MMA PLtypowanieTypowanie redakcyjne #168: UFC on ESPN+ 13: De Randamie vs. Ladd

Typowanie redakcyjne #168: UFC on ESPN+ 13: De Randamie vs. Ladd

Foto: UFC
Foto: UFC

Zapraszamy na sto sześćdziesiątą ósmą edycję naszego typowania redakcyjnego. W tej odsłonie przeanalizowaliśmy walki z karty głównej UFC on ESPN+ 13, która odbędzie się w Sacramento. W walce wieczoru Germaine De Randamie spotka się z Aspen Ladd.

Dodatkowo prezentujemy kursy bukmacherskie wystawione przez naszego partnera, legalną firmę bukmacherską – STS. Bukmacher jest wiarygodnym podmiotem, który spełnia wszystkie wymogi polskiego prawa. I pamiętajcie – udział w zakładach dozwolony jest po ukończeniu 18 roku życia.


Germaine De Randamie vs. Aspen Ladd

Bartosz Cieśla: Walka wieczoru gali w Sacramento może wyłonić kolejną pretendentkę do pasa kategorii koguciej. Choć obie zawodniczki mają tyle samo zawodowych zwycięstw, to de Randamie ma większe doświadczenie. Odnosiła sukcesy w kickboxingu i muay thai, a od 2008 roku walczy zawodowo też w MMA. 35-letnia Holenderka z racji swojej bazy powinna mieć przewagę w płaszczyźnie stójkowej. Będzie również przeważać nad rywalką, jeśli chodzi o warunki fizyczne – 9 cm wzrostu i aż 16 cm zasięgu. Nic dziwnego, „Żelazna Dama” to w końcu była mistrzyni UFC w kategorii piórkowej.

Jeśli walka utrzyma się na nogach to na pewno będzie dla niej korzystne. Młodsza o 11 lat rywalka powinna być jednak szybsza. Myślę, że może dążyć do klinczu, a następnie sprowadzić walkę do parteru. Do tej pory zawodniczka ta mierzyła się z takimi rywalkami Sijara Eubanks czy Tonya Evinger. Najbliższa przeciwniczka wydaje się więc najtrudniejszym wyzwaniem w jej karierze. Mimo wszystko spodziewam się, że mu podoła. Postawię nawet na zakończenie walki przed czasem. TYP: Aspen Ladd przez TKO w 3. rundzie.

Germaine De Randamie: Maciej, Szymon, Krystian

Aspen Ladd: Bartosz, Adam, Mateusz P, Monika


Urijah Faber vs. Ricky Simon

Maciej Szumowski: Urijah Faber kontra Ricky Simon to walka doświadczenia z młodością. „The California Kid” to już nie dzieciak, tylko 40-letni weteran (sic!), który do oktagonu powróci po 2,5-letniej przerwie. W ostatnim czasie przegrywał częściej niż zwykle, ale tylko ze ścisłą czołówką. Również w grapplingu jego ostatnie potyczki nie szły najlepiej – zremisował i przegrał.

Ewentualna porażka z Simonem oznaczać może zakończenie kariery Kalifornijczyka. Myślę, że Faber do klatki wyjdzie zmotywowany i w moich oczach sprawi niemałą niespodziankę przez zwycięstwo na punkty. Dla Simona będzie to pierwszy tak poważny sprawdzian. Jego bilans jest imponujący, ale moim zdaniem jego umiejętności to jeszcze za mało na Uriję Fabera. TYP: Faber, decyzja.

Urijah Faber: Maciej, Adam

Ricky Simon: Krystian, Szymon, Bartosz, Mateusz P, Monika


Josh Emmett vs. Mirsad Bektic

Szymon Frankowicz: Gala w Sacramento nie wygląda na papierze tak imponująco jak ostatnia gala numerowana, ale znajduje się w niej kilka walk godnych uwagi. Jedną z nich jest pojedynek Bektic vs. Emmett. Dwóch solidnych piórkowych, trenujących kolejno w Tristar Gym i Team Alpha powalczą wyższe miejsce w dywizji. Emmett to bardzo solidny stójkowicz, który zaliczył w ostatnim czasie duży progres. Znokautował Lamasa oraz Johnsona, i poniekąd jest solidnym zastępcą Chada Mendesa w TAM. Niestety, o ile stójka wygląda bardzo ciekawie, o tyle nie jest to zapasnik najwyższych lotów. Unika zazwyczaj tej płaszczyzny, utrzymuje walkę w stójce, więc tutaj Bośniak powinien szukać swojej szansy.

