Zarabiaj na konopiach
 
 
MMA PLtransmisjaVademecum fana #2: Transmisje gal UFC

Vademecum fana #2: Transmisje gal UFC

W każdą sobotę kiedy leci UFC na fan grupach pojawiają się te same pytanie – o której gala? Kiedy walczy zawodnik X? Czy Polsat pokaże galę? I pytają się o to zazwyczaj te same osoby. To dla nich jest ten niemalże całkowicie uniwersalny poradnik jak oglądać UFC.

Transmisje gal UFC
Foto: PinsDaddy

UFC w USA

Gale w USA mają dwie godziny rozpoczęcia się. Zazwyczaj jest to 1-sza w nocy dla gal numerowanych/Fight Night. Wtedy też startuje ekskluzywna karta wstępna dla usługi Fight Pass (oficjalnie start jest niby o godzinie 0:45 ale nie raz, nie dwa zdarzały się obsuwy w transmisji). Inaczej się ma sprawa dla telewizji Fox (możliwe  że w przyszłym roku dla ESPN ale to wymaga potwierdzenia). Tam ekskluzywna karta zaczyna się już o 22:00.

Wielkość karty Fight Pass zależy w całości od rodzaju transmisji. Na galach numerowanych i on Fox są to przeważnie trzy-cztery pojedynki, mające zachęcić widzów do zakupu usługi fightpass. Na galach z cyklu Fight Night karta Fight Pass potrafi być nawet połową czasu antenowego wydarzenia spod szyldu UFC.

Po karcie Fight Pass następuje karta wstępna, zazwyczaj transmitowana przez jedną z telewizji Fox Sports. Ta często zaczyna się między godziną-dwie po karcie Fight Pass. Z reguły trwa już do startu karty głównej wydarzenia i zawiera pojedynki “dołu” rankingów lub też zawodników, których UFC chciało by trochę podpromować albo też by podbić wyniki oglądalności. Dla przykładu na UFC 225 walka wieczoru karty warownej był pojedynek absolutnej czołówki wagi ciężkiej w postaci zestawienia Overeem-Blaydes. Warto dodać że kartę wstępna w Polsce można oglądać za pośrednictwem usługi UFC Fight Pass.

Karta główna gal UFC zaczyna się albo o 4 rano (większość gal nastawionych na czas amerykański) albo o 2 w nocy (gale cyklu on Fox). Zazwyczaj składają się z 5 pojedynków (4 dla cyklu on Fox). Dotyczy to większości gal na kontynentach obu Ameryk (USA, Kanada, Brazylia itd).

Reszta świata

Z reguły gale poza kontynentami obu Ameryk ustawiane są pod czas lokalny – karta wstępna startuje lekko przed 18, karta główna wjeżdża około 22 na odbiorniki telewizorów. By ustalić konkretne godziny transmisji poszczególnych kart lokalnych gal UFC, należy dowiedzieć się w jakiej strefie czasowej odbywa się gala, a potem za pomocą prostej matematyki wyliczyć, na którą godzinę ustawić przypomnienie w telefonie / nagrywanie w dekoderze. Warto jednak wieczór przed sprawdzić, czy np z marketingowych względów UFC nie zrobiło gali pod czas amerykański (Fight Nighty w Australii czy Japonii potrafią być transmitowane w czasie antenowym USA).

Kiedy walczy Drwal?! – Jak liczyć godziny danych walk

Wielu z was zapewne z wielkimi emocjami śledzi występy naszych poszczególnych reprezentantów albo jesteście zatwardziałymi fanami jakiegoś konkretnego zawodnika. Ale wiecie też, że możecie obejrzeć tylko ich walki by potem bez wyrzutów iść do pracy/szkoły/obiad do teściów. Na którą więc wstać w nocy by zdążyć na ulubionego zawodnika? To się da łatwo wyliczyć.

Na każdą walkę w kartach nie PPV przeznaczone jest 30 minut czasu antenowego. Walka wieczoru nie może się zacząć wcześniej niż 2 godziny po wystartowaniu karty głównej (na Fight Nightach). Oznacza to, że jeśli np. Rewanż Joanny Jędrzejczyk z Karoliną Kowalkiewicz zostałby zestawiony na kartę Fight Night, panie nie mógłby wejść do klatki wcześniej, jak o 6 rano czasu polskiego. Karty on Fox mają, z reguły, ustalony z góry harmonogram. Około 3:30 może najwcześniej zacząć się walka wieczoru. Lokalne Fight Nighty zakładają, że najwcześniej o 23:30 czasu lokalnego bohaterowie walk wieczoru mogą kierować się w stronę klatki.

Znając godzinę rozpoczęcia gali trzeba wiedzieć, w jakim miejscu której karty znajduje się wyczekiwany zawodnik, a potem, dodając jedne pół godziny do drugich, nastawić zegarki. Gale numerowane mają “problem” że są w PPV, czyli, nie licząc personalnych wymogów sponsorskich, mają całkowity brak bloków reklamowych. Oznacza to że zasada 30-tu minut może się nie sprawdzić, a przynajmniej nie być idealnie dokładna. Pozwoli wyliczyć tylko przybliżona godzinę, reszta zależy od czasu trwania walk. Oczywiście, jeśli 3/5 walk w karcie głównej skończy się np. w pierwszej minucie pierwszej rundy, UFC może przedłużyć transmisję, rzucając dla telewidzów retransmisję walki z karty wstępnej. Ale nie mogę teraz sięgnąć pamięcią, kiedy ostatnio coś takiego widziałem.

Polsat transmituje czy nie?

Od 20 stycznia tego roku telewizja Polsat zobligowana jest do transmisji każdej karty głównej gali UFC na żywo. Oznacza to że 4:00 co galę numerowaną zobaczycie ikonkę Polsat Sport (bądź też któregoś z ich innych kanałów) na ekranach swoich odbiorników (zakładając że oglądacie w Polsce i kupiliście pakiet sportowy Polsatu). Dodatkowo, jeśli jakiś Polak walczy w karcie wstępnej, polska stacja stara się wykupić indywidualne prawa do transmisji określonych elementów kart wstępnych, by złapać transmisję naszych rodaków. Niestety często jest to kosztem studia przed i po ich walkach, więc kilka pojedynków może “zaginąć”na czasie transmisji.

To wszystko co powinniście wiedzieć o transmisji gal UFC.

Scrolluj dalej, albo kliknij tutaj,
by obejrzeć kolejny wpis