MMA PLtypowanieTypowanie redakcyjne #228: UFC on ESPN+ 38: Ortega vs. Korean Zombie

Typowanie redakcyjne #228: UFC on ESPN+ 38: Ortega vs. Korean Zombie

Foto: UFC, YouTube

Zapraszamy na dwieście dwudziestą ósmą edycję naszego typowania redakcyjnego. W tej odsłonie wytypowaliśmy wybrane pojedynki z gali UFC on ESPN+ 38, która odbędzie się w Abu Zabi. Na tej gali zadebiutuje Mateusz Gamrot.

Dodatkowo prezentujemy kursy bukmacherskie wystawione przez naszego partnera, legalną firmę bukmacherską – STS. Bukmacher jest wiarygodnym podmiotem, który spełnia wszystkie wymogi polskiego prawa. I pamiętajcie – udział w zakładach dozwolony jest po ukończeniu 18 roku życia.


Brian Ortega vs. Chan Sung Jung

Szymon Frankowicz: Najważniejszym pojedynkiem nadchodzącej gali będzie starcie na szczycie kategorii piórkowej- Ortega kontra Jung. Stawką tego starcia może być pojedynek o pas z Alexandrem Volkanovskim, gdyż bohaterowie walki wieczoru to kolejno drugi i czwarty zawodnik rankingu.

Wyżej uplasowany Brian Ortega był niepokonany do swojego ostatniego występu na gali UFC 231. Wówczas musiał uznać wyższość mistrza Maxa Hollowaya. Amerykanin to świetny parterowiec ale i stójkowicz, u którego ciężko znaleźć słabe strony. Chan Sung Jung znany szerszej publiczności jako “Korean Zombie” to kolejny świetny zawodnik, który jest po dwóch zwycięstwach przez nokauty nad Moicano i Edgarem. Koreańczyk jest jednym z najmocniej bijących fighterów w swojej kategorii. Oprócz niebezpiecznej stójki potrafi również wyczarować efektowne podanie, więc w parterze czuje się równie pewnie.

Wydaje mi się, że planem na tę walkę dla Koreańczyka będzie stójka, zaś Ortega powinien szukać parteru. Jung dysponuje nokautującym ciosem i dobrą obroną sprowadzeń, więc może całkowicie zdominować rywala w swojej płaszczyźnie. Na dodatek Ortega w swoim ostatnim pojedynku przyjmował bardzo dużo ciosów przez swoją dziurawą gardę, dlatego też nie ma sensu ryzykować sprowadzeń i wpaść przez to w gilotynę Amerykanina. Jeśli Ortega nie popracował nad swoją gardą od wspomnianego starcia, to wymiana ciosów z Zombie byłaby samobójstwem. Były pretendent powinien zatem szukać klinczu lub sprowadzeń.

Koreańczyk nigdy nie został poddany, ale nigdy nie mierzył się z parterowcem pokroju Ortegi, połowę swoich wygranych kończył przez poddania. Obaj mają twarde szczęki, więc nie spodziewam się szybkiego rozstrzygnięcia. Stawiam na bardzo efektowne widowisko i poddanie na korzyść Ortegi. TYP: Brian Ortega przez poddanie w 3 rundzie.

Brian Ortega: Szymon, Krystian

Chan Sung Jung: Arkadiusz, Bartosz, Mateusz P


Katlyn Chookagian vs. Jessica Andrade

Katlyn Chookagian: 

Jessica Andrade: Arkadiusz, Bartosz, Mateusz P, Szymon, Krystian


Jimmy Crute vs. Modestas Bukaukas

Jimmy Crute: Arkadiusz, Bartosz, Mateusz P, Szymon, Krystian

Modestas Bukaukas: 


Claudio Silva vs. James Krause

Claudio Silva: 

James Krause: Bartosz, Krystian


Thomas Almeida vs. Jonathan Martinez

Thomas Almeida: Arkadiusz, Bartosz, Mateusz P, Szymon, Krystian

Jonathan Martinez: 


Mateusz Gamrot vs. Guram Kutateladze

Bartosz Cieśla: W najbliższy weekend w końcu dojdzie do jednego z najbardziej wyczekiwanych debiutów polskiego zawodnika w UFC. W oktagonie pojawi się bowiem w końcu Mateusz Gamrot. Dla „Gamera’ będzie to trzecia walka na przestrzeni nieco ponad trzech miesięcy. To niespotykane tempo w jego zawodowej karierze. W ostatnich latach standardem były bowiem dwie walki rocznie. A w 2019 roku nie oglądaliśmy go w ogóle. Może więc dobrze, że rywal na debiut w UFC będzie słabszy (przynajmniej w teorii) niż pierwotnie planowano.