Bektic jest bowiem solidnym zawodnikiem, który często idzie po nogi rywali. Jak podaje oficjalna strona UFC, obrona zapaśnicza Josha wynosi zaledwie 50%, więc gameplan na tę walkę jest oczywisty. Mirsad będzie dążył do skracania dystansu, po czym będzie szukał sprowadzenia. Obu zawodników nie jest łatwo skończyć, tylko raz przegrywali przed czasem, dlatego spodziewam się decyzji. Walka może nie należeć do najlepszych tego wieczora, ale sprowadzenia i kontrola z góry wyłonią zwycięzcę. TYP: Mirsad Bektic przez decyzję.

Josh Emmett: Adam

Mirsad Bektic: Maciej, Bartosz, Szymon, Krystian, Mateusz P, Monika


Karl Roberson vs. Wellington Turman

Monika Bobrycka: Pierwszą myślą w starciu Karla Robersona z Wellingtonem Turmanem było to, że wygra ten pierwszy przez nokaut. Teoretycznie to możliwy scenariusz, patrząc na stójkę “Baby K” i to jak ładnie pokonał Ryna Spanna w DWTNCS. Ma więc warunki by wygrać to starcie przed czasem. Turman w stójce też radzi sobie nie najgorzej. Niemniej woli sprowadzać rywali szybko do parteru. Jeśli uda mu się to z Robersonem, zdecydowanie ma szansę wygrać, lub przynajmniej “wymęczyć” zwycięstwo. Ciekawe czy ten da się wciągnąć w zastawiane pułapki. Pozostanę jednak przy pierwszej myśli, zwycięstwu Robersona przez nokaut. Turman przy próbie sprowadzenia albo lekkim rozluźnieniu być może się nadziać na jakieś kolano. TYP: Karl Roberson przez TKO w drugiej rundzie.

Karl Roberson: Krystian, Adam, Bartosz, Mateusz P, Maciej, Szymon, Monika

Wellington Turman:


Marvin Vettori vs. Cezar Ferreira

Krystian Młynarczuk: Kartę główną gali w Sacramento otworzy bój Cezara Ferreiry z Marvinem Vettorim. “Mutante” powróci do rywalizacji po porażce z listopada ubiegłego roku z Ianem Heinischem. Przedtem Brazylijczyk był na fali dwóch zwycięstw z rzędu. Włoch z kolei ostatni pojedynek stoczył w kwietniu 2018 roku, kiedy to napsuł sporo krwi obecnemu tymczasowemu mistrzowi kategorii średniej – Isrealowi Adesanyi, z którym przegrał ostatecznie po niejednogłośnej decyzji.

Doświadczenie w tej walce będzie po stronie Ferreiry, który w UFC ze zmiennym co prawda szczęściem walczy od 2012 roku. “Mutante” ma także 10-cio centymetrową przewagę zasięgu i sądzę, że będzie on starał się to wykorzystać, inicjując sporo klinczu i pracując zapaśniczo. Vettori powinien być z kolei bardziej mobilny i myślę, że będzie walczył w kontrze to agresywnie usposobionego rywala, szukając szybkich wejść kombinacji w półdystansie. Ciekaw jestem, czy Vettori nie odczuje skutków dłuższej przerwy i zwyczajnie nie przystąpi do walki nieco “zardzewiały”. Mając jednak w pamięci walkę z Adesanyą, uważam, że Włoch dysponuje sporym potencjałem i jeśli zawalczy przynajmniej na 90% swoich możliwości, wygra przez decyzję. Powinien jednak wystrzegać się walki w klinczu. TYP: Vettori, decyzja.

Marvin Vettori: Krystian, Bartosz, Monika

Cezar Ferreira: Maciej, Adam, Szymon, Mateusz P


Podawajcie w komentarzach swoje typy!