MMA PLUFCWielka zmiana! USADA nie będzie karać za użycie marihuany

Wielka zmiana! USADA nie będzie karać za użycie marihuany

Foto: Esther Lin, MMA Fighting

Z nowym rokiem wchodzi dość znacząca zmiana w polityce antydopingowej UFC. Odtąd bowiem USADA nie będzie karać za używanie marihuany.

Do tej pory wykrycie marihuany, a konkretnie wykazującego właściwości psychoaktywne THC było uznawane za naruszenie polityki antydopingowej.

Sytuacja zmienia się jednak od stycznia bieżącego roku.

Zawodnicy dotychczas byli badani na obecność marihuany w tzw. trybie in-competition, czyli bezpośrednio przy okazji rywalizacji. Teraz nie będzie już za to kar pod warunkiem, że dalsze dowody nie wykażą, że użycie nie wpłynęło na zwiększenie możliwości zawodnika. Jak wykazują badania w zdecydowanej większości przypadków tak właśnie jest, dlatego też uznawanie marihuany za doping jest dość wątpliwe.

Marihuana ma liczne zastosowania medyczne. Zakaz jej używania wzbudzał kontrowersje, gdyż jednocześnie dla zawodników dozwolone było używanie takich środków jak Xanax czy Ambien zawierających opioidy.

Wiceprezydent UFC Jeff Novitzky jest zadowolony z wprowadzonych zmian. Podkreśla, że do zmiany tej doszło w oparciu o badania naukowe. Zawodnicy będą więc mogli teraz używać marihuany w zastępstwie innych farmaceutyków.

Zobacz także:

Jan Błachowicz nie wyklucza sparingów z legendą KSW: Ma dziwny styl, będziemy o tym myśleć!

Jan Błachowicz (27-8) szóstego marca stanie do pierwszej obrony pasa w kategorii półciężkiej. Podczas UFC 259 zmierzy się z niepokonanym Israelem Adesanyą (20-0). Nigeryjczyk po następnym triumfie postanowił przejść do wyższej wagi. ”Cieszyński Książę” nie wyklucza sparingów z legendą KSW!

Nagrody MMA.pl 2020 POLSKA: Odkrycie Roku – Patryk Kaczmarczyk

Rok 2020 z pewnością należał do Patryka Kaczmarczyka (5-0). I to właśnie jemu najbardziej należy się tytuł Odkrycia Roku w polskim MMA!