MMA PLtypowanieTypowanie redakcyjne #193: UFC on ESPN+ 23: Edgar vs. Korean Zombie

Typowanie redakcyjne #193: UFC on ESPN+ 23: Edgar vs. Korean Zombie

Foto: fot.: UFC

Zapraszamy na sto dziewięćdziesiątą trzecią edycję naszego typowania redakcyjnego. W tej odsłonie przeanalizowaliśmy wybrane walki karty głównej UFC on ESPN+ 23, która odbędzie się w Busan. W walce wieczoru Frankie Edgar spotka się z Chan Sung Jungiem.


Frankie Edgar vs. Chan Sung Jung

Bartosz Cieśla: Walka wieczoru gali UFC w Busan zapowiada się interesująco. Pierwotnie miał tam wystąpić Brian Ortega, jednak ostatecznie na skutek jego kontuzji do pojedynku wskoczył Frankie Edgar. „Answer” był i tak na pewnym etapie przygotowań, gdyż miesiąc później zaplanowany jest jego debiut w kategorii koguciej. Jung będzie miał przewagę warunków fizycznych nad rywalem. Koreańczyk również dzięki temu będzie mógł korzystać ze swoich znakomitych umiejętności w stójce. „Korean Zombie” jak na kategorię piórkową dysponuje naprawdę mocnym ciosem i jest w stanie skończyć walkę przed czasem. Jakkolwiek obaj zawodnicy trafiają z podobną celnością to właśnie ciosy Koreańczyka mają większą siłę. Zawodnik ten powinien być również szybszy.

Planem na walkę dla Edgara może być sprowadzanie walki do parteru. Amerykanin będzie starał się wykorzystać swoje umiejętności zapaśnicze, aby zyskiwać przewagę na kartach punktowych. Jung ma jednak całkiem niezłą defensywę zapaśniczą. Nawet jeśli walka przeniesie się do parteru to tam „Korean Zombie” może pokazać jak kreatywny ma parter i będzie stanowił spore zagrożenie. Frankie Edgar to żywa legenda organizacji UFC.

Amerykanin ma jednak 38 lat i swój najlepszy okres raczej za sobą. „Answer’ słynął ze swojej twardości, jednak Ortega pokazał, że nie jest już niezniszczalny. Na pełnym dystansie wiele może zależeć od tego jak często walka będzie trafiała do parteru. Mimo wszystko spodziewam się, że niesiony dopingiem rodzimej publiczności Chan Sung Jung będzie w stanie zakończyć pojedynek przed czasem. TYP: Chan Sung Jung przez TKO w 4. rundzie.

Szymon Frankowicz: Pojedynek wieczoru pomiędzy Jungiem a Edgarem zapowiada się bardzo interesująco. Z jednej strony były mistrz wagi lekkiej, który ze zmiennym szczęściem rywalizuje w kategorii piórkowej, z drugiej zaś doświadczony Koreańczyk, któremu obowiązkowa służba wojskowa w rodzimym kraju wymusiła długą przerwę od występów w UFC. Faworytem bukmacherów nieznacznie będzie zawodnik gospodarzy, ale czy słusznie?

Edgar to wciąż niebezpieczny i solidny zawodnik, którego mocnymi atrybutami są zapasy i żelazna kondycja. Przegrał ostatnią walkę z byłym mistrzem Maxem Hollowayem, ale nie było to powodem do wstydu. “Korean Zombie” po powrocie do oktagonu po ponad 3 latach stoczył 3 pojedynki i przegrał tylko raz po epickiej wojnie z Yairem Rodriguezem. Koreańczyk to prawdziwy czołg tej kategorii, gdyż potrafi dużo przyjąć, ale potrafi też mocno skontrować. Ciężko mi jednak przewidzieć to, jak potoczy się to starcie. Spodziewam się sprowadzeń ze strony Edgara, który potrafił zdominować zapaśniczo ostatniego pogromcę Junga, ale w stójce nie potrafi się odnaleźć z niektórymi rywalami. Jung dobrze broni obaleń, a jeśli już znajdzie się w parterze, to jest tam niezwykle niebezpieczny dzięki przyzwoitemu BJJ. Dla Koreańczyka kluczem do zwycięstwa powinno być bronienie obaleń i nastawienie na mocne kontry.

Wykluczam zakończenie walki przed czasem na korzyść Edgara, jeśli Amerykanin wygra tę walkę, to wyłącznie przez decyzję. Jeśli zaś zawodnik gospodarzy będzie górą, to moim zdaniem zakończy walkę przed czasem. Obie wersje są bardzo prawdopodobne, ale sercem jestem za Koreańczykiem, który może do czołówki wagi piórkowej wprowadzić odrobinę świeżości. TYP: Chan Sung Jung przez TKO w 3 rundzie.

Frankie Edgar: Maciej

Chan Sung Jung: Krystian, Bartosz, Katarzyna, Patryk, Szymon


Volkan Oezdemir vs. Aleksandar Rakic

Katarzyna Wilkosz: Rozpędzony 12 wygranymi Racic kontra Oezdemir z pierwszym zwycięstwem od 2 lat. Podobny staż w UFC i trochę więcej walk na koncie Oezdemira. Na pewno Volkan wśród tych walk trafiał na naprawdę dobrych przeciwników, ale też weryfikowali oni jego umiejętności. Niewykluczone, że Szwajcar odbił się od niedawnej serii przegranych (Reyes, Smith, Cormier) już na dobre i znowu zaznaczy swoją obecność w organizacji.

Austriak ma na pewno lepsze warunki fizyczne i jest bardziej efektowny. W przypadku wygranej jest wręcz oczywiste, że już w 2020 roku będzie wołał o title shota. Wplecę w to jeszcze naszego Janka, który z żadnym z tych panów się nie bił. Mimo tego, że teraz znowu zawalczy z Andersonem i potem potencjalnie parowany jest z Reyesem, UFC może wskazać mu wygranego sobotniej gali, którym moim zdaniem będzie Rakic. TYP: Rakic przez KO w 1 rundzie.

Volkan Oezdemir: 

Aleksandar Rakic: Maciej, Bartosz, Krystian, Patryk, Katarzyna, Szymon


Dooho Choi vs. Charles Jourdain

Dooho Choi: Bartosz, Krystian, Patryk, Katarzyna, Szymon

Charles Jourdain: Maciej


Da Un Jung vs. Mike Rodriguez

Da Un Jung: Bartosz, Szymon, Katarzyna

Mike Rodriguez: Krystian, Patryk, Maciej


Jun Yong Park vs. Marc-Andre Barriault

Jun Yong Park: Szymon, Katarzyna, Patryk

Marc-Andre Barriault: Bartosz, Krystian, Maciej


Kyung Ho Kang vs. Liu Pingyuan

Kyung Ho Kang: Bartosz, Krystian, Patryk, Szymon, Katarzyna

Liu Pingyuan: Maciej


Podawajcie w komentarzach swoje typy!