MMA PLtypowanieTypowanie redakcyjne #209: UFC on ESPN+ 30: Eye vs. Calvillo

Typowanie redakcyjne #209: UFC on ESPN+ 30: Eye vs. Calvillo

Foto: UFC
Foto: UFC

Zapraszamy na dwieście dziewiątą edycję naszego typowania redakcyjnego. W tej odsłonie wytypowaliśmy pojedynki z karty głównej gali UFC on ESPN+ 30: Eye vs. Calvillo, która odbędzie się w Las Vegas.

Dodatkowo prezentujemy kursy bukmacherskie wystawione przez naszego partnera, legalną firmę bukmacherską – STS. Bukmacher jest wiarygodnym podmiotem, który spełnia wszystkie wymogi polskiego prawa. I pamiętajcie – udział w zakładach dozwolony jest po ukończeniu 18 roku życia.


Jessica Eye vs. Cynthia Calvillo

Szymon Frankowicz: Najbliższe wydarzenie od UFC nie jest galą, do której ostatnio przyzwyczaiła nas wspomniana organizacja i z pewnością wielu kibiców MMA odpuści sobie zarywanie najbliższej nocy. Na palcach jednej ręki można wymienić czołowych zawodników w swoich kategoriach wagowych, ale często takie gale niosą ze sobą bardzo wysoki poziom sportowy. Wydarzeniem głównym tej gali będzie pojedynek pań w wadze muszej pomiędzy Jessicą Eye a Cynthią Calvillo. Wybór tej walki jako Main Event może wydawać się kontrowersyjny, jednak do momentu oficjalnego ważenia miał być to nieoficjalny eliminator do pasa, ale Jessica Eye nie zmieściła się w wymaganym limicie, więc nawet w przypadku jej wygranej UFC może nie dać jej upragnionego rewanżu z Valentiną.

Pierwszą zawodniczką, która wyjdzie do oktagonu jest Calvillo, dla której najbliższy pojedynek będzie debiutem w nowej kategorii wagowej. Wcześniej Amerykanka walczyła w kategorii słomkowej, w której dorobiła się rekordu 5-1-1. Cynthia to solidna zapaśniczka, która dobrze walczy z góry, ale ma również solidną stójkę. W parterze potrafi zasypać rywalki ciosami i bardzo chętnie szuka poddania. Ostatni pojedynek zremisowała z Marianą Rodriguez. Przenosiny do kategorii wyżej mogą dać jej pierwszą w swojej karierze walkę o pas po zaledwie jednym zwycięstwie, więc jest to dla niej najważniejszy pojedynek dotychczas. Jako ostatnia do klatki tego wieczoru wyjdzie zajmująca pierwsze miejsce (tuż za mistrzynią) w rankingu kategorii muszej Jessica Eye.

Bardziej doświadczoną Amerykankę przenosiny z kategorii koguciej do kategorii muszej uratowały przed zwolnieniem z UFC po tym, jak przegrała 4 pojedynki z rzędu. W limicie do 125 funtów znacząco się odbudowała, zanotowała passę 3 zwycięstw i na gali UFC 238 zmierzyła się o pas z aktualnie panującą mistrzynią Valentiną Shevchenko. Tego występu jednak Jessica nie będzie wspominała najlepiej, gdyż została brutalnie znokautowana kopnięciem na głowę w 2 rundzie. Udało się jej powrócić na zwycięskie tory, ponieważ w ostatniej walce wypunktowała Viviane Araujo. Stylistycznie Eye to typowa strikerka, której głównym atutem jest boks, dlatego też szykuje się nam typowe zestawienie dwóch odmiennych stylów.

Najważniejszym pytaniem jest to, czy Jessica będzie dawała się sprowadzić do parteru. Jeśli tak, to Cynthia powinna dominować rywalkę z góry i dzięki temu będzie w pełni kontrolowała walkę. Jeśli zaś pojedynek utrzymywany będzie w stójce, to zdecydowanie faworyzuję bardziej doświadczoną zawodniczkę. Wydaje mi się, że bardziej prawdopodobny jest ten pierwszy scenariusz, gdyż defensywa zapaśnicza Jessici jest mocno przeciętna. Dla obu zawodniczek będzie to pierwsza okazja na przewalczenie 5 rund, ale nie wydaje mi się, by walka dotarła do rund mistrzowskich. W mojej opinii Cynthia szybko zdecyduje się przenieść walkę do parteru i tam będzie kontrolować walkę. W odpowiednim momencie wejdzie za plecy Jessici i podda ją swoją ulubioną techniką. Oglądając ważenie i wycieńczoną zbijaniem wagi Jessicę jestem niemal pewny, że to ta młodsza zawodniczka wyjdzie z oktagonu z podniesioną ręką. TYP: Cynthia Calvillo przez poddanie w 2 rundzie.

Jessica Eye: Bartosz Cieśla, Mateusz Paczkowski

Cynthia Calvillo: Szymon Frankowicz, Krystian Młynarczuk, Jan Niwiński, Maciej Szumowski


Karl Roberson vs. Marvin Vettori

Karl Roberson: Mateusz Paczkowski

Marvin Vettori: Szymon Frankowicz, Bartosz Cieśla, Krystian Młynarczuk, Jan Niwiński, Maciej Szumowski


Merab Dvalishvili vs. Gustavo Lopez

Merab Dvalishvili: Bartosz Cieśla, Krystian Młynarczuk, Szymon Frankowicz, Mateusz Paczkowski, Maciej Szumowski, Jan Niwiński

Gustavo Lopez:


Andre Fili vs. Charles Jourdain

Andre Fili: Bartosz Cieśla, Krystian Młynarczuk, Szymon Frankowicz, Jan Niwiński, Mateusz Paczkowski, Maciej Szumowski

Charles Jourdain:


Jordan Espinosa vs. Mark de la Rosa

Jordan Espinosa: Bartosz Cieśla, Krystian Młynarczuk, Szymon Frankowicz, Mateusz Paczkowski

Mark de la Rosa: Jan Niwiński, Maciej Szumowski


Podawajcie w komentarzach swoje typy!