Zapraszamy na pięćdziesiątą siódmą edycję naszego typowania redakcyjnego. W tej odsłonie debiutuje w naszej serii organizacja PLMMA. Przeanalizowaliśmy walki z karty głównej gali PLMMA 73 w Ciechanowie! Walką wieczoru będzie druga walka w MMA, mistrza olimpijskiego w podnoszeniu ciężarów Szymona Kołeckiego (1-0) z Wojciechem Balejko (4-7).!


Szymon Kołecki vs. Wojciech Balejko

Jakub Tomczak: Podczas gali PLMMA 73 po raz drugi do klatki wejdzie złoty medalista olimpijski w podnoszeniu ciężarów – Szymon Kołecki. Przeciwnikiem Szymona będzie Wojciech Balejko, pochodzący z Nowogardu. Nie mieliśmy okazji przyjrzeć się jak Kołecki radzi sobie w klatce ze względu na bardzo szybkie, 33-sekundowe pokonanie swojego pierwszego rywala. Dodatkową motywacją dla olimpijczyka będzie miejscowa publiczność. Gala odbędzie się w Ciechanowie, rodzinnym mieście Kołeckiego. Na pewno wśród publiczności znajdzie się dużo znajomych oraz rodzina zawodnika. Z kolei Balejko przegrał swoje dwie ostatnie walki przez decyzję sędziowską. Jednak jest to zawodnik z dużo większym doświadczeniem. Zapowiada również, że jest świetnie przygotowany i gotowy do pokonania Kołeckiego w walce wieczoru. Sam jednak obstawiam, że siła Kołeckiego i jego ground and pound zapewni mu szybkie zwycięstwo, prawdopodobnie podobne do jego debiutanckiej walki. TYP: Szymon Kołecki przez TKO w 1 rundzie.

Szymon Kołecki: Michał C, Krystian, Mateusz J, Monika, Daniel, Szymon, Anna, Jakub, Mateusz P
Wojciech Balejko Bartosz


Kevin Wiwatowski vs. Łukasz Klinger

Bartosz Zarębski: Mimo 3 porażek z rzędu w 2016 roku, Łukasz Klinger to mocny fighter, który nie przebierał w rywalach, a ostatnie nazwiska, z którymi się mierzył tylko potwierdzają tę tezę – Francis Carmont, Michał Oleksiejczuk czy Atanas Djambazov to wysoki level w MMA. Natomiast Kewin Wiwatowski od początku kariery przeplata zwycięstwa porażkami – ostatnio pokonując mocnego Piotra Kalenika na PLMMA 70 w listopadzie zeszłego roku. Wydaje mi się, że Klinger może sporo krwi napsuć zawodnikowi z Grudziądza, jednak ostatecznie postawiłbym na bardziej perspektywicznego Wiwatowskiego. TYP: Wiwatowski przez decyzję.

Kevin Wiwatowski: Bartosz, Monika, Daniel, Mateusz P
Łukasz Klinger: Michał C, Krystian, Mateusz J, Szymon, Anna, Jakub


Michał Pasternak vs. Sylwester Borys

Krystian Młynarczuk: Nieformalny main event gali PLMMA 73, czyli pojedynek Michała Pasternaka z Sylwestrem Borysem jest poniekąd dla obu zawodników walką o wszystko. Obaj bowiem przegrali swoje ostatnie dwa starcia. Pasternak powrócił po długiej pauzie spowodowanej kontuzją i zanotował dwa najsłabsze występy w swojej karierze. Najpierw szybko poddał go Roger Gracie w walce o pas ONE Championship, a następnie po trzech rundach decyzją sędziowską przegrał z Aung La N Sangiem. Trzecia porażka dla Pasternaka byłaby mocnym ciosem, który mógłby definitywnie zahamować jego dalszą karierę. Jego rywal, Sylwester Borys to niezwykle bitny i charakterny zawodnik. Podopieczny duetu Derlacz&Bońkowski podobnie jak Pasternak przegrał dwie walki, również przez poddanie i decyzję. Ta ostatnia, porażka z Grzegorzem Siwym na Spartan Fight 6 sprawiła, że Polak zdecydował się zmienić kategorię na półciężką. Uważam, że w tej walce dużo zależeć będzie od psychiki obu panów, zwłaszcza Pasternaka, który musi wrócić do tego co robił przed kontuzją. Przewaga siłowa powinna być po jego stronie. Spodziewam się wyrównanej walki, dużo zapasów i finalnie zwycięstwa Pasternaka przez jednogłośną decyzję. TYP: Michał Pasternak przez decyzję.

