MMA PLBez kategoriiZabrałeś moje miejsce, zabierz moje kalectwo!

Zabrałeś moje miejsce, zabierz moje kalectwo!

1.jpg 
Płock. 15 lipiec 2008r. Pani Marzena Kalaszczyńska, ekipa TVP, członkowie Stowarzyszenia Polska Liga Kick Boxingu w Płocku oraz zawodnicy Stowarzyszenia Rajewski Team Płock – Mała Wieś

Od 2003r. telewizja, radio oraz różne czasopisma emitowały lub publikowały spoty namawiające kierowców, by nie zajmowali miejsc niepełnosprawnym w miejscach dla nich przeznaczonych i oznakowanych kopertami.

Problemy z zaparkowaniem auta osoby niepełnosprawne mają w całym kraju. Nie inaczej było i jest w Płocku. Niepełnosprawni kierowcy z Płocka w swoim nieszczęściu mają odrobinę szczęścia w stosunku do innych. Mają Marzenę Kalaszczyńską „Białego Anioła”. Jest to kobieta jakich mało. Sama od lat porusza się na wózku inwalidzkim. Problemy życia osób niepełnosprawnych to dla niej chleb powszedni. Mimo ogromnie wielkich własnych problemów życiowych, właśnie ta niepozorna, słaba kobieta posiada w sobie to coś co upoważnia mnie nazwać ją „Białym Aniołem”. Jest wszędzie i dla wszystkich potrzebujących. To właśnie Pani Marzena była inicjatorką ulotek “Zabrałeś moje miejsce, zabierz moje kalectwo”, które można było znaleźć za wycieraczką nieprawidłowo zaparkowanych samochodów.

Akcja Pani Kalaszczyńskiej, której celem było dotarcie do świadomości zdrowych kierowców, przyniosła pewien rezultat, niestety, nie do końca.
Skąd biorą się ludzie, którzy codziennie parkują swoje samochody na miejscach dla inwalidów ?
Pani Marzena Kalaszczyńska postanowiła z tą niesprawiedliwością walczyć. Z racji tego, że Pani Marzena pracuje jako Rzecznik Osób Niepełnosprawnych przy Urzędzie Miasta Płock, swoim pomysłem podzieliła się ze swoim przełożonymi od których otrzymała wsparcie i zielone światło do działania. Podobnie było z Gazetą Wyborczą w Płocku, która włączyła się w akcję, później dołączyło Centrum Wolontariatu przy Urzędzie Miasta Płocka, Straż Miejska, Policja, Stowarzyszenie Polska Liga Kick Boxingu w Płocku, Stowarzyszenie Rajewski Team Płock – Mała Wieś, Stowarzyszenia Aktywne Życie Katowice, Europejskie Stowarzyszenie Poszkodowanych w Kolizjach i Wypadkach Samochodowych ”Diament”, portal internetowy www.interia.pl, TVN, TVN Turbo, TVP, miasta : Wejherowo, Koszalin, Bydgoszcz oraz wiele osób prywatnych. .
W tej chwili  jest to  już akcja ogólnopolska,  ale zaczęło się wszystko od Marzeny Kalaszczyńskiej. Akcje były przeprowadzane systematycznie. Aby poprawić skuteczność tej akcji, ciekawą propozycję podsunął  Prezes Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego Pan Jarosław Troch, podpowiedział rozwiązanie stosowanie w Stanach Zjednoczonych – „tam na szybę auta bezprawnie zaparkowanego na miejscu dla niepełnosprawnych przylepia się naklejkę, którą kierowca musi długi czas zrywać na oczach przechodniów”.
Pani Marzena podchwyciła ten pomysł, który w okazał się strzałem w dziesiątkę. W jednej z firm specjalizujących się w produkcji kalkomanii zamówiła tysiąc dużych, przyciągających wzrok naklejek z napisem “Zabrałeś moje miejsce, zabierz moje kalectwo”.
Akcja nalepkowa poszła w Polskę.

2.jpg

„Naklejka w kolorze czerwonym o wymiarach 20×30 cm jest niezbyt łatwa do usunięcia, gdyż arkusz pokrywa siatka nacięć, uniemożliwiająca oderwanie go w całości „ Może czas poświęcony na odrywaniu małych fragmentów naklejki będzie też czasem na przemyślenie swojego zachowania. Pewne jest, że naklejka nie uszkodzi szyby samochodu. To już sprawdzaliśmy” – mówi Pani Kalaszczyńska.

I wtedy dopiero okazało się jak wielki mamy problem w Polsce.

3.jpg
….można parkować i tak !!!!!!

„ pracownikom Marzeny Kalaszczyńskiej towarzyszyli dziennikarze TVN, którzy przygotowywali materiał o akcji “nalepkowej” do programu “Dzień Dobry TVN”. Gdy kamerzysta ekipy chciał sfilmować bezprawnie zaparkowane auto na kopercie przy ul. Okrzei, został zaatakowany przez kierowcę tego samochodu. – Ten mężczyzna zaczął krzyczeć, był bardzo agresywny – opowiadała nam przygotowująca materiał Marzena Lewandowska z TVN. – Złapał za kamerę, straszył, że ją rozwali”.
„- Siedziałam w samochodzie i wołałam do niego przez otwarte okno, że jeżdżę na wózku, że zajął moje miejsce – mówiła też Marzena Kalaszczyńska. – Dopiero wtedy zaczął się trochę uspokajać. Na szczęście właśnie nadjechał patrol straży miejskiej”. Tą sytuację Pani Marzena pamięta do dziś, to ta sytuacja uświadomiła jej, że ona i jej wolontariusze nie są w stanie przeciwstawić się takim i podobnym bohaterom. Zastanawiała się długo co dalej. Rozmyślała do kogo zwrócić się o wsparcie. Problem ten przedstawiła Tadeuszowi Kopcińskiemu. Ta rozmowa dała początek współpracy niepełnosprawnych ze Stowarzyszeniem Polska Liga Kick Boxingu w Płocku. Teraz w każdej akcji nalepkowej biorą czynny udział Kick Bokserzy. Póki co, naklejki trafiają na prawą część przedniej szyby samochodu, który bezprawnie zajmuje miejsce parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, ale niewykluczone, że ci najbardziej oporni znajdować je będą po lewej stronie, na wysokości wzroku kierowcy.  Ostatnią akcję nalepkową z Płocka zarobaczy cała Polska, dzięki TVP 22 lipca 2008r. w godzinach 6:00 – 8:00 w programie „Kawa czy herbata” na , który to program bardzo serdecznie zapraszamy.

Perfekt-TV

Scrolluj dalej, albo kliknij tutaj,
by obejrzeć kolejny wpis