prowadzi do leczenia wraz z rehabilitacją mogące trwać od pół roku do roku czasu! Więc jest to za długo na realia sportów walki i nie wolno do tego dopuścić.

Następnymi po nadgarstku są kości śródręcza. W ich budowie wyróżnia się trzon, podstawę i głowę. Złamania najczęściej dotyczą piątej kości, określane są one mianem „złamań bokserskich”. Gdy dochodzi do urazu, pojawia się ból, zasinienie, obrzęk i zniekształcenie palca.

złamanie bokserskie

Złamania muszą być leczone chirurgicznie, poza tym wymagana jest rehabilitacja, aby zachować sprawność ręki. W przypadku niepodjęcia leczenia, mogą pojawić się poważne powikłania, jak np. przewlekłe zapalenia czy powstanie stawu rzekomego. Leczenie – zachowawczo w opatrunku gipsowym.

Kolejnym elementem który musimy odpowiednio chronić jest kciuk. Składa się z dwóch paliczków, zapewnia chwytność dłoni. Pierwszy palec ręki jest najbardziej narażony na wybicia czyli fachowo mówiąc zwichnięcia. Objawia się ostrym bólem w momencie powstania urazu oraz przy próbie ruchu; szybkim pojawieniem się opuchlizny i zasinienia. Wymagana jest repozycja (nastawienie).

Zagrożony jest również złamaniem. Jak dobrze wiemy palec po stwierdzeniu złamania umieszczany jest w gipsie. Okres rekonwalescencji – ok. miesiąc.

Tak jak kciuk ważne są też palce. Głównie niechronione są przed złamaniami i zwichnięciami. Objawy, leczenie jak wyżej.

Cutman musi zwrócić uwagę na dobrą stabilizacje nadgarstka, wzmocnienie śródręcza i ochronę stawów przy jednoczesnym zachowaniu fizjologicznego ukrwienia dłoni i ruchomości do grapplingu. Posiadając wiedzę którą ręką częściej lub którą mocniej zawodnik wymierza ciosy może poświęcić większą uwagę na dopracowanie ochrony ręki.

Jakiekolwiek uszkodzenia dłoni w MMA są niedopuszczalne i mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie i karierę sportowca, myślę że warto skupić się na roli Cutman’a, warto inwestować w zdrowie i w osoby za nie odpowiedzialne.

Scrolluj dalej, albo kliknij tutaj,
by obejrzeć kolejny wpis