Michał Pasternak: Michał C, Krystian, Mateusz J, Bartosz, Daniel, Szymon, Mateusz P
Sylwester Borys: Monika, Anna, Jakub


Marcin Naruszczka vs. Leandro Bispo

Michał Cichy: Marcin Naruszczka pierwotnie miał się zmierzyć z zupełnie innym rywalem, który ostatecznie wypadł z tej walki. W jego miejsce wszedł niedoszły rywal Karola Linowskiego, który na ostatnim PLMMA został wypunktowany przez Mateusz Piskorza, czyli Leandro Bispo. Zastępstwo na pewno godne, ale stawką już nie jest pas mistrzowski PLMMA. Bispo po nieudanej walce z „Juhasem” stoczył wyrównany bój z doświadczony Cheickem Kone. Bispo czuje się najlepiej w parterze, natomiast Naruszczka słynie z mocnej stójki i solidnych defensywnych zapasów. Szanse dla Brazylijczyka upatruję tylko w szukaniu poddania, ale szczerze wątpię, że mu się uda. Wydaje mi się, że będzie mocno punktowany w stójce i dzięki solidnej szczęce wytrzyma pełny dystans. TYP: Naruszczka przez decyzję sedziów.

Marcin Naruszczka: Michał C, Krystian, Mateusz J, Monika, Daniel, Szymon, Jakub, Mateusz P
Leandro Bispo: Bartosz, Anna


Paweł „Trybson” Trybała vs. Adam Niedźwiedź

Michał Cichy: To starcie przez niektórych kibiców jest określane jako walka „celebryty” z „modelem”. Rzeczywiście zarówno Trybson jest celebrytą a Adam modelem, ale przede wszystkim są zawodnikami MMA i nie można o tym zapominać. Mało tego! Uważam, że wbrew pozorom to może być najciekawsze starcie na tej gali. Trybson jeszcze do niedawna startował w wadze półciężkiej (fakt, że prawie w ogóle do niej nie zbijał) a Adam walczył do tej pory w wadze 77 kg, więc wydaje się, że przewaga siłowa powinna być wyraźnie po stronie Trybały. Mimo różnic wagowych to Adam będzie miał lepsze warunki fizyczne i na pewno będzie przeważał swoimi umiejętnościami parterowymi (w końcu to brązowy pas BJJ). Po stronie Trybsona będzie na pewno też to, że ostatnio regularnie startuje natomiast Adam ostatni raz był widziany w klatce 2,5 roku temu. To bardzo długa przerwa dla każdego fightera i Niedźwiedź na pewno to odczuje. Doświadczenie natomiast będzie zdecydowanie po stronie Adama, którego rekord jest zbliżony do Trybały, ale Niedźwiedź trenuje sporty walki zdecydowanie dłużej od Pawła. Ciężko też określić jak kondycyjnie zaprezentuje się Trybson, który walczył dłużej niż jedną rundę tylko raz i wtedy słaniał się już na nogach, jednak minęło sporo czasu od tamtej walki. Podsumowując, to starcie to dla mnie wielka niewiadoma i chętnie je obejrzę podczas tej dobrze zapowiadającej się gali. Z typem poszaleję, trochę na przekór komentującym w mediach społecznościowych. TYP: Trybała przez TKO w 2. rundzie.

Mateusz Jawor: Starcie dwóch początkujących zawodników MMA i jednocześnie bardzo rozpoznawalnych medialnie postaci będzie z pewnością jednym z tych, które powinno ściągnąć sporo nowych fanów na gale PLMMA z numerem 73 w Ciechanowie. Po jednej stronie klatki stanie Paweł „Trybson” Trybała, znany szerszemu gronu widzów z udziału w programie Warsaw Shore. Trybała skończył z rozrywkowym życiem i skupił się w pełni na treningach, co podkreśla w wielu wywiadach. Podopieczny trenera Mirosława Oknińskiego ma za sobą 4 walki zawodowe w formule MMA, na które składają się 3 zwycięstwa przez KO/TKO oraz jedna porażka z Danielem Markowskim również przez nokaut. Trybson zdążył przyzwyczaić fanów do swojej eksplozywności oraz wyraźnej chęci do skończenia walki przed czasem. Z drugiej strony do walki stanie utytułowany grappler Adam Niedźwiedź znany przeciętnemu widzowi głownie z występu w programie Top Model, jednak Adam może pochwalić się wieloma medalami w sportach chwytanych i pomimo prawie 3 letniej przerwy od startów w MMA jest on bardzo aktywnym zawodnikiem BJJ. Niedźwiedź w MMA posiada rekord 3 zwycięstw odniesionych zarówno przez poddania jak i KO oraz 2 porażek z rąk Łukasza Kopery oraz Michała Michalskiego. Dodatkowo Adam jest odpowiedzialny za przygotowanie parterowe byłego mistrza KSW Artura Sowińskiego. Trenujący pod okiem Tomasza Brondera zawodnik zapowiada, że skończy rywala łokciami, jednak sądzę, że prędzej czy pózniej walka przeniesie się do parteru gdzie królować będzie właśnie Adam Niedźwiedź. TYP: Adam Niedźwiedź przez poddanie w 1. rundzie.

