Najlepszy zapaśnik w historii? Mocny jak bestia Aleksandr Karelin i trzy złota olimpijskie
887 wygranych i tylko 2 porażki to niesamowity zapaśniczy rekord Aleksandra Karelina. Walczył w stylu klasycznym. Reprezentant Związku Radzieckiego, a później Rosji trzykrotnie zdobywał mistrzostwo olimpijskie, raz zdobył srebrny medal. Zdominował kategorię superciężką na kilkanaście lat. Pod koniec kariery wystąpił w prowrestlerskim starciu na gali MMA – Rings w Japonii.
-45 stopni Celsjusza w zimie – tak zimno bywa w Nowosybirsku. W stolicy Syberii urodził się Aleksander Karelin. Był wielki już od samego początku. W chwili narodzin ważył od 5.5 do 6.8 kg (według różnych źródeł). Będąc dzieckiem polował na lisy, jeździł na nartach. Jako trzynastolatek zaczął treningi pod okiem Wiktora Kuzniecova. Młodzieniec był wszechstronnie utalentowany- wraz z rozwojem sportowym szedł w parze rozwój intelektualny – Aleksandr dużo czytał, chodził do opery, oglądał balet, słuchał muzyki klasycznej. Mimo wielu predyspozycji, skupił się na zapasach. Pierwszy wielki sukces młodego zapaśnika to wygrana na młodzieżowych mistrzostwach świata w 1985 roku.
Mierzący 193 cm wzrostu i ważący blisko 100 kg zawodnik w krótkim czasie doszedł na sam szczyt. Jego jedna z dwóch porażek przydarzyła się w 1986 roku, później przez 13-lat był niepokonany. Na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu Karelin niósł flagę Związku Radzieckiego. W walce był bezkonkurencyjny. Pokonywał wielu cięższych rywali. Jego kondycja, szybkość i techniczna doskonałość zadziwiały cały świat. Koronną techniką był tzw. „Karelin lift”. Polegał na odwrotnym chwycie wokół pasa, wyniesieniu rywala i rzuceniu nim o matę. W lżejszych wagach nie jest to aż tak wielkim problemem. Karelin potrafił unieść w ten sposób wyrywającego się 130-kilogramowego przeciwnika!
Rosyjski zapaśnik był bezkonkurencyjny na dwóch kolejnych igrzyskach – w Barcelonie (1992) i w Atlancie (1996). To nie jedyne jego osiągnięcia – był też 9-krotnym mistrzem świata i 12-krotnym mistrzem Europy oraz 13-krotnym mistrzem Rosji lub Związku Radzieckiego. Przez lata dominacji dorobił się niezwykłych przydomków – „Rosyjski Niedźwiedź”, „Rosyjski King Kong”, „Aleksander Wielki”, „ Eksperyment”. Był murowanym faworytem w finałowym starciu na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney, jednak przegrał na punkty z Rulonem Gardnerem. Niedługo po niespodziewanej porażce zakończył sportową karierę.
Karelin jest przyjacielem wielu zawodników MMA, m.in. Fiodora Emelianenki i Randy’ego Couture’a. W 1999 roku wystąpił na gali Rings w Japonii. W pokazowym starciu prowrestlerskim zawalczył z właścicielem organizacji – Akirą Maedą. W walce zdecydowanie pokonał rywala wykonując długą serię rzutów i obaleń. Starcie było szeroko komentowane. Sam Fiodor Emelianenko podsumowując ogół umiejętności legendy stwierdził, że „gdyby Karelin zdecydował się na starty w MMA, wyprzedziłby wszystkich”. Oto nagranie z pojedynku Karelin vs. Maeda:
https://www.youtube.com/watch?v=UDRdZIjHH8s
Po zakończeniu kariery legendarny zapaśnik poświęcił się nauce oraz polityce (zasiada w Dumie Państwowej już w 1999 roku z ramienia proputinowskiej „Jednej Rosji”). Zdobył tytuł doktora pedagogiki sportowej. Dwukrotnie został wybrany najlepszym sportowcem w Rosji. Był wielokrotnie nagradzany przez rosyjskie władze: Medalem „Złotej Gwiazdy” Bohatera Federacji Rosyjskiej (1997), Orderem Zasług dla Ojczyzny IV klasy (2008), Orderem Honoru (2001) i Orderem Przyjaźni Narodów (1989).
Kto był najmocniejszym przeciwnikiem Karelina? Legenda odpowiedziała na to pytanie jednoznacznie – „moja lodówka”. Nawiązał do czasów przeprowadzki, gdy sam postanowił wnieść 180-kilogramową lodówkę na ósme piętro.
Źródła:
sports-reference.com
mmamicks.com
telegraph.rs
Si.com