MMA PLtypowanieTypowanie redakcyjne #188: UFC on ESPN+ 21: Magomedsharipov vs. Kattar

Typowanie redakcyjne #188: UFC on ESPN+ 21: Magomedsharipov vs. Kattar

Foto: UFC
Foto: UFC

Zapraszamy na sto osiemdziesiąta ósmą edycję naszego typowania redakcyjnego. W tej odsłonie przeanalizowaliśmy walki z karty głównej UFC on ESPN+ 21, która odbędzie się w Moskwie. W walce wieczoru tego wydarzenia zmierzą się Zabit Magomedsharipov i Calvin Kattar.

Zabit Magomedsharipov vs. Calvin Kattar

Jan Niwiński: Walka wieczoru moskiewskiej gali zapowiada się wyśmienicie. Po dwóch zwycięstwach przez nokaut Calvin Kattar podejmie mocno promowanego przez UFC, utalentowanego Zabita Magomedsharipova. Kattar jest bardzo zręcznym, szybkim i celnym bokserem. Na 4 wygrane w UFC tylko jego debiut z Andre Filim dotrwał do decyzji. Po jego ciosach padali Shane Burgos, Chris Fishgold I ostatnio na UFC w Chicago Ricardo Lamas.

Przy swoim tempie walki, trzy rundowy dystans lekko faworyzuje “Boston Finishera”, gdy, uważam go za lepiej przygotowanego kondycyjnie na 15 minut. Z drugiej strony niepokonany w UFC były mistrz ACB. Zabit bardzo dobrze kopie, ma wyśmienite zapasy – zwłaszcza rzuty – a w parterze jest bardzo kreatywny, co udowodnił poddając dzwignią na nogę Brandon Davisa. Wydaje mi się jednak wolniejszy od amerykańskiego rywala. Jestem przekonany że boks Kattara wystarczy by przeważać w wymianach stójkowych. Czy wystarczy to do wygrania pojedynku z Magomedsharipovem? Większość powie że nie ale podskórnie czuję niespodziankę. TYP: Kattar, decyzja.

Zabit Magomedsharipov: Maciej, Michał C, Katarzyna, Patryk, Krystian, Bartosz

Calvin Kattar: Szymon, Jan


Alexander Volkov vs. Greg Hardy

Bartosz Cieśla: Pierwotnie rywalem Volkova na gali w Moskwie mial być Junior dos Santos. Brazylijczyk doznał infekcji i UFC musiało znaleźć zastępstwo. Został nim Greg Hardy, zawodnik rozpoznawalny, ale z pewnością znacznie niższej klasy niż pierwotny przeciwnik Rosjanina. Volkov jest w tym pojedynku zdecydowanym faworytem z kilku powodów. Mimo, że zawodnicy są rówieśnikami to przewaga doświadczenia “Drago” jest ogromna. Nie tylko stoczył kilka razy więcej walk, ale również rywalizował z rywalami ze światowego TOP-u.

Oczywiście Hardy rozwija się z walki na walkę, choćby w ostatniej mądrze rozgrywał pojedynek (pomijając użycie inhalatora). Jest też ogromnym facetem z nokautującym ciosem, dlatego też dla każdego może stanowić zagrożenie. Taki urok wagi ciężkiej.Przede wszystkim Hardy odstaje od rywala umiejętnościami. Volkov trafia rywali częściej, z większą dokładnością, ma też solidne ofensywne i defensywne zapasy. Kluczową kwestią może się okazać kondycja. Rosjanin w przeszłości toczył już nawet pojedynki na dystansie 5 rund, a na dodatek przez długi czas właśnie na taki pojedynek w Moskwie się przygotowywał. Hardy zaś wchodzi w charakterze zastępstwa.

Amerykanin będąc zawodnikiem zdecydowanie słabszym może być zmuszony do postawienia wszystkiego na jedną kartę i mocnego ruszenia na rywala od początku. Moim zdaniem Volkov przeczeka początkowo sztorm. Gdy rywal się zmęczy, wtedy ustrzeli go jakimś ciosem i zakończy pojedynek przed czasem. TYP: Alexander Volkov przez TKO w 2. rundzie.

