MMA PLRIZIN FFWalka o pas na RIZIN.28 w Tokyo Dome i zmiany zasad w walkach MMA

Walka o pas na RIZIN.28 w Tokyo Dome i zmiany zasad w walkach MMA

Organizacja RIZIN Fighting Federation na wtorkowej konferencji ogłosiła cztery kolejne pojedynki na galę numer 28, która odbędzie się w Tokyo Dome. W jednej z nich zobaczymy mistrza kategorii piórkowej Yutakę Saito i pojedynek o pas w kategorii lekkiej. Poza tym minimecz Japonia – Azerbejdżan i pojedynek w wadze ciężkiej. Poza tym kilka nowości organizacyjnych, jak modyfikacja obecnych zasad walk MMA.

Organizatorzy potwierdzili wcześniejsze nieoficjalne doniesienia i ogłosili pojedynek o pas kategorii lekkiej między Roberto Souzą (11-1) a zwycięzcą GP z 2019 roku, Tofiqem Musaevem (18-3). “Satoshi” w marcu po dość szybkim pojedynku pokonał przez duszenie trójkątne Kazukiego Tokudome. Wcześniej natomiast skończył przed czasem Yusuke Yachiego. Azer z kolei był nieobecny od sylwestra 2019, kiedy wygrał z Johnny’m Case’em i Patricky’m Pitbullem na finałach turnieju wagi lekkiej RIZIN. Potem nadeszła pandemia, a dodatkowo Musaev został powołany do wojska przy okazji konfliktu azersko-ormiańskiego. Był plan, aby ściągnąć go na walkę o mistrzostwo już na sylwestra, ale wówczas nie byłby w stanie optymalnie się przygotować.

Kolega klubowy Musaeva, znany w Polsce Vugar Keramov (15-3) musiał długo czekać na swój kolejny występ. Po pokonaniu Kyle’a Aguona na RIZIN.21 w lutym 2020 teraz wraca, aby podjąć mistrza Yutakę Saito (19-4-2). Japończyk sprawił niespodziankę, wygrywając w listopadzie tytuł z Mikuru Asakurą. W pojedynku tym odniósł jednak kontuzję, która wyeliminowała go na kilka miesięcy. Stawką nie będzie mistrzowski pas do 66 kg.

Niecodzienne zestawienie w limicie umownym do 73 kg. Mistrz RISE Noah “Black Panther” Bey (0-0) zadebiutuje w MMA. Jego przeciwnikiem będzie Satoshi “Dominator” Yamasu (11-6), który jest byłym mistrzem DEEP. Swój pierwszy poważny test przejdzie Tsuyoshi Sudario (3-0), który po skończeniu trzech prowrestlerów dostanie pełnoprawnego zawodnika MMA. Shoma Shibisai (6-2) w ostatniej walce 29 grudnia 2019 poddał przez dźwignię na nogę drugiego z braci Szemietowów – Siergieja na japońskiej gali Bellatora w tzw. postlimsach.

Obecnie na karcie gali RIZIN.28 jest 9 walk. Jest plan na pojedynek dla Tenshina Nasukawy. Na razie jest problem ze znalezieniem rywala, a przynajmniej był taki w ostatnich tygodniach. Dodatkowo szef organizacji, Nobuyuki Sakakibara potwierdził plotki, że w czerwcu chciano doprowadzić do pojedynku z Takeru Segawą. Nie udało się jednak tego zrealizować na kontuzję Takeru i przesunięcie jego pojedynku z Leoną Pettasem w K-1.

Poza nowymi zestawieniami ogłoszono również zmianę w zasadach. Z jednej strony kosmetyczną, bo łokcie były i tak dozwolone w większości walk, gdyż wcześniej dopuszczane były za porozumieniem stron, lecz nie dotyczyły pojedynków o tytuły. Teraz techniki łokciem weszły na stałe do przepisów. Warto jednak zwrócić uwagę, że dozwolony jest także ruch tzw. 12-6, co zabronione jest w Unified Rules. Dodatkowo organizacja pozwoliła na użycie wazeliny przed walką i w przerwach między rundami. Powinno to zmniejszyć liczbę zatrzymań walk po rozcięciach.

Na porzeby GP wagi koguciej wprowadzone zostaną czerwone rękawice, zamiast standardowych zielonych. Podobnie zrobił niedawno Bellator, który sprzęt w kolorach narożników zastąpił białymi rękawicami, ale tylko w pojedynkach turnieju wagi półciężkiej.

Galę będzie można oglądać w PPV na serwisie livenow TUTAJ.

ROZPISKA GALI RIZIN.28

ROZPISKA GALI RIZIN.29