MMA PLFENTypowanie redakcyjne #194: FEN 27: Rębecki vs. Magomedov

Typowanie redakcyjne #194: FEN 27: Rębecki vs. Magomedov

Zapraszamy na sto dziewięćdziesiątą czwartą edycję naszego typowania redakcyjnego. W tej odsłonie przeanalizowaliśmy wybrane walki gali FEN 27, która odbędzie się w Szczecinie. W walce wieczoru Mateusz Rębecki w obronie pasa wagi lekkiej spotka się z Magomedem Magomedovem.


Mateusz Rębecki vs. Magomed Magomedov

Katarzyna Wilkosz: Magomed Magomedov (12-1) wraca do klatki po ponad rocznej przerwie. Podobnie jak Mateusz Rębecki, ma za sobą konkretną serię wygranych i tylko jedną porażkę w karierze zawodowej. Obaj panowie są dość przekrojowi w sposobach zakończeń – każdy z nich ma na koncie zarówno nokauty, jak i poddania czy decyzje. Dla obu z nich będzie to prawdopodobnie największe wyzwanie w karierze. Rosjanin do tej pory miał okazję walczyc m.in. na galach M-1 Challenge. Jest utytułowanym zapaśnikiem, więc tym bardziej walka może być, w zależności od preferencji, ciekawsza lub nudniejsza. Nie spodziewam się jednak stricte zapaśniczego pojedynku, jak w przypadku chociażby Usmana i Woodleya.

Mateusz Rębecki (10-1) swoją ostatnią walkę stoczył w Chinach, na gali Battlefield FC 2. Nie było to dla niego łatwe starcie, ale w trzeciej rundzie z pozycji krucyfiksa łokciami udało mu się zaatakować przeciwnika, co poskutkowało przerwaniem walki. Od prawie dwóch lat pozostaje niepokonanym mistrzem wagi lekkiej FEN. Pas zdobył dzięki TKO w czwartej rundzie (cios na wątrobę) na Marianie Ziółkowskim, a wcześniej prowadząc walkę głównie zapaśniczo. Pierwszą obronę pasa zrealizował w naprawdę mistrzowskim stylu. Od pierwszej rundy dominował nad Łukaszem Koperą obalając go i kontrolując pod siatką. W drugiej rundzie przez pół rundy atakował rywala w stójce, a następnie rozbijał go w parterze. Poskutkowało to szybkim przerwaniem walki już w trzeciej rundzie – przeciwnik nie był w stanie się bronić. Druga obrona, z Daguirem Imavovem, zakończyła się po pierwszej rundzie – ze względu na kontuzję żeber przeciwnika. Pierwsza runda była dominująca dla mistrza – to on sprowadzał walkę do parteru i tam uderzał.

Nie mam wątpliwości, że siła “Chińczyka” i jego umiejętności zapaśnicze i parterowe zaważą na szybkiej wygranej w sobotę. Tak jak w poprzednich walkach, będzie dominował od rozpoczęcia i ostatecznie znokautuje rywala. TYP: Mateusz Rębecki przez TKO w 3 rundzie.

Mateusz Rębecki: Maciej, Bartosz, Krystian, Katarzyna

Magomed Magomedov: Szymon, Patryk


Wojciech Janusz vs. Adam Kowalski

Maciej Szumowski: Będzie to starcie interesujące przede wszystkim dla lokalnej publiczności. Faworyta wskazać jest dość trudno, bo wyraźnego faworyta nie ma. Z jednego narożnika wyjdzie napędzony czterema zwycięstwami z rzędu Wojciech Janusz, zaś z drugiego, z nieco słabszą passą, Adam Kowalski. „Kulkinio” odbudował swoją pozycję. Rok 2018 i 2019 był dla niego udany, w przeciwieństwie do 2016 i 2015. Wygrywał szybko i efektownie, ale z przeciętnymi konkurentami. Bo Krzysztof Pietraszek, Michał Gutowski, Łukasz Łysoniewski i Arkadiusz Jędraczka lepsze czasy mają już za sobą. Adam Kowalski zaskoczył całe środowisko polskiego MMA, gdy w czerwcu, podczas bardzo interesującej gali FEN 25 w Ostródzie, poddał stawianego w roli zdecydowanego faworyta Rafała Kijańczuka. Myślę, że olsztynianina stać na kolejną niespodziankę. Nie ma nic do stracenia! Obaj będą mieli trudne zadanie. Bliżej skłaniam się jednak ku Kowalskiemu. TYP: Kowalski, poddanie, runda 2.

Wojciech Janusz: Bartosz, Katarzyna, Patryk

Adam Kowalski: Krystian, Szymon, Maciej


Katarzyna Lubońska vs. Eva Dourthe

Szymon Frankowicz: Na gali FEN 27 w Szczecinie wystąpi jedna z najbardziej obiecujących zawodniczek reprezentujących nasz kraj- Katarzyna Lubońska. Jej rywalką będzie zawodniczka z Francji- Eva Dourthe. Faworytką tego zestawienia jest zdecydowanie Lubońska, która jest bardziej doświadczona, ma lepsze warunki fizyczne i jej bilans (7-2) wygląda zdecydowanie lepiej niż przeciwniczki (4-3). Polka w swojej karierze przegrała tylko 2 walki, z czego obie z aktualnymi zawodniczkami UFC, czyli z Ariane Lipski i Dianą Delbitą. Ostatnio pokonała na punkty na gali FEN 25 Izabele Badurek, dzięki czemu posiada serię 3 wygranych z rzędu.

