MMA PLtypowanieTypowanie redakcyjne #217: UFC on ESPN+ 31: Brunson vs. Shahbazyan

Typowanie redakcyjne #217: UFC on ESPN+ 31: Brunson vs. Shahbazyan

Foto: ufc

Zapraszamy na dwieście siedemnastą edycję naszego typowania redakcyjnego. W tej odsłonie wytypowaliśmy wybrane pojedynki z gali UFC on ESPN+ 31: Brunson vs. Shahbazyan, która odbędzie się w Las Vegas.

Dodatkowo prezentujemy kursy bukmacherskie wystawione przez naszego partnera, legalną firmę bukmacherską – STS. Bukmacher jest wiarygodnym podmiotem, który spełnia wszystkie wymogi polskiego prawa. I pamiętajcie – udział w zakładach dozwolony jest po ukończeniu 18 roku życia.


Derek Brunson vs. Edmen Shahbazyan

Szymon Frankowicz: Walka Brunson kontra Shahbazyan to główne wydarzenie najbliższej gali UFC. Dereka Brunsona śmiało można nazwać weteranem UFC, ponieważ walczy w tej organizacji od prawie 8 lat i zanotował 16 występów. Aktualnie jest po dwóch wygranych z Ianem Heinischem i Eliasem Theodorou.

Zawodnik Jackson Wink MMA aktualnie przeplata zwycięstwa z porażkami, ale przegrywał wyłącznie z czołówką w swojej kategorii. Jest przykładem tzw. “gatekeepera”, który weryfikuje fighterów aspirujących do TOP 10 w wadze średniej. Jego najbliższy rywal jest właśnie takim zawodnikiem. Zapewne wielu z Was postać Edmena jest obca, ale zdecydowanie warto zapamiętać jego nazwisko.

Shahbazyan ma dopiero 22 lata, posiada nieskazitelny rekord 11-0 i zajmuje w rankingu wagi średniej 9-te miejsce. Do UFC dostał się dzięki występowi w DW’s Contender Series, gdzie znokautował rywala w 40 sekund. Następnie Edmen pokonał kolejnych czterech rywali, wśród których znalazł się m.in Brad Tavares czy Jack Marshman. Warto podkreślić, że ” Golden Boy” 10 z 11 walk kończył przed czasem (9 nokautów i 1 poddanie) i wszystkie kończył w pierwszych rundach!

Faworytem bukmacherów jest zdecydowanie Shahbazyan i mnie to wcale nie dziwi. Edmen to świetny stójkowicz, ma dobre defensywne zapasy, zatem stylistycznie jest bardzo niewygodnym rywalem dla Dereka. Bardziej doświadczony Amerykanin może polegać wyłącznie na swoich zapasach, ponieważ w stójce radzi sobie dosyć przeciętnie, a 4 z 5 ostatnich porażek to przegrane przez nokaut. Dla Edmena będzie to pierwszy Main Event, więc jestem przekonany, że będzie chciał się pokazać szerszej publiczności notując jubileuszowy dziesiąty nokaut w 1 rundzie. Będę w dużym szoku, jeśli walka wyjdzie do 2 rundy. TYP: Edmen Shahbazyan przez TKO w 1 rundzie.

Bartosz Cieśla: Walka wieczoru gali UFC w Apex wyjątkowo odbędzie się na dystansie trzech rund. Panowie awansowali do rangi najważniejszego pojedynku po tym jak Irene Aldana wypadła z walki z Holly Holm z powodu zakażenia koronawirusem. Wydaje mi się jednak, że zakontraktowany dystans nie będzie miał aż tak dużego znaczenia, gdyż starcie może się zakończyć znacznie szybciej.

Pojedynek może być zdradliwy do typowania, gdyż mamy do czynienia z sytuacją, gdy przed młodym zawodnikiem stawia się największe wyzwanie w karierze. Trzeba pamiętać, że mamy do czynienia z jednym z najbardziej obiecujących zawodników MMA na świecie. W opublikowanych w zeszłym roku rankingu najlepszych zawodników przed 25. rokiem życia Shahbazyan zajął bowiem trzecie miejsce jedynie za AJ- McKee Jr. i Seanem O’Malleyem.

Brunson to z pewnością zawodnik bardzo solidny i zarazem wszechstronny. W UFC walczy już od 2012 roku i ma spore doświadczenie, w tym również to z rywalami na najwyższym poziomie. Z tymi najlepszymi jednak głównie przegrywał. Dysponuje mocnym ciosem i może sprawiać rywalom problemy odwrotną pozycją. Ma też całkiem solidne zaplecze zapaśnicze.

Z pewnością zawodnik ten lubi dyktować warunki w oktagonie. Z pewnością sporą trudnością dla Brunsona może okazać się więc to, że Shahbazyan lubi narzucać mocne tempo. To zawodnik, który zadaje sporo ciosów i potrafi nokautować swoich rywali. Spośród 11 zwycięstw aż 9 odniósł bowiem przez nokaut. Jeśli to konieczne to może się również odwołać do obaleń.

Spodziewam się jednak raczej, że Shahbazyan będzie chciał rozwiązać walkę w stójce. Mam na uwadze również to, że w listopadzie skończy dopiero 23 lata, także z walki na walkę może być coraz lepszy. Stawiam na to, że wykorzysta jeden z błędów w stójkowej obronie przeciwnika i zakończy pojedynek przed czasem. Może nawet dość szybko. TYP: Edmen Shahbazyan przez nokaut w 1. rundzie.

Derek Brunson: Mateusz Paczkowski

Edmen Shahbazyan: Szymon Frankowicz, Krystian Młynarczuk, Bartosz Cieśla, Arkadiusz Hnida, Sebastian Niegowski


Joanne Calderwood vs. Jennifer Maia

Joanne Calderwood: Bartosz Cieśla, Krystian Młynarczuk, Arkadiusz Hnida, Mateusz Paczkowski

Jennifer Maia: Szymon Frankowicz, Sebastian Niegowski


Vicente Luque vs. Randy Brown

Vicente Luque: Mateusz Paczkowski, Szymon Frankowicz, Bartosz Cieśla, Arkadiusz Hnida, Krystian Młynarczuk, Sebastian Niegowski

Randy Brown: 


Bobby Green vs. Lando Vannata

Bobby Green: Arkadiusz Hnida, Sebastian Niegowski

Lando Vannata: Krystian Młynarczuk, Szymon Frankowicz, Mateusz Paczkowski, Bartosz Cieśla


Kevin Holland vs. Trevin Giles

Kevin Holland: Mateusz Paczkowski, Szymon Frankowicz, Arkadiusz Hnida, Krystian Młynarczuk, Bartosz Cieśla, Sebastian Niegowski

Trevin Giles:


Podawajcie w komentarzach swoje typy!