Zasada POLICE – skuteczne leczenie kontuzji i szybszy powrót do treningów!
Niedawno publikowaliśmy artykuł dotyczących najczęstszych kontuzji w sportach walki, mamy nadzieje, że wyciągnęliście z niego jak najwięcej cennych informacji i zastosowaliście do swoich treningów. Na końcu poprzedniego artykułu wspominaliśmy, o czym będzie kolejny. Dla zapominalskich lub nowych czytelników, artykuł będzie na temat zasady POLICE, dzięki której swoje kontuzje będziecie mogli skutecznie leczyć i szybciej powrócicie do treningów.
Przez długi okres czasu i nawet teraz często się spotykam z zasadą RICE (Rest, Ice, Compresion, Elevation) lub jej odmianą czyli PRICE:
P – Protection – Ochrona
R – Rest – Odpoczynek
I – Ice – Lód, chłodzenie
C – Compresion – Ucisk
E – Elevation – Uniesienie
Zgodnie z tymi dwiema zasadami, wykorzystanie tych technik wpłynie pozytywnie na procesy regeneracyjne. Chłodzenia łagodzi ból, usprawnia trofikę tkanek oraz hamuje powstawanie procesu zapalnego, ucisk oraz uniesienie minimalizuje powstanie obrzęku.
Dzięki najnowszym badaniom opublikowanych w British Journal of Sports Medicine, możemy dowiedzieć się, że odpoczynek i zaprzestanie jakiegokolwiek wysiłku nie jest do końca tak dobrym rozwianiem jak mogłoby się nam wydawać, ale jak to? Skoro mam uraz powinienem leżeć i odpoczywać – otóż nie do końca.
W zasadzie POLICE, zamieniamy R (rest – odpoczynek) na OL (Optimal Loading – lekkie obciążenie). W zasadzie to tylko tyle, reszta pozostanie niezmienna, gdyż reszta elementów jest niezbędna do zminimalizowania skutków ubocznych urazu i jak najszybsze powrócenie do pełnej sprawności.
Jeśli zdarzy nam się lekki wypadek, stłuczenie, skręcenie lub jakikolwiek inny uraz, który nie zniszczył tak bardzo naszych struktur jak np. złamanie lub zerwanie ścięgien, należy odpoczynek zastąpić delikatnym obciążaniem uszkodzonego miejsca. Posłużę się tutaj przykładem, jeśli podczas treningu kopnąłeś niefortunnie w worek i przypuśćmy, ze naderwałeś znajdujące się tam więzadła, oczywiście należy przerwać trening, ochłodzić dane miejsce, ucisnąć i unieść, ale również używać tej nogi, próbując delikatnie ją obciążać, jeśli chodzenie sprawia nam naprawdę dużo kłopotów to w leżeniu pracować stopą. Uginać i prostować, odwodzić i przywodzić, wykonywać ruchy okrężne, zginać palce tak jakbyśmy chcieli nimi złapać ręcznik i tak dalej. Idea zasady POLICE, głownie dotyczy optymalnego obciążania, dzięki czemu będziemy stymulować procesy regeneracyjne dużo szybciej, niż pozostawać biernym i czekać, aż nasze ciało ,,samo” sobie poradzi z urazem. Dlaczego mamy mu w tym nie pomóc i w zależności od uszkodzenia skrócić czas gojenia o kilka lub kilkanaście dni.
Nie należy traktować tej zasady w sposób taki, ze zaraz po urazie możemy biegać i zacząć funkcjonować jak przed urazem. Należy wykluczyć ruchy, które powodują zwiększenie się bólu i pracować w zakresie, który bólu nie powoduje. Nie chcemy jeszcze bardziej podrażniać uszkodzonego miejsca i tworzyć na nowo stan zapalny, prawda?
Sportowcy z powodzeniem wykorzystują ta metodę w leczeniu swoich kontuzji, daleko szukać nie trzeba. Arkadiusz Milik, reprezentant polski, podczas meczu z Danią podczas Eliminacji do MŚ 2018, zerwał swoje więzadło krzyżowe. Standardowo i według starych schematów po operacji kolana, powinien 3-4 tygodnie leżeć z noga w gipsie i prawie w ogóle jej nie obciążać, natomiast jak to zostało rozwiązane w tym przypadku? Operacja, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego i kolejnego dnia Arkadiusz pod okiem fizjoterapeutów wzmacnia swoje mięśnie, m. in. stojąc na kończynie, która była operowana (w celu stabilizacji uszkodzonego stawu kolanowego), a drugą zdrową nogą odbija piłkę. Naszym zdaniem tak powinna wyglądać praca z każdym, a zwłaszcza z osobami, które czynnie uprawiają sport i chcą jak najszybciej do niego powrócić w pełni sprawni.
Autor: Krakowska Fabryka Zdrowia– Mateusz