Niepokonany samuraj, człowiek renesansu – legendarny Miyamoto Musashi!
Krwawe i niebezpieczne pojedynki na śmierć i życie, setki pokonanych wrogów. Podróże i nieustanny rozwój w wojowniczym rzemiośle. Miyamoto Musashi był samurajską legendą Japonii. Był też mistrzem malarstwa, rzeźby, kaligrafii, poezji, wojennej strategii i twórcą szkoły walki dwoma mieczami. Jego „Księga pięciu kręgów Gorin-No Sho” do dziś pozostaje inspiracją dla ludzi na całym świecie.
Miyamoto Musashi – człowiek renesansu na trudne czasy
Miyamoto Musashi urodził się w prowincji Harima w dość skomplikowanych czasach w historii Japonii. Toczyły się wtedy ostatnie bitwy w złotej erze samurajów. Samurajem został również Miyamoto Musashi. Pierwsze lekcje pobierał od swojego ojca – Shinmen Hirata Munisai. W „Księdze pięciu kręgów Gorin-No Sho” legendarny samuraj opisał, że pierwszy pojedynek stoczył w wieku zaledwie 13 lat. 3 lata później odniósł poważne zwycięstwo – pokonał Tadashimę Akiyamę, który był uważany za bardzo dobrego wojownika. Dorosłe życie Musashiego przypadała na Epokę Edo (1603-1868). Legendarny wojownik brał udział w przełomowej bitwie pod Sekigaharą. Mimo że wojsko Ukity Hideie przegrało, Musashiemu udało się przeżyć i uciec w bezpieczne miejsce.
Miyamoto Musashi w drodze od sławy do legendy!
W wieku 21 lat Musashi pojawił się w Kyoto, a jego sława rozniosła się po całej Japonii, gdy w 3 pojedynkach pokonał członków rodziny Yoshioka, z której wywodziło się wielu znanych wojowników. Samuraj stał się realnym zagrożeniem dla całego klanu. Szukali zemsty i wystawili syna jednego z wcześniej pokonanych przeciwników. Mimo że miał on 13 lat, do pojedynku przystąpili również inni członkowie szkoły Yoshioka. Według legendy Musashi w tym pojedynku pokonał 60 rywali uzbrojonych w miecze, włócznie, łuki, a nawet w muszkiety. O ile przed tym wydarzeniem samuraj był sławnym wojownikiem, tak po rozgromieniu dziesiątek rywali powstała jego legenda.
Największe zwycięstwa mistrza miecza
W kolejnych latach Musashi podróżował po całej Japonii i szukał chętnych na pojedynek. Zmierzył się z wieloma wojownikami. Pokonał wszystkich. Warto wymienić Muso Gonnosuke, nauczyciela Jojutsu lub Shishido Baikena, specjalistę od walki kusarigamą (sierpem zawieszonym na łańcuchu). Najważniejszą walką było jednak starcie z Sasaki Kojiro. W 1612 roku Kojiro był uważany za jednego z najlepszy samurajów w historii Japonii. Był świetnie wyszkolony, założył własny styl walki. Mimo początkowego przedłużania pojedynku przez Miyamoto Musashiego, główna akcja była szybka i intensywna. To Musashi pierwszy trafił precyzyjnym uderzeniem prosto w czoło Kojiro. Gdy rywal upadał, próbował jeszcze trafić w nogi, jednak legendarny wojownik odskoczył i zadał ostateczne, śmiertelne trafienie.
Miyamoto Musashi – wojownik, pisarz, artysta, doradca
Pokonanie największego z dotychczasowych rywali zmieniło Musashiego. Zadawał sobie coraz więcej pytań, jak udało mu się pokonać tylu przeciwników. Już rzadziej walczył, skupił się na innych aspektach życia. Nauczał, malował, rzeźbił, tworzył poezję, zajął się nawet architekturą i urbanistyką. Jeden z ostatnich legendarnych pojedynków odbył się w 1621 roku, gdy naprzeciw Musashiego stanął Miyaki Gunbei. Próbował on trafić Musashiego wiele razy, jednak legenda uzbrojona w dwa miecze skutecznie blokowała ciosy. Gunbei przegrał starcie, ale przeżył je i postanowił zostać jego uczniem. Musashi nie ożenił się, jednak adoptował dwóch synów – Mikinosuke i Ioriego. Miał swoich uczniów, naśladowców, grono zaufanych osób. Przyjaźnił się z najważniejszymi osobami w państwie, udzielał rad i miał posłuch. Istnieją przekazy, według których Musashi przegrał rewanż z Gonnosuke Muso, jednak eksperci nie są zgodni co do prawdziwości tej historii.
Wielka inspiracja dla następnych pokoleń
Postać legendy fascynuje do dziś. Zachowało się mnóstwo opowieści o jego życiu, jego twórczość pisarska i artystyczna. Powstawały o nim filmy, seriale, książki, gry komputerowe. Miyamoto Musashi był i nadal pozostaje wzorem dochodzenia do perfekcji w wojowniczym i artystycznym rzemiośle.
Tekst opiera się na tłumaczeniu artykułu ze strony: http://www.niten.org/english/instituto/miyamoto_musashi/musashi-biografia