MMA PLNajnowszeBoksJuż w sobotę Julia Szeremeta wystąpi w finale Igrzysk Olimpijskich. Gdzie oglądać walkę Polki?

Już w sobotę Julia Szeremeta wystąpi w finale Igrzysk Olimpijskich. Gdzie oglądać walkę Polki?

Już w sobotę wieczorem Julia Szeremeta stanie przed historyczną szansą. 20-latka spod Chełma może zostać pierwszą polską mistrzynią olimpijską w boksie.

Foto: 2024-08-07. Igrzyska XXXIII Olimpiady Paryż 2024. Boks, kategoria 57 kg, walka półfinałowa. Nz: Julia Szeremeta

Polka jest prawdziwą rewelacją olimpijskiego turnieju kobiet w kategorii do 57 kg. Szeremeta na początek wyeliminowała Wenezuelkę Omailyn Alcalę. Potem jednogłośnie na punkty pokonała rozstawioną z numerem drugim reprezentantkę Australii Tinę Rahimi. Wygrana w ćwierćfinale nad Portorykanką Ashleyann Lozadą zapewniła jej już olimpijski medal. Najtrudniejszą walką dla Polki był zdecydowanie półfinał, w którym niejednogłośnie na punkty (w stosunku 4 do 1) uporała się z wicemistrzynią olimpijską z Tokio Filipinką Nesthy Petecio.

Szeremeta już od pewnego czasu uchodzi za ogromny talent. Mimo młodego wieku już w 2022 roku została seniorską mistrzynią Polski. W roku ubiegłym zdobyła z kolei złoto na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Czarnogórze.

W olimpijskim finale czeka ją najtrudniejsze możliwe wyzwanie. Jej rywalką będzie bowiem rozstawiona w turnieju olimpijskim z numerem pierwszym Lin Yu-ting z Tajwanu (na Igrzyskach oficjalnie Chińskie Tajpej). W Paryżu rozpoczęła zmagania od drugiej rundy i wygrywała kolejno jednogłośnie z rywalkami z Uzbekistanu, Bułgarii i Turcji. 28-latka ma na koncie liczne medale z imprez międzynarodowych. Przede wszystkim dwukrotnie została mistrzynią świata – w 2018 i 2022 roku.

Z postacią tą wiążą się jednak pewne kontrowersje. Na ubiegłorocznym czempionacie globu Yu-ting została zdyskwalifikowana po tym, gdy nie przeszła testu płci (obecność męskiego chromosomu XY). Międzynarodowy Komitet Olimpijski nie uznaje jednak wyników tych testów. Problemem jest ponoć brak odpowiedniej publicznie dostępnej dokumentacji. MKOl pozostaje ponadto w konflikcie z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Boksu (IBA). Zawodniczka z Tajwanu (podobnie jak reprezentująca Algierię Imane Khelif) została dopuszczona do olimpijskiej rywalizacji.

Julia Szeremeta jest już pierwszą kobietą, która zdobyła medal olimpijski dla polskiego boksu. Panie rywalizują bowiem w tej dyscyplinie sportowej na Igrzyskach Olimpijskich dopiero od 2012 roku. Polska ma jednak chlubne tradycje w boksie olimpijskim.

Sukcesy Polaków na Igrzyskach Olimpijskich

Medal Julii Szeremety jest pierwszym dla polskiego boksu od 1992 roku, gdy podczas Igrzysk w Barcelonie po brąz sięgnął Wojciech Bartnik.

Po raz ostatni reprezentant Polski wystąpił w olimpijskim finale w 1980 roku w Moskwie. Wówczas to Paweł Skrzecz w decydującym pojedynku uległ przedstawicielowi Jugosławii. Warto jednak zauważyć, że Igrzyska w stolicy ówczesnego Związku Radzieckiego zostały zbojkotowane przez część państw ze Stanami Zjednoczonymi na czele.

Ostatnim polskim mistrzem olimpijskim był z kolei Jerzy Rybicki, który podczas Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku w decydującym starciu okazał się lepszy także od Jugosłowianina.

Najbardziej udanymi Igrzyskami dla polskiego boksu były zdecydowanie Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 1964 roku. Polacy zdobyli wówczas aż trzy złote krążki. Mistrzami olimpijskimi zostali wtedy Marian Kasprzyk, Józef Grudzień oraz Jerzy Kulej. Ten ostatni obronił potem tytuł 4 lata później w Meksyku.

Pierwszym polskim mistrzem olimpijskim został natomiast Zygmunt Chychla, który w finale turnieju wagi półśredniej na Igrzyskach Olimpijskich w Helsinkach w 1952 roku pokonał reprezentanta ZSRR.

Kulej jako jedyny Polak zdobył więcej niż jedno mistrzostwo olimpijskie. W sumie Polska w boksie zdobyła osiem złotych medali. Oprócz wyżej wymienionych mistrzami olimpijskimi byli też Kazimierz Paździor (Rzym 1960) oraz Jan Szczepański (Montreal 1972).

Trzykrotnym medalistą olimpijskim był Zbigniew Pietrzykowski (jeden srebrny i dwa brązowe medale). Do historii przeszło przede wszystkim jego wicemistrzostwo olimpijskie z Rzymu. W finale pokonał go bowiem Cassius Clay znany później (po przejściu na islam) jako Muhammad Ali, jedna z największych legend światowego boksu.

Warto również wspomnieć o postaci Aleksego Antkiewicza, który zdobył dwa medale olimpijskie – brąz w 1948 roku w Londynie oraz srebro cztery lata później w Helsinkach. Medal w stolicy Wielkiej Brytanii był pierwszym w historii polskiego boksu a zarazem jedynym w ogóle dla Polski na pierwszych Igrzyskach po zakończeniu II wojny światowej.

Gdzie oglądać walkę Polki?

Pojedynek o złoto na Stade Roland Garros zaplanowano na sobotę 10 sierpnia. Starcie w kategorii do 57 kg z udziałem Polki otworzy ostatnią sesję boksu w Paryżu i rozpocznie się o godz. 21:30.

Walka transmitowana będzie na kanałach TVP i Eurosportu. Na TVP 1 starcie skomentują Piotr Jagiełlo i Janusz Pindera. Transmisja za darmo dostępna również w Internecie na sport.tvp.pl

Transmisja walki Julii Szeremety na sport.tvp.pl

Ponadto pojedynek będzie można zobaczyć również na antenie Eurosport 1, gdzie skomentuje go Edward Durda. Walkę online można będzie zobaczyć także na platformie MAX.

Transmisja walki Julii Szeremety na platformie MAX

Artykuł zostanie zaktualizowany, gdy stacje podadzą dokładne rozpiski transmisji na sobotę. Kanały mogą ulec zmianie.

Scrolluj dalej, albo kliknij tutaj,
by obejrzeć kolejny wpis