Francuzka z kolei ostatni raz wystąpiła w listopadzie na gali CAGE 49 i przegrała przez jednogłośną decyzję z zawodniczką o rekordzie 1-1. Jest to zatem wystarczający powód, żeby faworyzować Lubońską. Dourthe do tej pory nie została skończona i wszystkie 3 porażki były po decyzjach sędziowskich, ale wierzę w to, że Polka nie pozwoli by o jej zwycięstwie decydowali sędziowie. TYP: Katarzyna Lubońska przez poddanie w 1 rundzie

Katarzyna Lubońska: Maciej, Bartosz, Szymon, Patryk, Katarzyna

Eva Dourthe: Krystian


Sebastian Romanowski vs. Vilson Junior

Krystian Młynarczuk: W wadze koguciej Sebastian Romanowski zmierzy się z Brazylijczykiem Vilsonem Juniorem. Reprezentant Kraju Kawy będzie dysponował lepszym zasięgiem za sprawą długich rąk, Romanowski lubi jednak wchodzić dynamicznie w rywala z serią uderzeń.

Romanowski jest charakternym zawodnikiem, któremu w przeszłości czasami brakowało umiejętności, lecz nigdy nie brakowało mu serca. Vilson nie ma ostatnio najlepszej passy i mimo większego doświadczenia, jest moim zdaniem sporym underdogiem w tej walce. Mocno bijący Romanowski poradzi sobie z rywalem o ile nie wpadnie w jakieś głupie poddanie, bowiem za sprawą dobrych warunków Brazylijczyk mogę szukać właśnie w parterze drogi do wygranej. Myślę jednak, że eksplozywny Romanowski ubije go drugiej fazie pojedynku. TYP: Romanowski, decyzja. 

Sebastian Romanowski: Bartosz, Szymon, Katarzyna, Krystian, Maciej

Vilson Junior: Patryk


Kamil Gniadek vs. Michał Balcerczak

Patryk Głowacki: Kamil Gniadek jest obecnie w bardzo złym miejscu swojej kariery. Na cztery ostatnie walki przegrał on trzy z nich. Wydawało się, że po porażce z Andrzejem Grzebykiem zawodnik Berserkers Team wróci na szlak zwycięstw. Drogę do wygranej zamknął mu jednak Szymon Dusza. Tym samym 25-latek bezwzględnie musi wygrać, jeśli chce wciąż liczyć się w federacji FEN. Takie wrażenie potęguje rywal byłego pretendenta – Michał Balcerzak, który na swoim koncie ma zaledwie trzy zawodowe walki. Czy pojedynek będzie zatem aż tak jednostronny?

Z jednej strony tak, gdyż Gniadek ma wszystkie atuty po swojej stronie. Szczecinian powinien uważać jednak na cios swojego przeciwnika, gdyż Balcerzak dwukrotnie wygrał przez TKO w pierwszej rundzie. Możliwe zatem, że fighter z Kozielic spokojnie poczeka na okazję do zadania jednego precyzyjnego ciosu, zmieniającego przebieg starcia. Gniadek musi, Balcerzak może. 25-latek niewiele zyska, ale może wiele stracić. Jego przeciwnik wręcz odwrotnie. Choć wydaje się, że to reprezentant „Berserkerów” wyjdzie z pojedynku zwycięsko, to jednak dużą rolę może odgrywać ciążąca na nim presja. TYP: Gniadek przez TKO/KO w rundzie 3.

Kamil Gniadek: Bartosz, Krystian, Patryk, Szymon, Katarzyna, Maciej

Michał Balcerczak: 


Michał Gutowski vs. Łukasz Sudolski

Katarzyna Wilkosz: Jeżeli chodzi o to zestawienie, to z pewnością czeka nas coś ciekawego. Niepokonany, z zaledwie pięcioma walkami Łukasz Sudolski kontra doświadczony Michał Gutowski, dla którego będzie to już dwudziesta walka. “Gutek” po 4-letniej przerwie zaczął od wygranej, ale w kolejnych dwóch walkach, w 2019 roku, poniósł porażki. Jego obecny bilans to 9-10 i sądzę, że się pogorszy. Jego rywal, Łukasz, ma trochę lepsze warunki fizyczne. Ponadto, pokonał pogromcę Michała, Mateusza Ostrowskiego. Sądzę, że ta walka obędzie się bez większych niespodzianek. Zawodnicy dopasowani idealnie – nokautujący i nokautowany. Stawiam zatem na niepokonanego Sudolskiego. TYP: Łukasz Sudolski przez TKO w 1. rundzie.

Michał Gutowski: Patryk

Łukasz Sudolski: Bartosz, Krystian, Szymon, Katarzyna, Maciej


Podawajcie w komentarzach swoje typy!