Alexander Volkov: Maciej, Michał C, Katarzyna, Patryk, Krystian, Bartosz, Szymon

Greg Hardy: Jan


Zelim Imadaev vs. Danny Roberts

Krystian Młynarczuk: Obaj zawodnicy przystąpią do tej walki z przysłowiowym “nożem na gardle”. Roberts po wygranej z Davidem Zawadą przegrał kolejne dwa pojedynki, Imadaev z kolei nieudanie przywitał się z UFC, polegając w debiucie z Maxem Griffinem przez większościową decyzję. Porażka ta była sporym zaskoczeniem, wszak Czeczen przychodził do UFC jako wielki talent.

Sama walka według mnie rozegra się w stójce, gdzie obaj mają najwięcej atutów. Imadaev czasami zapędza się i jest nieokiełznany, lecz według mnie powinien poradzić sobie z Robertsem. Ostatnia walka Anglika, w której mierzył się z równie szalonym Michelem Pereirą pokazała, że “Hot Chocolate” może mieć spore kłopoty w starciu z Imadaevem. Myślę, że Zelim ubije Anglika przed czasem i zakończy jego przygodę z organizacją UFC. TYP: Zelim Imadaev przez KO, runda 1.

Zelim Imadaev: Maciej, Michał C, Katarzyna, Patryk, Krystian, Bartosz, Szymon, Jan

Danny Roberts:


Khadis Ibragimov vs. Ed Herman

Szymon Frankowicz: Na kilka dni przed galą wypada z rozpiski Gadzhimurad Antigulov, a nowym rywalem Eda Hermana będzie Khadis Ibrgimov. Zawsze walki wzięte w tzw “short notice” wiążą się z dużą niepewnością. Tygodnie przygotowań, gameplan rozpisany pod konkretnego rywala, cała praca sztabu i samego zawodnika idzie jak przysłowiowa krew w piach. Mało tego, uważam, że teraz Hermana czeka cięższe zadanie nie tylko ze względu na zmianę w tak krótkim odstępie czasowym.

Jego pierwotny przeciwnik Antigulov był bowiem po dwóch szybkich porażkach przez TKO, co mogło przyczynić się do nie najlepszej formy Rosjanina. Nowy rywal Amerykanina to do niedawna mistrz M-1 Global, który pokonał takich zawodników jak Rafał Kijańczuk czy Stephan Puetz. Swój debiut w UFC przegrał, ale nazwałbym to wypadkiem przy pracy. Ed Herman to bardzo doświadczony zawodnik, finalista 3-go sezonu TUFa, mający na koncie w UFC aż 23 występy. Amerykanin niedawno skończył 39 lat, co ma też przełożenie na wyniki, ponieważ walczy w kratkę, a ostatnio pasmo 3 porażek zmazał wygraną nad Patrickiem Cumminsem.

Niewiadomą pozostaje forma fizyczna Rosjanina, nie wiemy czy przed przyjęciem walki był “w treningu” i ten aspekt może mieć kluczowe znaczenie. Jeśli nie czuje się na pełne 3 rundy, to powinien jak najszybciej szukać skończenia, co nie ukrywajmy ma duże szanse powodzenia. Moim zdaniem pojedynek toczył się będzie głównie w stójce, a jeśli ktoś z nich zdecyduje się na zmianę płaszczyzny, to będzie to właśnie Rosjanin. Ibragimov moim zdaniem wjedzie w nieprzygotowanego pod jego styl Hermana i szybko go skończy. TYP: Khadis Ibragimov przez TKO w 1 rundzie.