Po sierpniowej gali KSW 54 „Gamer” deklarował, że nie pokazał pełni swoich możliwości w starciu z Marianem Ziółkowskim. Wpłynął na to m.in. krótki okres przygotowań od poprzedniej walki. Co ciekawe zarówno wtedy jak i teraz powtarza się podobna sytuacja i przeciwnik po zmianie jest bardziej nastawiony na rywalizację w stójce.

Mateusz Gamrot wywodzi się z zapasów i właśnie umiejętności w tej płaszczyźnie zaprowadziły go na szczyt polskiego MMA. Przez lata oczywiście rozwijał też swoją stójkę i w tym aspekcie wygląda coraz lepiej o czym przekonał się choćby niedawno Norman Parke. Guram Kutateladze z pewnością lepiej radzi sobie na nogach. Gruzin po nokautach odnosił 7 z 11 zawodowych zwycięstw. Co ciekawe w przeszłości zaznał już porażki z polskim zawodnikiem. W 2015 roku na gali FEN 6 w nieco ponad minutę poddał go Paweł Kiełek. Oczywiście wyciąganie głębszych wniosków z tamtej walki nie ma zbyt wiele sensu, gdyż 5 lat dla rozwoju zawodnika to szmat czasu.

Jednakże choćby nawet na jednej z ostatnich gal Brave CF rywal pokazywał, że Gruzina da się przewrócić. Kutateladze potrafi wejść z mocnymi ciosami, do swojej gry dokłada też wysokie kopnięcia. Gruzin jest też minimalnie wyższy od Polaka. Przydatne dla Mateusza Gamrota mogą okazać się więc zapasy. Nie jestem pewien czy konieczny będzie bezpieczny wariant i natychmiastowe przenoszenie walki do parteru. Może się jednak to przydać, gdy trzeba będzie podkreślić przewagę lub (choć mam nadzieję, że nie będzie to konieczne) przechylić szalę na swą stronę.

Ogólnie rzecz biorąc spodziewam się, że walka potrwa pełen dystans. Oczywiście znakomicie byłoby, gdyby „Gamer” wszedł do UFC z przytupem i zakończył pojedynek przed czasem. Postawię jednak na zwycięstwo Polaka po 15 minutach rywalizacji, choć oczywiście z wcześniejszej wygranej będę się cieszył jeszcze bardziej. TYP: Mateusz Gamrot przez decyzję.

Arkadiusz Hnida: Najgorszą wiadomością dla Gamrota przed tą walką jest fakt, że stoczy trzeci pojedynek w krótkim odstępie czasu. Nie były one kończone szybko, więc ma to znaczenie. Mimo wszystko ”Gamer” stanie przed możliwością spełnienia marzeń, więc mobilizacja/motywacja jest ogromna. Patrząc na obu zawodników wydaje się, że plan jest prosty. Gruzin za wszelką cenne będzie chciał utrzymać stójkę, zaś Gamrot sprowadzać do parteru.

Wydaje mi się, że Gamrot nie będzie ryzykował i w miarę możliwości szybko będzie zdobywał obalenia. Oglądając wcześniejsze walki Kutateladze możemy zauważyć, że już był kontrolowany w parterze przez dłuższy czas. Jeśli zrobili to zawodnicy z niższej półki czemu nie miałby tego zrobić Gamrot? Gruzin na pewno będzie niebezpieczny, gdy na samym początku postawi na mało spotykane akcje. Niewykluczone, że Guram od pierwszej sekundy ruszy z ciągłym pressingiem. Ostatecznie obstawiam… TYP: Mateusz Gamrot jednogłośna decyzja sędziów.

Mateusz Gamrot: Arkadiusz, Bartosz, Mateusz P, Szymon, Krystian

Guram Kutateladze: 


Piszcie w komentarzach swoje typy!

Zobacz także:

Odsłaniamy nowe karty w Genesis! Na kogo stawiacie?

Pierwsza gala Genesis zbliża się dużymi krokami. Właśnie w tym momencie poznaliśmy drugie zestawienie.

Mateusz Gamrot o debiucie w UFC: Jestem wdzięczny fanom, że tak mocno we mnie wierzą

Mateusz Gamrot wypowiedział się o nadchodzącym debiucie w oktagonie UFC i przekazał podziękowania fanom za wsparcie, jakie na każdym kroku mu okazują. “Gamer” swoją pierwszą walkę w oktagonie największej organizacji MMA na świecie stoczy już w nocy z soboty na niedzielę.