Różal pojawił się w sejmie. Chce zmiany przepisów o tzw. „małym świadku koronnym”

Foto: Leszek Szymański
Foto: Leszek Szymański

Marcin „Różal” Różalski pojawił się dziś w sejmie. Były już zawodnik mówił o patologiach dotyczących obecnie obowiązujących przepisów o tzw. „małym świadku koronnym”.

Różal pojawił się w gmachu polskiego parlamentu w towarzystwie niesłusznie skazanego kibica Legii Warszawa Macieja Dobrowolskiego czy rapera Bonusa RPK. Ten ostatni na podstawie tylko i wyłącznie zeznań „skruszonego” gangstera został skazany na 5,5 roku więzienia i 500 tysięcy złotych grzywny.

Podstawą prawną instytucji małego świadka koronnego jest art. 60 Kodeksu Karnego – dający prawo do nadzwyczajnego złagodzenia kary w zamian za współpracę z organami ścigania.

Stop 60ką.#bonusrpk

Opublikowany przez Marcin Różal Różalski Czwartek, 14 marca 2019

Muzyk, a zarazem poseł Piotr Liroy-Marzec mówił na specjalnie zorganizowanym briefingu o niskiej wiarygodności tzw. „małych świadków koronnych”

„Nie musi udowadniać swoich zeznań, a co za tym idzie, może mówić, co chce i oczernić każdego. Również państwa, jeśli nadepnęliście mu na odcisk.”

▪️Ważna konferencja w Sejmie, poświęcona instytucji małego świadka koronnego 👍▪️Mam świadomość, że osoby, które nagłaśniają ten temat, budzą różnorakie kontrowersje, ale sprzeciw wobec skazywania ludzi na podstawie zeznań "skruszonych" przestępców powinien być powszechny ❌

Opublikowany przez Łukasz Romańczuk Czwartek, 14 marca 2019

Obecnie zeznania takich osób mogą być jedynym dowodem, który powoduje skazanie danej. Przypomnijmy, że to właśnie „mały świadek koronny” złożył fałszywe zeznania obciążające Michała Materlę (27-6). Przez nie były mistrz wagi średniej KSW spędził aż 9 miesięcy w areszcie.