MMA PLNajnowszeInneAktywność fizyczna a upały – jak bezpiecznie ćwiczyć latem? Rower stacjonarny, pływanie i inne pomysły!

Aktywność fizyczna a upały – jak bezpiecznie ćwiczyć latem? Rower stacjonarny, pływanie i inne pomysły!

Latem, gdy temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza, utrzymanie regularnej aktywności fizycznej może być wyzwaniem – zwłaszcza dla osób, które źle znoszą upały. Wysokie temperatury nie muszą jednak oznaczać rezygnacji z treningów. Wystarczy dostosować ćwiczenia do warunków i przestrzegać kilku zasad, aby trenować bezpiecznie i efektywnie nawet w upalne dni. Możemy także postawić na treningi domowe, wykorzystując np. rower stacjonarny. Sprawdź, co zrobić, by zdrowo ćwiczyć latem i pamiętać o własnym bezpieczeństwie.

Aktywność fizyczna a upały

Wszyscy wiemy, jak ważna jest regularna aktywność fizyczna. Dzięki niej dbamy o zdrowie fizyczne i psychiczne (udowodniono, że ruch łagodzi objawy i sprzyja poprawie stanu zdrowia osób ze stanami lękowymi, nerwicą, depresją czy demencją). Na dodatek lepiej śpimy, lepiej wyglądamy (możemy zrzucić zbędne kilogramy, ale też zyskać wyprostowaną sylwetkę – koniec z garbieniem się!), mamy znacznie więcej energii, większą odporność i pozytywne nastawienie. Regularna aktywność fizyczna poprawia nasz metabolizm i jakość życia, jest okazją do poznania nowych ludzi, ciekawego spędzania czasu, a nawet znalezienia pasji na całe życie. Tak wiele zalet sprawia, że warto pamiętać o ruchu przez cały rok, bez względu na pogodę. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy jest to wyjątkowo trudne – na przykład upalne lato, gdy wysokie temperatury utrudniają nawet codzienne funkcjonowanie. Jak wówczas ćwiczyć, by sobie nie zaszkodzić? Na szczęście istnieje kilka sposobów, których warto wypróbować.

O czym pamiętać, gdy chcemy ćwiczyć w czasie upałów?

Ćwiczenia latem, gdy panują najwyższe temperatury, wymagają nieco więcej planowania. Warto zadbać o to, by treningi odbywały się wcześnie rano lub późnym wieczorem – wtedy, gdy temperatura jest najniższa, a słońce nie świeci wysoko na niebie. Powinniśmy przygotować odpowiednie nawadnianie (najlepiej wodę wysokozmineralizowaną, izotoniki, elektrolity), oddychającą, wygodną odzież zapewniającą skuteczne odprowadzanie wilgoci, a w przypadku ćwiczeń na świeżym powietrzu – także osłonę głowy przed słońcem i krem z filtrem UV. Jeśli trenujemy na zewnątrz, wybierajmy miejsca zacienione (np. bieganie w lesie czy parku zamiast po mieście). Zadbajmy także o pełnowartościowe posiłki, dzięki którym zachowamy odpowiedni poziom energii. Każdy trening powinien zaczynać się rozgrzewką, która przygotuje nasz organizm do większego wysiłku, a po ćwiczeniach warto się rozciągnąć.

Intensywność i rodzaj ćwiczeń zawsze należy dopasować do własnych możliwości i stanu zdrowia. Warto jednak pamiętać, że mamy mnóstwo możliwości do prowadzenia aktywnego trybu życia. Jeśli upały mocno dają się nam we znaki – możemy ćwiczyć w domu. Popołudniowe treningi na świeżym powietrzu możemy przenieść na godziny wczesnoporanne lub wybrać taki rodzaj ćwiczeń, który jest mniej uciążliwy w czasie upałów (np. pływanie zamiast jazdy na rowerze).

Aktywności fizyczne idealne na lato

Latem warto wykorzystać piękną pogodę, by cieszyć się aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu. Możesz wybrać pływanie w jeziorze, morzu lub basenie, a jeśli już przebywasz w pobliżu wody, możesz wypróbować także aqua aerobik. Ale to nie wszystko! Kajakarstwo, paddleboarding, windsurfing czy kitesurfing to wspaniałe opcje dla osób poszukujących dodatkowych wrażeń. Dobrym i łatwo dostępnym treningiem, który możemy wykonywać niemal wszędzie, są także długie spacery, nordic walking, marszobiegi i bieganie. To naturalne formy aktywności, które można dostosować do różnych poziomów zaawansowania. Jeśli masz do dyspozycji ogródek lub choćby duży balkon, możesz ćwiczyć jogę lub pilates, uczestnicząc w zajęciach online. Lato to także idealny moment na rowerowe wycieczki, jazdę na rolkach, deskorolce, a nawet jazdę konną, o ile wybieramy godziny wczesnoporanne lub wieczorne.

Domowy trening – sposób na upał!

Kiedy upał wyjątkowo daje się we znaki, wiele osób woli zostać w domu. Na szczęście we własnych czterech kątach również możemy znakomicie zadbać o swoje zdrowie. Idealnym rozwiązaniem jest rower stacjonarny, który umożliwia skuteczny trening kardio w czasie oglądania ulubionego serialu, słuchania podcastu lub audiobooka. Możemy również wykorzystać orbitrek, wykonać sesję jogi, pilatesu, czy nawet zumby. W sieci znajdziemy wiele bezpłatnych filmików z gotowym zestawem ćwiczeń. Warto wykorzystać je do wykonania domowego treningu. Łatwy dostęp do profesjonalnych sprzętów sportowych – takich jak rower stacjonarny, orbitrek, ale także wioślarz, sztanga, hantle czy drążki do podciągania – umożliwia wykonywanie treningów rodem z siłowni we własnych czterech kątach. A to wszystko bez ryzyka przegrzania się w czasie upałów.

Podsumowanie

Ćwiczenia latem mogą być równie efektywne i przyjemne, jak w innych porach roku – pod warunkiem, że podejdziemy do nich z rozwagą. Wybierając odpowiednią porę dnia, dbając o hydratację i chroniąc się przed słońcem, możemy bezpiecznie trenować nawet podczas upałów. Alternatywą dla ćwiczeń na świeżym powietrzu mogą być treningi w domu, np. na rowerze stacjonarnym, który zapewnia efektywne kardio bez ryzyka przegrzania, we własnym tempie i z ulubionym serialem w międzyczasie! Regularna aktywność fizyczna to inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie przez cały rok – zadbajmy, by była dla nas przyjemna i bezpieczna.

[artykuł sponsorowany]

Scrolluj dalej, albo kliknij tutaj,
by obejrzeć kolejny wpis