Khadis Ibragimov: Maciej, Katarzyna, Patryk, Krystian, Bartosz, Szymon, Jan

Ed Herman: Michał C


Ramazan Emeev vs. Anthony Rocco Martin

Krystian Młynarczuk: Obaj zawodnicy są przekrojowi w swoich poczynaniach w oktagonie. Emeeva mieliśmy okazje oglądać choćby w Gdansku na gali UFC Fight Night 118. “Gorets” będzie jak zwykle dzięki pracy zapaśniczej starał się zaznaczyć przewagę i wygrać. W UFC wygrał trzy dotychczasowe walki, a jego obecny win-streak to 7 zwycięstw. Martin wraca do klatki po porażce z Demianem Maia. Trzeba jednak oddać, ze postawił on mocne warunki wirtuozowi parteru. Przedtem miał na koncie 4 kolejne zwycięstwa. Uważam, ze nie będzie to gra do jednej bramki, Martin to naprawdę twardy rywal, być może w stójce sprawi sporo kłopotów Emeevowi, finalnie jednak obalenia i praca Ramazana z góry pozwolą mu wygrać. TYP: Emeev, decyzja.

Ramazan Emeev: Maciej, Michał C, Katarzyna, Bartosz, Jan, Krystian

Anthony Rocco Martin: Patryk, Szymon


Shamil Gamzatov vs. Klidson Abreu

Krystian Młynarczuk: Dla Shamila Gamzatova będzie to debiut w UFC. Pochodzący z Machaczkały zawodnik jest niepokonany w zawodowym MMA, dwie ostatnie walki stoczył dla organizacji PFL. Jego rywalem będzie Klidson Abreu, Brazylijczyk wywodzący się z płaszczyzny parterowej. W UFC legitymuje się rekordem 1-1, w ostatniej walce pokonał Sama Alveya przez decyzję.

Abreu w przeszłości mierzył się z reprezentantami Rosji i wychodził z tych starć zwycięsko. W debiucie w UFC powstrzymał go jednak Magomed Ankalaev. Myślę, że jego drogą podąży Shamil Gamzatov. Brazylijczyk będzie szukał parteru, lecz dobre szlify zapaśnicze rywala ostudzą jego zapędy, zwłaszcza, że Gamzatov ma nieco lepsze warunki fizyczne. W stójce przewagę mieć będzie Rosjanin. TYP: Shamil Gamzatov przez decyzję.

Shamil Gamzatov: Maciej, Michał C, Katarzyna, Krystian, Bartosz, Szymon, Jan

Klidson Abreu: Patryk


Abubakar Nurmagomedov vs. David Zawada

Maciej Szumowski: David Zawada nie unika wyzwań. Jego samo przejście do UFC oceniam jako bardzo odważne. W oktagonie pokazuje się całkiem nieźle. Przegrywał z Dannym Robertem i Jingliangiem Li, ale w zasadzie pretensje do niego można mieć tylko o porażkę w drugiej walce. Bo przecież z Brytyjczykiem stoczył świetny pojedynek, a walkę wziął w ostatniej chwili. Potyczka z Abubakarem Nurmagomiedowem nie będzie łatwa. Może być nawet trudniejsza niż poprzednie starcia.

Były zawodnik KSW zmierzy się z groźnym zawodnikiem z Machaczkały, który może rozprawić się w nim w iście rosyjskim stylu. Przez przeleżenie i parterową dominację. W roku 2018 Rosjanin stoczył jednak trzy walki, z czego raz przegrał i raz zremisował. Pokonał go Pavel Kusch (i to przed czasem), a triumfatora nie wyłoniła potyczka z dobrze znanym w Polsce Bojanem Velickoviciem. I właśnie przez kryzys Nurmagomiedowa oraz nieco ponad roczną przerwę można upatrywać szansy „Sagata”. Musi jednak dążyć do wygranej przed czasem, bo inaczej rywal go punktuje. Szanse są, ale, mimo wszystko, niewielkie. TYP: Nurmagomiedow, decyzja.

Abubakar Nurmagomedov: Maciej, Michał C, Katarzyna, Patryk, Bartosz, Szymon, Jan

David Zawada: Krystian


Podawajcie w komentarzach swoje typy!