Zapowiedź grudnia. Mistrzowski koniec roku. Wyzwania Jędrzejczyk i innych Polaków

Foto: Sherdog.com
Foto: Sherdog.com

Gorący początek grudnia co prawda już za nami, ale w tym miesiącu to dopiero rozgrzewka dla jeszcze większych emocji. Gala KSW 46 w Gliwicach i UFC Fight Night z Australii są przedsmakiem tego, co jeszcze nas czeka. Zapowiadają się świetne pojedynki – na czele z hitowym starciem Joanny Jędrzejczyk z Walentiną Szewczenko oraz konfrontacją Jona Jonesa z Alexandrem Gustafssona.

Mistrzowski miesiąc UFC. Jędrzejczyk, Gustafsson i… Jones

W nocy z soboty na niedzielę (12/13 grudnia) kibiców nad Wisłą czeka jedna z najważniejszych walk w historii polskiego MMA. W Toronto kolejną szansę, aby odzyskać pas UFC, dostanie Joanna Jędrzejczyk. Przed olsztynianką duże wyzwanie. W debiucie w dywizji muszej „JJ” zmierzy się z Walentiną Szweczenko, z którą kiedyś już się biła. Niestety, „Bullet” była w tych pojedynkach lepsza. Teraz również będzie faworytką.

W głównym pojedynku UFC 231 potyczka o pas kategorii piórkowej. Max Holloway będzie bronił trofeum w starciu z niepokonanym Brianem Ortegą. W karcie są też Thiago Santos, Jimi Manuwa, Gunnar Nelson czy Alex Oliveira. Warto zarwać całą noc na to wydarzenie!

15 grudnia Ultimate Fighting Championship odwiedzi Wisconsin. W Milwaukee ostatnia w historii gala UFC on FOX. Współpracę potentatów zakończy pojedynek Kevina Lee z Alem Iaquintą.

UFC rok 2018 zakończy wielkim show w Las Vegas. T-Mobile Arena uświetnią walki o pas. W kategorii półciężkiej zmierzą się Jon Jones i Alexander Gustafsson, a w piórkowej pań Cristiane Justino i Amanda Nunes. Polscy fani powinni też spojrzeć na starcie Ilira Latifiego z Coreyem Andersonem. To może być ważne dla Jana Błachowicza. W karcie wstępnej nie zabraknie gwiazd – są Petr Yan, Siyar Bahadurzada, Andriej Arłouski, Uriah Hall i BJ Penn.

Wojaże Polaków, coraz mocniejszy Babilon MMA

O EFC Worldwide zazwyczaj wspominam wyłącznie pod kątem gal egzotycznych, ale tym razem gala EFCW 76, 8 grudnia w Pretorii, zapowiada się wyjątkowo dla kibiców z Polski! W walce wieczoru z Włoszką Chiarą Penco zmierzy się nasza Karolina Wójcik. Stawką będzie tytuł mistrzyni kategorii do 115 funtów. W drugim głównym starciu gali o tymczasowy pas wagi ciężkiej skonfrontują się znany z UFC Ruan Potts i Jared Vanderaa. Śmiało można stwierdzić, że to jedna z mocniejszych kart pojedynków promotorów z RPA.

Tydzień później warto zerknąć na Kijów. WWFC 13 zaskoczyło kibiców. Zakontraktowano emocjonujący pojedynek o tytuł wagi półciężkiej. Michał Pasternak zmierzy się z niepokonanym Gruzinem Romanem Dolidzem.

15 grudnia oczy fanów zwrócą się jednak na Raszyn. Tam gala Babilon MMA 6. Tomasz Babiloński zdążył już przygotować kibiców do czołowych rozpisek w Polsce. Elektryzować powinna przede wszystkim walka wieczoru. O pas wagi półśredniej zmierzą się Paweł Pawlak i Daniel Skibiński. Emocje wywoła też potyczka Rafała Haratyka z Maciejem Różańskim.

Tego samego dnia kolejna edycja Cage Warriors: Academy Denmark. Tam pojedynek stoczy znany z KSW Łukasz Parobiec. Jego przeciwnikiem będzie Marthin Hamlet Nielsen. Radzę jednak zwrócić uwagę na walkę wieczoru. W niej wystąpi rewelacyjny, niepokonany Mark O. Madsen.

Rok 2018 na polskim podwórku zakończy debiutancki event Rocky Warriors Cartel w Kościerzynie. Sukces pierwszej imprezie ma zapewnić walka wieczoru, w której zmierzą się Łukasz Sajewski i Jurij Riaboj. Dobrze zapowiadają się też potyczki Kacpra Formeli z Sebastianem Rajewskim czy Marcina Pionkego z Igorem Michaliszynem.