Paweł „Trybson” Trybała: Michał C, Bartosz, Monika, Daniel, Szymon, Kuba
Adam Niedźwiedź: Krystian, Mateusz J, Anna, Mateusz P


Mateusz Piskorz vs. Mariusz Radziszewski

Anna Olszewska: 2016 rok był dla Mariusza Radziszewskiego udany, Polak powrócił na falę zwycięstw. Zawodnik z Bytomia szybko wygrał 2 ostatnie pojedynki, jednak podczas gali PLMMA 73 stanie w klatce na przeciw trudnego rywala jakim jest Mateusz Piskorz. Jeśli Radzikowi uda się pokonać Juhasa to będzie to dla mnie sporym zaskoczeniem. Moim zdaniem szansę na to są nikłe, uważam nawet, że walka z Piskorzem będzie jedną z ostatnich w jego zawodowej karierze. Piskorz jest młody, energiczny i lubi się bić, większość swoich pojedynków wygrywał pokonując rywali przez TKO, z całą pewnością daleko mu jeszcze do czołówki Polskich zawodników dywizji półśredniej, ale na Radziszewskiego powinno to wystarczyć. Na korzyść Radzika będzie przemawiało jego doświadczenie i umiejętności walki w parterze, 33 latek stoczył prawie 3 razy więcej zawodowych pojedynków od swojego rywala. Jest zdecydowanie starszy od Juhasa i dysponuje gorszymi warunkami fizycznymi. Nie da się również ukryć, że od czasu nokautu, który na gali M-1 Global zaserwował mu Gasanali Gasanaliev, Radziszewski prezentuje się gorzej podczas walk. TYP: Piskorz przez TKO w 2 rundzie.

Mateusz Piskorz: Michał C, Krystian, Mateusz J, Bartosz, Monika, Daniel, Szymon, Anna, Jakub, Mateusz P
Mariusz Radziszewski:


Michał Tarabańka vs. Krzysztof Kułak

Monika Bobrycka: Krzysztof Kułak wraca do gry. Podczas ostatniej gali dowiedzieliśmy się, że zawodnik związał się właśnie z PLMMA. Teraz zobaczymy go w występie z Michałem Tarabańką, który wygrał swój poprzedni pojedynek – w marcu, na PLMMA 72 poddał Łukasza Ulinskiego i wydaje się, że ma szansę sukcesywnie dopisywać kolejne zwycięstwa do swojego konta. Z kolei „Model” walczył ostatnio w listopadzie zeszłego roku, więc nie wiadomo w jakiej nam się objawi formie. Co prawda dwóch poprzednich rywali skończył przed czasem, czy tak będzie tym razem? Bardzo możliwe. Jak zatem to widzę? Kułak zdominuje przeciwnika i mniej więce w drugiej rundzie zasypie go gradem ciosów, a sędzia będzie zmuszony przerwać pojedynek. TYP: Krzysztof Kułak przez TKO w drugiej rundzie.

Michał Tarabańka:
Krzysztof Kułak: Michał C, Krystian, Mateusz J, Bartosz, Monika, Daniel, Szymon, Anna, Jakub, Mateusz P


Marian Ziółkowski vs. Reinaldo Teixeira

Monika Bobrycka:: Ten pojedynek będziemy mieli przyjemność zobaczyć podczas PLMMA 73. Co tu dużo mówić, według mnie wygra Polak. I to nie tylko dlatego, że rywal ma ujemny rekord i trzy przegrane walki z rzędu. Marian Ziółkowski to solidny zawodnik z dobrym parterem. Podejrzewam, że raz dwa przeniesie walkę właśnie do tej płaszczyzny i będzie próbował poddać Brazylijczyka. Duszenie zza placów w pierwszej rundzie, tak to widzę. Zwłaszcza, że Teixeira właśnie w ten sposób przegrał swoje dwie ostatnie walki. Ewentualnie postawię na dźwignię na rękę, ale ostatecznie to Marian Ziółkowski zgarnie wygraną, bo naprawdę nie sądzę, żeby rywal był mu w stanie poważnie zagrozić. TYP: Marian Ziółkowski przez poddanie w pierwszej rundzie.

Marian Ziółkowski: Michał C, Krystian, Mateusz J, Bartosz, Monika, Daniel, Szymon, Anna, Jakub, Mateusz P
Reinaldo Teixeira:


Podawajcie w komentarzach swojego typy!

Pitbull Sports