MMA PLNajnowszeBez kategorii„Mocarny syn Polski” – kariera Zbyszko Cyganiewicza

„Mocarny syn Polski” – kariera Zbyszko Cyganiewicza

Milioner, siłacz i poliglota z rzekomymi 1093 wygranymi walkami… 1 kwietnia 1880 roku w Jodłowej koło Dębicy urodził się Jan Cyganiewicz, znany później jako Zbyszko, zawodowy mistrz świata w zapasach. Polska zapomniana legenda zdobyła za granicą wielką sławę.

Foto: http://gallica.bnf.fr

Syn leśnika wychowany na łonie natury już od dziecka wykazywał się krzepą i niezwykłą sprawnością fizyczną. Jak na dzisiejsze czasy niewysoki (174 cm wzrostu), ale bardzo ciężki (104 kg) i silny młodzieniec zaczął karierę dość przypadkowo. Chodził do gimnazjum w Stanisławowie. Miasteczko odwiedził cyrk z austriackim zapaśnikiem Adolfem Spechtem. Austriak wyzwał lokalnego siłacza. Młody Cyganiewicz dostał drobne kwoty za wytrzymanie na arenie określonego czasu. Gdy pewny siebie Specht postawił 1000 koron za wygraną, Cyganiewicz pokonał go w 2 minuty. Nie dostał wygranej, bo obsługa wyrzuciła go z cyrku.

Zbyszko Cyganiewicz trenował w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół” u Włodzimierza Świątkiewicza i Władysława Pytlasińskiego. Z czasem młody atleta przeprowadził się do Krakowa, gdzie został cyrkową gwiazdą i jednocześnie studentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z czasem zrezygnował ze studiów, by na dobre zająć się sportem. W 1922 i w 1923 roku zdobywał mistrzostwo świata w zapasach w stylu klasycznym. Do historii przeszły jego pojedynki z Iwanem Poddubnym (remis, a później wygrana), z Frankiem Gotchem (remis, a później przegrana), z hinduskim Wielkim Gammą (remis po trzech godzinach starcia, później porażka w wieku 48 lat).

Zbyszko (pseudonim zaczerpnięty z „Krzyżaków” Sienkiewicza) był określany w amerykańskich mediach jako „Mocarny syn Polski”. Stał się ulubieńcem tamtejszej Polonii. Ostatnie starcie stoczył mając blisko 60 lat. W czasie swojej kariery zarobił 3 miliony dolarów. Rozwijał się również intelektualnie. Był poliglotą – potrafił mówić w 11 różnych językach. Zmarł na zawał w wieku 87 lat.

Cyganiewicz opisał swoją karierę w książce pt. „Na ringach całego świata: księga wspomnień” wydanej w 1937 roku.

Żródła:
histmag.org
podkarpackahistoria.pl
zczuba.pl

Scrolluj dalej, albo kliknij tutaj,
by obejrzeć kolejny wpis