MMA PLtypowanieTypowanie redakcyjne #229: UFC 254: Nurmagomedov vs. Gaethje

Typowanie redakcyjne #229: UFC 254: Nurmagomedov vs. Gaethje

Foto: UFC

Zapraszamy na dwieście dwudziestą dziewiątą edycję naszego typowania redakcyjnego. W tej odsłonie wytypowaliśmy wybrane pojedynki z gali UFC 254, która odbędzie się w Abu Zabi. W walce wieczoru Khabib Nurmagomedov spotka się z Justinem Gaethje.

Dodatkowo prezentujemy kursy bukmacherskie wystawione przez naszego partnera, legalną firmę bukmacherską – STS. Bukmacher jest wiarygodnym podmiotem, który spełnia wszystkie wymogi polskiego prawa. I pamiętajcie – udział w zakładach dozwolony jest po ukończeniu 18 roku życia.


Khabib Nurmagomedov vs. Justin Gaethje

Bartosz Cieśla: Justin Gaethje Jedna z najbardziej wyczekiwanych walk 2020 roku Do oktagonu powróci niepokonany mistrz kategorii lekkiej, który zmierzy się w unifikacyjnym pojedynku z mistrzem tymczasowym.Szczerze mówiąc Khabib Nurmagomedov będzie faworytem z każdym rywalem z jakim tylko by się nie zmierzył. „Dagestański Orzeł” wciąż zachował nieskazitelny rekord 28-0, a w ostatnich pojedynkach wygrywał przed czasem z Conorem McGregorem i Dustinem Poirierem.

Praktycznie każda walka Khabiba wygląda podobnie. Dagestańczyk skraca dystans, przewraca rywala i kontroluje go, najczęściej pod siatką. W ten sposób zamęcza rywali wygrywając wyraźnie na punkty albo gdy nadarzy się okazja kończy go przed czasem. Styl może nie należy do najbardziej efektownych, ale z pewnością jest niezwykle skuteczny. Wydaje mi się, że teraz mistrza będzie czekać jednak bardzo trudne zadanie.

Justin Gaethje to zawodnik bardzo efektowny. W siedmiu walkach dla UFC zdobył aż dziewięć bonusów. Mimo, że wciąż jego pojedynki ogląda się z wielką przyjemnością to widać, że zawodnik ten zmienił swoje podejście. Nie atakuje już aż tak bardzo bez opamiętania co nomen omen doprowadziło go do dwóch porażek. Od jakiegoś czasu oglądamy Gaethje w wersji 2.0. Amerykanin wciąż bije mocno i nokautuje rywali, ale robi to z większą rozwagą nie narażając się aż tak bardzo na ciosy przeciwników. „Highlight” ma naprawdę ciężkie pięści a do tego potrafi bombardować rywala niskimi kopnięciami. Do tego dochodzi solidna defensywa zapaśnicza co w starciu z Khabibem może okazać się kluczowe. Zaryzykuję i postawię na niespodziankę.

Moim zdaniem Gaethje ma narzędzia, aby zakończyć ten pojedynek przed czasem. Oczywiście powinien to zrobić w miarę szybko zanim przeciwnik nie zamęczy go swymi zapasami. Uwielbiam styl tego zawodnika i choć Khabiba Nurmagomedova szanuję bardzo jako sportowca to w tej walce zdecydowanie będę po stronie Amerykanina. Zdaję sobie sprawę, że moje nadzieje mogą być płonne i „Dagestański Orzeł” rozegra tę walkę tak jak poprzednie. Mimo wszystko tli się we mnie nadzieja, że na zakończenie pojedynku Bruce Buffer wypowie słowa ‘And New….”. TYP: Justin Gaethje przez nokaut w 2. rundzie.

Arkadiusz Hnida: Jeśli nie teraz, to kiedy? Wydaje mi się, że Justin Gaethje to ostatni mocny kandydat, aby zabrać zero z rekordu Khabiba Nurmagomedova. Jaki aspekt może przekonać, że to będzie ciężka walka Dagestańczyka? Choćby to, że Amerykanin jest świetnym zapaśnikiem. Co ciekawe nie prezentował tego w największej organizacji na świecie, lecz nad jedną rzeczą warto zwrócić uwagę. Jeśli Justin kończył na plecach ile ta walka tam potrwała? Parę sekund, bo nikt nie mógł utrzymać Gaethje w parterze.

Wydaje mi się, że Justin wprowadził spore zmiany. Nie ilość, a jakość. Tak wyglądają bardziej jego ostatnie walki. Za każdym razem mieliśmy wielkie widowisko, ale nie zawsze skutkowało to zielonym kwadracikiem na koncie Gaethje. Obstawiam, że Justin będzie bardzo niewygodny w stójce, będzie szachował i wprowadzi duży pressingu w starciu z Khabibem. Dagestańczyk ruszy po nogi i początkowo ugra swoje, lecz z czasem zmęczenie i ciągły plan wchodzenia w nogi – zrobi się mocno przewidywalny dla Justina Gaethje. Ostatecznie stawiam na zwycięstwo… TYP: Justin Gaethje przez KO/TKO 3-4 runda.

Khabib Nurmagomedov: Maciej, Mateusz P

Justin Gaethje: Arkadiusz, Bartosz, Krystian, Jan


Robert Whittaker vs. Jared Cannonier

Krystian Młynarczuk: Przemiana Jareda Cannoniera po zejściu do kategorii średniej może imponować. Doświadczony Amerykanin wygrał 3 pojedynki z rzędu i prawdopodobnie wygrana z Whittakerem da mu przepustkę do walki o mistrzostwo. Cannonier z pewnością jest w stanie znokautować byłego mistrza, lecz nie będzie to proste. Kluczem może być postawa zapaśnicza Cannoniera, jeśli uda mu się niwelować próby sprowadzeń ze strony Roberta, ma duże szansę naruszyć go w stójce.

Whittaker jednak, potwierdził walką z Darrenem Tillem, że wciąż trzeba się z nim liczyć. Uważam, że Robert ma więcej atutów od 36-letniego rywala i przede wszystkim dzięki postawie klinczersko-zapaśniczej powinien utorować sobie drogę do wygranej. Jeśli uniknie ciężkich bomb ze strony Amerykanina zwłaszcza w pierwszej fazie pojedynku, powinien wygrać pewnie przez decyzję. Tak też postawię. TYP: Robert Whittaker, decyzja.

Robert Whittaker: Maciej, Arkadiusz, Krystian

Jared Cannonier:  Bartosz, Jan, Mateusz P


Alexander Volkov vs. Walt Harris

Alexander Volkov: Jan, Bartosz, Maciej, Mateusz P, Krystian

Walt Harris: Arkadiusz


Phil Hawes vs. Jacob Malkoun

Phil Hawes: Krystian, Bartosz, Jan, Maciej

Jacob Malkoun: Mateusz P

Liliya Shakirova vs. Lauren Murphy

Liliya Shakirova: 

Lauren Murphy: Krystian, Jan, Bartosz, Maciej, Mateusz P, Arkadiusz


Magomed Ankalaev vs. Ion Cutelaba

Magomed Ankalaev: Krystian, Bartosz, Maciej, Jan

Ion Cutelaba: Mateusz P, Arkadiusz


Podawajcie w komentarzach swoje typy!

Transmisja gali UFC 254:

17:00 (karty wstępne) – UFC Fight Pass
20:00 – Polsat Sport