Gwiazdy na podbój nowych organizacji. Machida w Bellatorze, PFL wyłoni mistrzów

Jedną galę w grudniu zorganizuje Legacy Fighting Alliance. W pierwszy piątek miesiąca LFA zorganizuje swoją 56. edycję. Szczególnie ciekawie zapowiada się walka wieczoru, której stawką będzie tytuł wagi lekkiej. W ringu zatańczą Austin Hubbard i Killys Mota. Zwycięzca zdecydowanie przybliży się do UFC.

14 grudnia okrągłą, setną imprezę, zaprezentuje Cage Warriors. Europejska organizacja jubileusz świętować będzie w walijskim Cardiff. W karcie są pojedynki amatorskie z udziałem Polaków (wystąpią David Piotrowicz i Rafał Neuberg) oraz konfrontacje zawodowe z udziałem między innymi Jacka Shore’a, Mike’a Ekundayo, Nicolasa Dalby’ego i Aidena Lee.

Tego samego dnia warto odwiedzić też Hawaje. W Honolulu Bellator 212 z walką wieczoru Brent Primus vs Michael Chandler o pas wagi lekkiej. W rozpisce ponadto Frank Mir, Dereck Campos i Robson Gracie Junior. Dzień później Bellator 213 w tym samym miejscu. W organizacji zadebiutuje wtedy Lyoto Machida, który spotka się w klatce z Rafaelem Carvalhem. Gorąco też może być w starciu Muhammeda Lawala z Liamem McGearym.

Ciekawie będzie też w Kansas City. Tam umiejętności zaprezentują panie podczas gali Invicta FC 33. O pas powalczą Jinh Yu i Minna Grusander.

W sylwestra mistrzów wyłoni PFL. O tytuły bić się będą między innymi Abusupiyan Magomedov, Lance Palmer, Raszyd Magomiedow, Vinny Magalhaes, Josh Copeland i Magomied Magomiedkerimow.

Duże emocje na świecie. W roli głównej Mayweather

Zaczniemy nietypowo, bo w Dubaju. 7 grudnia odbędzie się pierwsza gala organizacji Premier Global Championship. Projekt zanosi się całkiem ciekawie. Oparty będzie przede wszystkim na zawodnikach ze Wschodu. W walce wieczoru wystąpi znany z KSW Marif Pirajew.

Tego samego dnia kolejna edycja One Championship. Azjatycki potentat wybierze się tym razem do Kuala Lumpur.  W karcie walk są między innymi Kiamrian Abbasow, Daichi Takenaka, Yuki Niimura czy Witalij Bigdasz.

Całkiem ciekawie będzie też w Rosji. 15 grudnia duża konkurencja. W Chabarowsku gala MFP 226 z dobrym starciem Jewgennija Jerochina z Virgilem Zwickerem. Ponadto, tego samego dnia, RCC 5 w Jekaterynburgu. W daniu głównym Aleksander Jemielianienko i Francimar Barroso, wrozpisce są też Denis Gołtsow, Rousimar Palhares, Nikołaj Aleksiejin, Diego Brandao i potyczka Thiaga Silvy z Iwanem Sztyrkowem.

W Kazachstanie jubileuszową, setną galę, zorganizuje M-1 Challenge. Na tle konkurencji impreza hitem może jednak nie być. Pojedynek Nate’a Landwehra z Andriejem Łeżniewem o tytuł wagi do 145 funtów powinien zainteresować przede wszystkim koneserów.

Wiemy, że MMA u naszych południowych sąsiadów rozwija się we wspaniałym tempie. Potwierdzi to zaplanowana na 27 grudnia gala XFN 15 w Pradze. W walce wieczoru freak fight. Bić się będą raperzy – Otakar „Marpo” Petrina i Patrik „Rytmus” Vrbovsky. O sport zadbają starcia Petra Ondrusa z Patrikiem Kinclem, Ivana Buchingera z Sergejem Grecichą i naszego Grzegorza Siwego z Machmudem Muradowem.

Sylwester z Japonią? Oczywiście! I to w najmocniejszym wydaniu. Rizin 14 to przede wszystkim walka Tenshina Nasukawy z Floydem Mayweatherem Jr. (o ile do tego dojdzie). W rozpisce są też Kyoji Horiguchi, Darrion Caldwell, Darion Cruickshank, Ulka Sasaki, Jiri Prochazka, Emanuel Newton i Polka Justyna Zofia Haba!